Information for travelers to Egypt: dengue fever is spreading

Added on: 2017-12-27 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pranešimais, informuoja apie padidėjusį dengė karštligės atvejų skaičių tarp keliautojų, grįžusių iš Hurgados (Egiptas). Nuo š. m. rugsėjo 19 d. iki lapkričio 17 d. užregistruoti 8 ligos atvejai, kurie siejami su kelionėmis Raudonosios jūros provincijoje.

Dengė karštligės diagnozė nustatyta asmenims iš Vokietijos, Rusijos, Austrijos, Belgijos. Tikslus šiuo metu užregistruotų dengė karštligės atvejų skaičius Egipte nežinomas, tačiau vietinės žiniasklaidos duomenimis, Raudonosios jūros provincijoje užregistruota keletas tūkstančių ligos atvejų.

 Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) dažniausiai registruojami įvežtiniai dengė karštligės atvejai. 2016 m. ES buvo užregistruotas 2821 įvežtinis dengė karštligės atvejis, 2015 m. – 2209 atvejai. 2015 m. 6 vietiniai dengė karštligės atvejai buvo užregistruoti Pietų Prancūzijoje. Lietuvoje 2017 m. per pirmuosius 11 mėnesių užregistruoti 4 įvežtiniai dengė karštligės atvejai.

Dengė karštligę sukelia dengė virusas, kurį platina Aedes aegypti ir Aedes albopictus uodai. Aedes aegypti uodai Europoje aptinkami Madeiros saloje (Portugalija), Aedes albopictus uodai - Italijoje, Pietų Prancūzijoje, Ispanijoje ir kitose pietinėse ES šalyse. Išsamiau apie tai skaitykite čia.

 ELPKC vertinimu, vietinio dengė karštligės plitimo rizika ES nuo užsikrėtusių keliautojų, grįžusių iš endeminių ligos teritorijų, šiuo metu vertinama kaip labai maža, nes ligos sukėlėją platinantys uodai šaltuoju metų laiku Europoje yra neaktyvūs.

PSO siekia atkreipti ES sveikatos priežiūros specialistų dėmesį į galimus įvežtinius ligos atvejus, o keliautojams, vykstantiems į Raudonosios jūros provinciją Egipte rekomenduoja:
  • pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas naudoti repelentus, kurių veiklioji medžiaga yra DEET, IR3535 arba ikaridinas;
  • vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, ypač dienos metu, nes virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyvūs ir dienos metu;
  • miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų dienos ir nakties metu;
  • 3-14 dienų po kelionės pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, kraujavimui ir kt., būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.
 
Užsikrėtę asmenys dažniausiai serga lengva dengė karštligės forma, kuriai būdingas karščiavimas, galvos skausmas, sąnarių, raumenų skausmai, bėrimas, pykinimas ir vėmimas. Retesniais atvejais gali išsivystyti dengė hemoraginė karštligė/dengė šoko sindromas. 40-80 proc. dengė karštligės atvejų ligos požymiai gali nepasireikšti.
Daugiau apie dengė karštligę skaitykite čia.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 614 71720, beata@ulac.lt, www.ulac.lt

Search
Events Calendar
Useful links
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .