Not only colds but also intestinal infections are likely in the winter

Added on: 2017-10-19 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad artėjant žiemai atkreiptume dėmesį ne tik į peršalimo ligas, bet ir žarnyno infekcijas. Dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per užterštas rankas ir aplinkos paviršius. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša namo, kur užsikrečia kiti šeimos nariai.

ULAC duomenimis, per devynis šių metų mėnesius Lietuvoje buvo užregistruoti beveik 8 tūkst. virusinių žarnyno infekcijų atvejų, iš kurių daugiau nei pusė – rotavirusinės ir noravirusinės kilmės. Itin padidėjo sergamumas norovirusine infekcija. Per devynis mėnesius užregistruotas 471 norovirusinės infekcijos atvejis (60,6 proc. daugiau), kai tuo tarpu 2016 m. per tą patį laikotarpį – 297 atvejai.

Norovirusinės infekcijos atvejų registruojama ištisus metus, tačiau jų padaugėjimas stebimas žiemos mėnesiais. Daugiausiai atvejų registruota sausio – kovo mėnesiais (288 atv).

Kasmet registruojama norovirusinės infekcijos protrūkių tiek šeimose, tiek kolektyvuose. Per  devynis šių metų mėnesius registruoti penki šeiminiai ligos protrūkiai (12 atv., iš jų – 9 hospitalizuoti) ir 2 protrūkiai kolektyvuose (10 atv., iš jų – 8 hospitalizuoti).

Imlumas šiai infekcijai yra visuotinis, tačiau imlesni vaikai ir suaugę asmenys, turintys imuninės sistemos sutrikimų. Daugiausia atvejų (330 atv.) registruota 0-5 m. amžiaus grupėje, tai sudaro 70 proc. visų atvejų. Į ligoninę paguldyti 93 proc. susirgusių asmenų, iš jų – daugiau nei pusė (70 proc. ) vaikai iki 5 metų amžiaus.

ULAC specialistai atkreipia dėmesį, kad žarnyno infekcijų virusai dažniausiai plinta fekaliniu-oraliniu būdu, t.y. virusas išsiskiria su išmatomis ir patenka per burną su užterštu maistu, vandeniu ir sąlyčio būdu per užterštus aplinkos daiktus ir rankas.

Vakcinos nuo norovirusinės infekcijos nėra, tad svarbiausia ir efektyviausia profilaktikos priemonė – rankų plovimas su muilu:
  • prieš ir po valgio, prieš tvarkant maistą;
  • pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes;
  • po nosies pūtimo, kosėjimo, čiaudėjimo;
  • po sąlyčio su gyvūnais/gyvūnų ekskrementais;
  • po sąlyčio su užterštais aplinkos daiktais ir paviršiais, pvz., šiukšlių dėže, valymo šluostėmis ir kt.;
  • prieš užsimaunant ir nusimovus apsaugines pirštines;
  • sugrįžus iš lauko;
  • ryte atvykus į vaikų ugdymo įstaigą, prieš išvykstant namo;
 
Daugiau apie norovirusinę infekciją skaitykite čia.

Nuo 2018 m. rugsėjo Lietuvoje vaikai bus nemokamai (valstybės lėšomis) pradėti skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 614 71720, beata@ulac.lt, www.ulac.lt

Search
Events Calendar
Useful links
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .