Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Šigeliozės

Kas yra šigeliozė?
Šigeliozė yra ūmi žarnyno infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos vadinamos šigelėmis. Daugumai asmenų, užsikrėtusių šiomis bakterijomis, liga pasireiškia pilvo skausmais, viduriavimu su kraujo ir gleivių priemaiša, karščiavimu, nuolatiniu noru tuštintis su skausmingu varymu (tenezmu). Storajame žarnyne besidauginančios bakterijos ir jų išskiriamas toksinas sukelia žarnos gleivinės uždegimą, išopėjimą. Dėl skysčių netekimo ir intoksikacijos gali sutrikti kraujotaka, virškinimas, išryškėja storosios žarnos pažeidimo požymiai. Liga trunka 1-3 savaites, tačiau storosios žarnos funkcija atsistato vėliau. Kai kuriems asmenims, užsikrėtusiems Shigella rūšies bakterijomis, klinikiniai ligos pažymiai nepasireiškia, bet jie gali su išmatomis skirti šias bakterijas į aplinką ir užkrėsti kitus žmones.
 
Etiologija (sukėlėjai ir jų savybės)
Yra žinomos kelios patogeniškos žmogui Shigella bakterijų rūšys, iš jų dažniausiai sukeliančios ligą yra Shigella flexneri, Shigella sonnei, Shigella boydii ir Shigella dysenteriae. Lietuvoje dažniausiai plinta Shigella flexneri ir  Shigella sonnei sukelta šigeliozė.
Šigelės pakankamai atsparios išorinės aplinkos veiksnių poveikiui. Ant medvilninių išmatomis užterštų audinių išgyvena iki 1 mėnesio, tačiau veikiamos tiesioginių saulės spindulių žūva per 10 minučių. Dirvožemyje, vandenyje gali išgyventi keletą mėnesių, o maiste – keletą savaičių. Tačiau šios bakterijos jautrios karščio ir dezinfekuojančių medžiagų poveikiui. Kaitinamos 60 laipsnių temperatūroje žūsta per 10 minučių, paveiktos dezinfekcinėmis medžiagomis – per 30 minučių.
 
Infekcijos šaltinis
Vienintelis gamtinis Shigella rūšies bakterijų rezervuaras yra žmogus. Infekcijos šaltinis yra sergantis šia infekcine liga žmogus arba bakterijų nešiotojas, kuris išskiria sukėlėjus į aplinką su išmatomis.
 
Inkubacinis periodas
Priklausomai nuo patekusių per burną bakterijų skaičiaus, amžiaus, bendros sveikatos būklės, po užsikrėtimo liga gali pasireikšti po 1 – 7 dienų, dažniausiai šis laikotarpis trunka 2-3 dienas.
 
Infekcijos plitimo būdai
Shigella bakterijos plinta nuo užsikrėtusio žmogaus kitam. Dažniausiai ši infekcija plinta per užterštą maistą ir geriamąjį vandenį. Maistas užteršiamas jį tvarkančių asmenų rankomis, jei jie pamiršta jas nusiplauti išėję iš tualeto. Daržovės gali būti užterštos bakterijomis, jei jos laistomos lauko tualeto turiniu. Į geriamojo ar atvirų vandens telkinių vandenį bakterijos gali patekti su nuotekomis arba žmonių fekalijomis.
Neretai šigeliozės židinyje bakterijos nuo ligonio ar bakterijų nešiotojo rankų, nuo užterštų aplinkos daiktų patenka į kito asmens burną. Taip dažniausiai atsitinka šeimose ar vaikų kolektyvuose, kur nepaisoma asmens higienos. Riziką užsikrėsti tokiu būdu dažniausiai turi kūdikiai ir maži vaikai.
 
Imlumas infekcijai
Imlumas infekcijai priklauso nuo amžiaus, bendros sveikatos būklės bei užkrato dozės. Pastaroji yra pakankamai maža – nuo 10 iki 100 bakterijų, jei skrandžio rūgštingumas mažas.
Imliausi infekcijai yra vaikai iki 5 metų amžiaus ir senyvo amžiaus asmenys. Dėl normalaus skrandžio rūgštingumo ir žarnyno mikrofloros apie 50-90% suaugusiųjų asmenų yra atsparūs infekcijai.
Po persirgtos ligos ilgalaikis imunitetas nesusidaro.
 
Užkrečiamasis laikotarpis
Sukėlėjai su išmatomis išskiriamos visą viduriavimo laiką. Apie 6% sveikstančiųjų asmenų bakterijas gali išskirti iki 14 dienų ar net keletą mėnesių. Retais atvejais bakterijų nešiojimas trunka ilgiau.
 
Paplitimas
Dar prieš keletą metų Lietuvoje kasmet buvo registruojama po keletą tūkstančių šigeliozės atvejų. Pastaraisiais metais šalyje registruojama šigeliozės 5 kartus mažiau, nei prieš dešimtmetį.
Dažniausiai šigeliozė serga 1-5 metų amžiaus vaikai. Daugiausiai susirgimų registruojama vasaros ir rudens mėnesiais. Dauguma ligonių užsikrečia namuose, tačiau neretai ši infekcinė liga neaplenkia ikimokyklinių vaikų ugdymo bei socialinės globos vaikų įstaigų.
Pastaraisiais metais padažnėjo atvejų, kai šigelioze mūsų šalies piliečiai užsikrečia poilsio metu Azijos bei Afrikos šalyse. Taip pat padažnėjo šios ligos atvejų, susijusių su nepasterizuoto pieno ir jo produktų, pirktų turguose, kiemuose, gatvėse, kitose neleistinose vietose, vartojimu.
 
Kaip išvengti ligos?
Kadangi infekcijos šaltinis yra tik žmogus, todėl asmens higienos įgūdžiai  lemia užsikrėtimo riziką ir infekcijos plitimą. Kad išvengti užsikrėtimo ir ligos išplitimo, patariame:
 • Kruopščiai plauti rankas su muilu išėjus iš tualeto, prieš maisto ruošimą, prieš valgį, pakeitus kūdikiui sauskelnes ar suteršus jas ligonio išskyromis.
 • Mokyti vaikus tinkamai ir nuolat plauti rankytes. Higienos įgūdžių mokymas ir nuolatinė priežiūra labai svarbi šigeliozės profilaktikai vaikų kolektyvuose ir namuose, kur auga maži vaikai.
 • Neleisti viduriuojančio vaiko į kolektyvą. Jei įmanoma, namuose sergantį šigelioze kūdikį ar mažą vaiką izoliuoti nuo kitų sveikų vaikų.
 • Deramai išmesti sauskelnes. Sergančio šigelioze kūdikio išmatomis suterštas sauskelnes reikėtų patalpinti į polietileninį maišelį ir išmesti į uždarą šiukšliadėžę. Po sąlyčio su išmatomis nedelsiant kruopščiai nusiplauti rankas su muilu.
 • Kad sergančio šigelioze asmens namuose ligos sukėlėjai neišplistų, aplinkos daiktus valyti ir dezinfekuoti valymu, šluostymu, plovimu karštu muilo tirpalu arba buitiniais patalpų, indų valikliais, plovikliais. Suterštus išmatomis patalynę ar baltinius pavirinti 15 minučių skalbimo miltelių tirpale.
 • Kiekvieną kartą pakeitus vystyklus, nušluostyti kūdikio vystymo stalo paviršių dezinfekuojančia medžiaga su chloro ar kitu bakterijas naikinančiu tirpalu.
 • Laikytis ypatingos švaros  gaminant maistą.
 • Sergant šigelioze, negaminti maisto pobūviams, svečiams.
 • Prieš vartojimą kruopščiai plauti, valyti daržoves ir vaisius.
 • Vengti nepasterizuoto pieno ir jo produktų, pirktų turguose, gatvėse, kiemuose. Arba juos vartoti apdorotus šiluma.
 • Tinkamai prižiūrėti, savalaikiai valyti ir dezinfekuoti šulinius. Saugoti juos nuo užteršimo žmogaus fekalijomis.
 • Kad išvengti užsikrėtimo atostogaujant svetur, vartoti tik fasuotą geriamąjį vandenį, termiškai apdorotą maistą, neužkandžiauti gatvėse parduodamu maistu ir kuo dažniau plauti rankas su muilu. Kelionių metu, kai nėra galimybės nusiplauti rankų, patartina  valyti jas drėgnomis spiritinėmis  servetėlėmis.
Parengė
Epidemiologinės priežiūros skyrius


 


Rankų higiena STOP!

 
   

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .