Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Difterija

Kas yra difterija?
Tai ūmi viena sunkiausių užkrečiamųjų infekcinių ligų, plintanti oro lašiniu būdu, pasižyminti dideliu mirtingumu.

Kas sukelia ligą?
Difteriją sukelia difterijos lazdelė (Corynebacterium diphtheriae, retai – Corynebacterium ulcerans ir Corynebacterium pseudotuberculosis). Tai mikroorganizmas, ypatingas tuo, kad į aplinką išskiria stiprų nuodą (toksiną), kuris ir sukelia visus difterijai būdingus ligos požymius bei pažeidžia įvairius organus, taip sukeldamas įvairių ligų komplikacijų. Šios bakterijos dažniausiai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę (nosies, gerklės, ryklės, tonzilių ir viršutinę trachėjos dalį) rečiau pasireiškia akių, lytinių organų, odos ir žaizdų difterija.

Kaip užsikrečiama difterija?
Žmogus yra vienintelis C. diphtheriae, infekcijos šaltinis. Šia liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus - kosint, čiaudant, kalbant (oro lašiniu būdu) ar su odos opų išskyromis. Difterija taip pat galima užsikrėsti naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais, indais ar fizinio kontakto metu, per infekuotus maisto produktus, tačiau šie ligos plitimo keliai labai reti. Difterija, sukelta C. ulcerans ir C. pseudotuberculosis, užsikrėtimas siejamas su gyvūnais ar termiškai neapdorotų gyvūninių produktų vartojimu.

Kokie yra difterijos simptomai?
Difterijos simptomai paprastai pasireiškia per 2 - 5 dienas nuo užsikrėtimo (gali svyruoti nuo 1 iki 10 dienų). Kai kuriems difterija užsikrėtusiems asmenims jokie simptomai nepasireiškia, tokie žmonės vadinami ligos nešiotojais, nes jie gali difterija užkrėsti aplinkinius.
Liga prasideda ūmiai. Pradžioje difterijos simptomai panašūs į kitų bakterinių nosiaryklės ligų: pakyla temperatūra, skauda gerklę, ypač ryjant, būna silpna, sumažėja apetitas, pykina gali būti jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos. Difterija sergantiems asmenims gali būti sunku kvėpuoti, jiems patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Kaklo patinimas paprastai yra sunki ligos forma. Difteriją nuo kitų ligų skiriantis požymis yra tirštos, pilkos gleivinės apnašos (plėvės) ant ryklės, tonzilių, gomurio. Ligos komplikacijas sukelia mikroorganizmo gaminamas toksinas, kuris su krauju patenka į visus organus. Toksino poveikiui ypač jautrios širdies raumens, inkstų, nervinio audinio ląstelės, todėl ligos eiga būna sunki ir neretai pasibaigianti mirtimi.

Kaip difterija gydoma?
Visi sergantieji difterija gydomi ligoninėje, nepaisant ligos formos ir sunkumo.

Kaip apsisaugoti nuo difterijos?
Efektyvi difterijos profilaktika – vakcinacija. Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami: 2, 4, 6 ir 18 mėnesių kūdikiai, 6 – 7 bei 15 – 16 metų vaikai. Vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiems rekomenduojamos kas 10 metų.
Skiepytis nuo difterijos valstybės lėšomis galima visiems, vyresniems nei 25 m. amžiaus, asmenims. Norintiems pasiskiepyti rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Tik visavertis ir reguliarus skiepijimasis gali garantuoti patikimą apsaugą nuo difterijos.

Difterijos, stabligės vakcinos poreikis metams

Parengė
​Imunoprofilaktikos skyrius 

Ar žinai? Testai


Parsisiuntimui

„Niekas pasaulyje
geriau neapsaugo
vaikų gyvybių už SKIEPUS“

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI
KLAUSIMAI APIE SKIEPUS

DIFTERIJOS EPIDEMIOLOGIJA, KLINIKA,
PROFILAKTIKA METODINĖS REKOMENDACIJOS

„Niekas pasaulyje
geriau neapsaugo
vaikų gyvybių už SKIEPUS“

Jei nusprendžiate neskiepyti
savo vaiko, turite suprasti galimą
pavojų bei savo atsakomybę

kaip kalbėti su tėvais
apie vaikų skiepus
patarimai sveikatos
priežiūros specialistams

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .