Ongoing outbreak of yellow fever in Brazil

Added on: 2018-02-08 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (ELPKC), informuoja, kad Brazilijoje tęsiasi geltonosios karštligės protrūkis ir atkreipia keliautojų dėmesį į skiepų nuo šios ligos svarbą.

ELPKC duomenimis, nuo 2017 m. liepos iki 2018 m. sausio Brazilijoje užregistruota 213 patvirtintų geltonosios karštligės atvejų tarp žmonių (iš jų – 81 mirties). Daugiausiai susirgimų užregistruota San Paule  (108 atv.).

2018 m. sausio mėnesį Olandijoje užregistruotas 1 įvežtinis geltonosios karštligės atvejis, asmeniui grįžusiam iš Brazilijos.Patvirtintų geltonosios karštligės atvejų pasiskirstymas Brazilijoje pagal savivaldybes 2017-01-06 – 2018 -01-16
 
Geltonoji karštligė – tai uodų platinama virusinė liga. Inkubacinis ligos periodas – 3-6 d. Ligos pradžia ūmi: pakyla temperatūra iki 39-40˚C, atsiranda galvos, raumenų, juosmens skausmai, ligonis vemia. Dalies ligonių būklė per 4 dienas pagerėja, tačiau 15-25 proc. susirgusiųjų per 24 val. po tariamo pasveikimo liga progresuoja į sunkią hemoraginę karštligę, kuriai būdingas kraujavimas iš vidaus organų, kraujosruvos, gelta, inkstų nepakankamumas. 20-50 proc. ligonių, išsivysčius šiai formai, neišgyvena. Išsamiau apie ligą skaitykite čia.
 
Brazilija – endeminė geltonosios karštligės šalis. Virusą platina Haemagogus, Sabethes, Aedes uodai. Šalyje vyrauja džiunglių geltonosios karštligės viruso perdavimo ciklas, kuomet virusas dažniausiai plinta tarp beždžionių ir uodų miškuose. Žmonės geltonąja karštlige dažniausiai užsikrečia gyvendami prie miškų, įgėlus uodui. Užsikrėtę žmonės, grįžę į miesto teritorijas, kuriose žemas vakcinacijos nuo geltonosios karštligės lygis ir yra paplitę Aedes aegypti uodai, gali sąlygoti didelės apimties protrūkių išsivystymą.
 
ULAC primena, kad pagrindinė profilaktikos priemonė nuo geltonosios karštligės – skiepai. Vykstant į kai kurias šalis, skiepas nuo geltonosios karštligės yra privalomas. Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas yra reikalingas, kaip įrodymas apie atliktą skiepą. Tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos nuo geltonojo drugio ir galioja visą gyvenimą.

Skiepai nuo geltonosios karštligės Europos Sąjungos keliautojams, vykstantiems į Braziliją nėra privalomi, tačiau rekomenduojami vyresniems nei 9 mėn. asmenims, vykstantiems į kai kurias Brazilijos teritorijas, įskaitant San Paulo valstiją.
Visiems keliautojams Brazilijoje, o ypač turintiems kontraindikacijų geltonojo drugio skiepams, reikėtų saugotis uodų įgėlimų: naudoti repelentus, vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis, mūvėti ilgas kelnes, miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, arba naudoti tinklelius nuo uodų dienos ir nakties metu ir kt.
 
Daugiau informacijos apie geltonosios karštligės plitimą rasite čia.

Daugiau informacijos apie geltonąją karštligę rasite čia.
 
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 614 71720, beata@ulac.lt, www.ulac.lt
 

Search
Events Calendar
Useful links
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .