Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Blastocistozė

Kas yra blastocistozė?
Blastocistozė yra pirmuonių Blastocystis sp. sukelta infekcija.

Sukėlėjas 
Blastocistos mažai specifinės šeimininkų atžvilgiu. Žinomos kelios blastocistų rūšys, kurios parazituoja žmogaus, naminių ir laukinių gyvūnų, paukščių, roplių, varliagyvių, žuvų ir tarakonų organizmuose. Daug metų mokslininkai teigė, kad vienos blastocistų rūšys infekuoja žmones, kitos – gyvūnus. Blastocistos, rastos žmonių organizmuose, buvo pavadintos – Blastocystis hominis, rastos žiurkių organizmuose – Blastocystis ratti. Molekulinė sukėlėjų analizė parodė, kad net devynios blastocistų rūšys gali užkrėsti žmones, todėl 2007 m. buvo pasiūlyta nenaudoti termino Blastocystis hominis, o blastocistas, rastas žmogaus ar gyvūno organizme, vadinti Blastocystis sp.
Blastocistos yra anaerobiniai pirmuonys, kurie dažnai randami žmogaus virškinimo trakte. Vis dar vyksta diskusijos, ar tai yra patogeniniai pirmuonys, galintys sukelti virškinimo trakto pažeidimus, ar – dalis normalios žmogaus žarnyno mikrofloros, nes blastocistos randamos ir sveikų žmonių, ir asmenų, turinčių virškinimo trakto sutrikimų, išmatose. Vieni mokslininkai teigia, kad šis parazitas gali sukelti infekciją, kiti - kad gali sukelti infekciją tik tuomet, kai kartu yra ir kitų sukėlėjų.
Blastocistos gali būti keturių skirtingų stadijų: vakuolinė, granuliacinė, ameboidinė ir cistinė stadija.
 
Paplitimas
Šis parazitas paplitęs visame pasaulyje. Daugiausiai infekuotų žmonių randama vietovėse, kur blogos gyvenimo sąlygos, prasta asmens higiena, vartojamas užterštas vanduo ar maistas. Daugiau užsikrėtusių žmonių randama dienos priežiūros centruose, pas asmenis, kurių veikla susijusi su naminiais ar laukiniais gyvūnais. Blastocitų paplitimas siekia apie 5–10 proc. išsivysčiusiose šalyse ir apie 50 proc. besivystančiose šalyse.

Infekcijos šaltinis ir užsikrėtimo kelias
Infekcijos šaltinis yra užsikrėtę gyvūnai, žmonės, kurie su išmatomis išskiria cistas ir užteršia aplinką (paveikslėlyje - a). Žmogus užsikrečia, kai cistos per užterštą vandenį, maistą, rankas patenka per burną į žarnyną (b). Cistai patekus į žarnyną, ji virsta vakuole - kita parazito forma (c, c1). Iš vakuolės gali susidaryti granuliacinė parazito forma (c2) ar ameboidinė forma (c3) arba atvirkščiai, gali vėl virsti vakuole (c1). Parazitas dauginasi, vakuolei pasidalinus pusiau (c4). Žarnų viduje vakuolės virsta cistomis, kurios su išmatomis pasišalina į aplinką.
 
 
 
Ligos požymiai
Dauguma žmonių, kurių išmatose randama blastocistų, neturi jokių ligos simptomų. Tačiau kai kurios blastocistų rūšys gali sukelti tam tikrus viršinimo trakto pažeidimo simptomus: gali varginti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo skausmai, išangės niežulys, svorio kritimas, dujų kaupimasis. Atlikti tyrimai parodė, kad, esant blastocistozei, dažnai stebimas dirgliosios žarnos sindromas.

Diagnostika
Blastocistos nustatomos tiriant išmatas. Suradus blastocistų išmatose, reikia labai atsargiai vertinti gautus duomenis. Pirmiausia reikia ieškoti kitos priežasties, kuri galėjo sukelti ligos simptomus.
 
Gydymas
Infekcija paprastai praeina savaime. Žmogaus žarnyne blastocistos gali išbūti savaites, mėnesius ar metus. Jeigu negalavimai ilgai vargina ligonį ir nerandamas kitas patogenas, galintis sukelti virškinimo trakto pažeidimo simptomus, gydytojas gali skirti gydymą.

Profilaktika
• Asmens higiena: plauti rankas muilu ir šiltu vandeniu pasinaudojus tualetu, keičiant sauskelnes, prieš valgant ar ruošiant maistą.
• Vartoti tik švarų vandenį bei šviežią maistą.
• Vaisius, uogas, daržoves prieš valgant atidžiai nuplauti švariu vandeniu.
• Keliaujant į šalis, kur vandens tiekimas gali būti nesaugus, gėrimui vartoti tik virintą vandenį bei termiškai apdorotą maistą. Daržoves, vaisius, uogas, indus plauti virintu vandeniu. Išpilstyti arba konservuoti gazuoti gėrimai, pasterizuoti vaisių gėrimai, karšta kava ir arbata yra saugūs gėrimai.

Parengė:
Aušra Bartulienė
Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .