Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Haemophilus influenzae B infekcija

Kas yra Hib?
Haemophilus influenzae B infekcija (Hib) – tai infekcija, kuri buvo ir išlieka viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Ji sukelia bakteremiją (bakterijų buvimas kraujyje), gyvybei pavojingą epiglotitą (antgerklio uždegimą), pneumoniją (plaučių uždegimą) ir meningitą (smegenis gaubiančių dangalų uždegimą). Tai mažų vaikų liga, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Sergamumo padidėjimas šia infekcija stebimas rugsėjo – gruodžio ir kovo – gegužės mėnesiais.

Koks sukėlėjas?
Įvairiose pasaulio dalyse paplitę skirtingi Hib klonai, tačiau sukeliamų ligų klinikinė eiga beveik nesiskiria. Hib sukėlėjas yra gramneigiamos bakterijos, kurios pagal kapsulės struktūrą skirstomos į šešis tipus. Aktualiausias ir pavojingiausias - B tipas, net apie 95 proc. invazinių klinikinių formų susiję su juo.

Kaip užsikrečiama Hib?
Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus arba sveikas bakterijų nešiotojas. Beveik visi vaikai iki 5 metų susiduria su Hib. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, kosint ir čiaudint, esant glaudžiam kontaktui. Hib infekcijai vystytis įtakos turi imuninės sistemos būklė, gretutiniai susirgimai, ypač virusinėmis kvėpavimo sistemos ligomis.

Kokie yra Hib simptomai?
Hib sukelti susirgimai būna sunkesni lyginant su kitų bakterijų sukeltomis ligomis. Klinikiniai Hib sukeliamų ligų simptomai dažniausiai mažai skiriasi nuo kitų sukėlėjų sukeltų ligų, tik pagal klinikinius požymius dažniausiai diagnozuojamas Hib sukeltas epiglotitas (antgerklio uždegimas). Tad Hib diagnozės patvirtinimui reikalingi atitinkami tyrimai.

Koks gydymas?
Dažniausiai Hib gydymui naudojami antibiotikai. Kadangi klinika gana įvairi, tad gydymas skiriamas atsižvelgiant į simptomatiką.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo Hib?
Skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo Hib, ir ne tik sunkių šios infekcijos formų, bet ir nuo mirties atvejų. Lietuvos vaikai skiepijami pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą konjuguota Hib vakcina. Šia vakcina yra skiepijama kartu su kokliušo, difterijos, stabligės (DTP) ir poliomielito (IPV) vakcina, atitinkamai 2, 4, 6 ir 18 mėn. vaikai. Įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes, pasiekiamas patikimas ir ilgalaikis imunitetas.

Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Imunoprofilaktikos skyrius

Parsisiuntimui

„Niekas pasaulyje
geriau neapsaugo
vaikų gyvybių už SKIEPUS“
   

„Niekas pasaulyje
geriau neapsaugo
vaikų gyvybių už SKIEPUS“

Jei nusprendžiate neskiepyti
savo vaiko, turite suprasti galimą
pavojų bei savo atsakomybę

kaip kalbėti su tėvais
apie vaikų skiepus
patarimai sveikatos
priežiūros specialistams

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .