Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Čikungunija

Čikungunija – uodų platinama virusinė liga.

Sukėlėjas
Čikungunija virusas – tai karščiui jautrus RNR virusas, priklausantis Togaviridae šeimai. Pirmą kartą išskirtas 1953 m. Tanzanijoje ir Ugandoje. Svarbiausias viruso rezervuaras yra beždžionės.

Kaip užsikrečiama?
Ligos sukėlėją nuo sergančio žmogaus žmogui perneša Aedes uodai (Aedes aegypti, albopictus). Asmuo, persirgęs čikungunija, įgyja imunitetą šiai ligai.

Sergamumas
Čikungunija karštligė yra endeminė liga Afrikos, Pietų Azijos ir Indijos šalyse. 1957–1974 m. susirgimai aprašyti Afrikos šalyse (Pietų Afrikos Respublikoje, Ugandoje, Konge, Nigerijoje, Ganoje, Zimbabvėje). Atlikus gyventojų serologinius tyrimus, įrodyta, kad virusas cirkuliuoja Senegale, Burkina Faso, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Kamerūne ir Gvinėjoje Bissau.
Viruso cirkuliacija patvirtinta ir Azijos šalyse – Filipinuose, Malaizijoje, Kambodžoje, Pietinėje Indijoje ir Pakistane, Šri Lankoje. 2005 m. liga nustatyta Komoro salose, vėliau Mauricijuje ir Majote.
2006 m. kovo mėnesį susirgimai išplito Prancūzijos Reunion salose. Įvežtiniai atvejai užregistruoti tarp Prancūzijos, Vokietijos, Šveicarijos, Norvegijos, Prancūzijos ir Gajanos turistų. 2007 m. birželio – rugpjūčio mėnesiais užregistruotas protrūkis Italijoje.

Simptomai
Vidutiniškai ligos inkubacinis periodas trunka 4-8 dienas (gali svyruoti nuo 1 iki 12 dienų).
Čikungunija – ūmi infekcinė liga, kuri prasideda staigiu karščiavimu, sąnarių (kelių, čiurnos, riešų ir kt.), galvos, raumenų skausmais, bėrimu (dėmelės, mazgeliai). Kartais ligonį pykina, jis vemia, kraujuoja iš nosies ir dantenų (ypač vaikams), pasireiškia konjunktyvitas. Dalis žmonių gali sirgti besimptome infekcijos forma.
Dauguma ligonių pasveiksta per keletą savaičių be pasekmių, tačiau nedidelei daliai ligonių išlieka lėtiniai sąnarių skausmai, kurie tęsiasi keletą metų.
Kartais išsivysto sunkios ligos komplikacijos: meningoencefalitai, širdies ir kraujagyslių sistemos nepakankamumas, virškinamojo trakto pažeidimai.

Profilaktika
Vakcinos nėra.
Keliaujantys į endemines šalis asmenys turi laikytis šių saugos priemonių:

Individualios priemonės:
nėščios moterys ir asmenys, sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, prieš kelionę, turi konsultuotis su šeimos gydytoju, kad įvertintų riziką ir gautų rekomendacijų apie individualias apsaugos priemones;
maudoti priemones, apsaugančias nuo uodų (insekticidais apruoštą tinklą lovai apgaubti, impregnuotą pyretroidu spiralę deginti naktį, išpurkšti insekticidais tamsias patalpų vietas, naudoti uodus atbaidančias medžiagas);
vaikams iki 3 mėnesių nerekomenduojama naudoti uodus atbaidančių medžiagų, patariama naudoti insekticidais apruoštus tinklelius lovoms.

Bendruomeninės priemonės:
sumažinti uodų veisimosi vietas (šalinti atviras talpas su stovinčiu vandeniu namuose ir namų aplinkoje);
ligos paveiktose teritorijose uodus naikinti purškiant insekticidus;
grįžus iš kelionės ir 1–12 dienų laikotarpyje pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, kraujavimui ir kt., būtina nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos ir gydytojui pasakyti apie buvusią kelionę.
Daugiau informacijos apie apsaugą nuo uodų  galima rasti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir Pasaulio sveikatos organizacijos tinklalapiuose

Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyrius

 


Ypač pavojingos įvežtinės, retos, keliautojų užkrečiamosios ligos

 


Uodų platinamos ligos Europoje

 
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .