Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Gripas

Kas yra gripas? 
Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje, sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu.

Koks sukėlėjas?
Gripo virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai, kuri turi tris gentis: Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

Kaip užsikrečiama gripu? 
Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.).

Kokie yra gripo simptomai? 
Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Koks gydymas?
Gydymui vartojami dviejų vaistų grupių medikamentai:
- Nukleozidų analogai – proteino M2 inhibitoriai;
- Neuraminidazės inhibitoriai.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo gripo? 
Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač šiems rizikos grupių asmenims:

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; 
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.
 
Gripo virusui būdinga dažna antigeninė kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viruso savybių kaitą. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį šiaurės ir pietų pusrutuliui.

2014-2015 metų šiaurės pusrutulio gripo sezonui PSO ir Europos Sąjungos institucijos rekomenduoja antigeninę vakcinos sudėtį, atitinkančią:
  • A/California/7/2009(H1N1) viruso fragmentai.
  • A/Texas/50/2012(H3N2) viruso fragmentai
  • B/Massachusetts/2/2012 viruso fragmentai
Be to, žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui. Dėl to rekomenduojama:
• Dažnai plauti rankas;
• Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
• Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
• Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
• Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
• Gerai vėdinti patalpas;
• Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

Vidutinis sergamumas gripu bei gripu ir ŪVKTI Lietuvoje.
Asmens sveikatos priežiūros įstaigų sąrašas ir skirtas gripo vakcinos kiekis
Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Imunoprofilaktikos skyrius


Paukščių gripas

Šalių sąrašas, kuriose nustatytas paukščių gripas
Rekomendacijos sveikatos priežiūros įstaigoms dėl paukščių gripo A(H5N1) kontrolės priemonių
Kaip neužsikrėsti paukščių gripu?


Kas yra paukščių gripas?

1. Paukščių gripas yra gyvūnų (dažniausiai paukščių) užkrečiamoji liga, plintanti oro lašeliniu keliu ir per pašarus, kurią sukelia didele virusų grupė. Ši liga paplitusi visame pasaulyje. Manoma, kad visi paukščiai yra imlūs paukščių gripui. Paukščių gripo epidemijoms atsirasti didelę reikšmę turi tiesioginis ar netiesioginis naminių ir laukinių paukščių tarpusavio sąlytis.

2. Paukščiai užsikrečia paukščių gripu oro lašeliniu būdu ir per lesalus.

3. Paukščių gripas egzistuoja tarp paukščių, tačiau ypatingai retais atvejais gali sukelti ligas kiaulėms ir žmonėms. 2003-2005 metais užregistruota 117 žmonių susirgimų paukščių gripu, iš jų -60 mirties atvejų. Žmonių susirgimus paukščių gripu sukėlė A/H5N1 padermės gripo virusas. Tikslus žmonių užsikrėtimo paukščių gripu mechanizmas nėra žinomas, tačiau didžiausi rizikos faktoriai - glaudus kontaktas su sergančiais ar nugaišusiais paukščiais arba glaudus kontaktas su žalia sirgusių ir nugaišusių paukščių paukštiena. Pasaulio sveikatos organizacija akcentuoja, kad žmogaus užsikrėtimas paukščių gripu nėra intensyvus.

4. Paukščių gripas neplinta tarp žmonių, t.y. nepersiduoda nuo žmogaus žmogui. Paukščių gripo grėsmės žmonėms esmė – tai, kad daugėjant paukščių gripo protrūkių tarp paukščių, didėja teorinė galimybė atsirasti gripo viruso mutacijoms ir gripo pandemijos grėsmei.

5. Paukščių gripo prevencija yra paremta veterinarine priežiūra ir kontrole: kontroliuoti paukštienos ir paukščių, neapdorotų plunksnų įvežimą iš paukščių gripo paveiktų šalių, saugoti paukščių fermas nuo praskrendančių paukščių. Uždraustas egzotinių paukščių įvežimas iš paukščių gripo paveiktų šalių. Kilus paukščių gripo įtarimui būtų taikomos apribojimo arba karantino priemonės paukštynuose. Standartinės paukščių gripo kontrolės priemonės – karantinas ir infekuotų paukščių pulkų sunaikinimas.

Pagrindinės paukščių gripo profilaktinės priemonės žmonėms: rekomendacijos keliautojams į paukščių gripo paveiktas šalis dėl elgesio prieš kelionę, kelionės metu ir grįžus iš kelionės (galima rasti žemiau).

6. Šiuo metu išskiriama:
sezoninė vakcina nuo gripo, tai trivalentė inaktyvuota gripo vakcina, kurios sudėtis atitinka labiausiai tikėtinas gripo padermes, sąlygosiančias gripo epidemiją šį sezoną. Nuo paukščių gripo A/H5N1 ši vakcina neapsaugo;sezoninė vakcina nuo gripo, tai trivalentė inaktyvuota gripo vakcina, kurios sudėtis atitinka labiausiai tikėtinas gripo padermes, sąlygosiančias gripo epidemiją šį sezoną. Nuo paukščių gripo A/H5N1 ši vakcina neapsaugo;
paukščių gripo vakcina, kurios sudėtyje yra A/H5N1 antigenų. Šiuo metu ši vakcina yra baigiamojoje klinikinių tyrimų stadijoje;
pandeminė gripo vakcina bus sukurta praėjus 6-8 mėnesiams nuo pandemijos pradžios pagal gripo pandemiją sukėlusio viruso antigeninę struktūrą.

7. Jei yra nors mažiausias įtarimas, kad paukščiai serga paukščių gripu, reikia nedelsiant kreiptis teritorinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

Taip pat yra rekomendacijos dėl paukščių gripo įtarimo/išaiškinimo keliautojams, grįžusiems iš paukščių gripo paveiktų šalių ir kitiems asmenims (galima rasti žemiau).

8. Pasirengimo gripo pandemijai plane ir jo įgyvendinimo 2005-2006 m. priemonių plane, patvirtintuose Sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu nr. V-686 (Žin., 2005, Nr.111- 4056), yra numatyta tiek gyventojų skiepijimai sezonine gripo vakcina, tiek pandeminės gripo vakcinos įsigijimas ir skiepijimas ja. Išankstinių sutarčių sudarymui su gamintojais dėl pandeminės gripo vakcinos įsigijimo yra paskirtos atsakingos institucijos, kurios šiuo metu renka informaciją apie vakcinų tiekėjų siūlomas sąlygas dėl tokio pobūdžio sutarčių sudarymo ir t.t.

9. Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms parengtos rekomendacijos dėl paukščių gripo išaiškinimo, kuriose numatytos priemonės ir veiksmai, kurie turi būti taikomi, kilus įtarimui, kad asmuo gali sirgti paukščių gripu, užtikrinantys informacijos perdavimą ir infekcijos kontrolės priemones. Šios rekomendacijos parengtos Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centre, paskelbtos VVSPT interneto svetainėje bei išplatintos apskričių ir savivaldybių administracijoms.

10. Jei būtų įtariama, kad asmuo gali sirgti paukščių gripu, jis turėtų būti siunčiamas į įstaigas, teikiančias infekcinių ligų gydymo paslaugas: Respublikinę tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinę ligoninę, Respublikinę vaikų universitetinę ligoninę, Kauno II klinikinę ligoninę, Klaipėdos ligoninę, Panevėžio ligoninę.

11. Pagal Pasirengimo gripo pandemijai plano įgyvendinimo 2005-2006 metams priemonių planą, patvirtintą Sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-686 (Žin., 2005, Nr.111- 4056), numatyta, kad turi būti parengti administracinių teritorijų (apskričių ir savivaldybių) pasirengimo gripo pandemijai planai, kuriuose turi būti numatyta užtikrinti socialinių tarnybų veiklą, esant dideliam gyventojų sergamumui ir mirtingumui.

Metodinės rekomendacijos
ŽMOGAUS GRIPO METODINĖS REKOMENDACIJOS 1, 2006
ŽMOGAUS GRIPO METODINĖS REKOMENDACIJOS 2, 2006
ŽMOGAUS GRIPO METODINĖS REKOMENDACIJOS 3, 2006
ŽMOGAUS GRIPO METODINĖS REKOMENDACIJOS 4, 2006
ŽMOGAUS GRIPO METODINĖS REKOMENDACIJOS 5, 2006
(metodinės rekomendacijos)
(visi dokumentai parsisiuntimui)
www.ulac.lt
2006-03-28
Nr. 1.8-208/1.3-10

Lankstukai

Grožis ir sveikata

TRYS būdai padedantys
kovoti su gripu
 

Paukščių gripas A(H7N9)

Rankų higiena
STOP

Kam reikia
pasiskiepyti nuo
gripo?


GRIPAS –
rekomendacijos
gyventojams!!!

Kaip elgtis
gripo epidemijos
metu

Naujas Gripas
A(H1N1)v – kaip
apsaugoti save ir kitus

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .