Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Izosporozė

Kas yra izosporozė?
Izosporozė (arba cistoizosporozė) – žarnyno infekcija, kurią sukelia parazitiniai Cystoisospora belli  (dar vadinami Isospora belli ) pirmuonys. Labiausiai liga paplitusi tropinėse ir subtropinėse šalyse. Žmogus užsikrečia per išmatomis užterštą sergančio žmogaus aplinką. Pagrindinis simptomas yra vandeningas viduriavimas.
Liga sveikiems asmenims paprastai pasireiškia lengvais, trumpalaikiais negalavimais, tačiau asmenims su silpnu imunitetu, užsikrėtusiems ŽIV, sergantiesiems AIDS, gali pasireikšti sunkia klinika ar baigtis mirtimi.

Kur ši liga paplitusi?
Pirmuonis Cystoisospora belli pirmą kartą aprašytas 1860 m., o liga pirmą kartą diagnozuota 1915 m. Ji registruojama visame pasaulyje, bet labiausiai paplitusi tropinio ir subtropinio klimato šalyse: Pietų Afrikoje, Pietų Amerikoje, Pietvakarių Ramiojo vandenyno salose. Pietų Amerikoje ligos paplitimas svyruoja nuo 0,1% iki 1,8 proc. Imunodeficitas, prasta mityba ir bloga higiena yra rizikos veiksniai, didinantys užsikėtimo galimybę. Šia liga dažniau užsikrečia sergantieji AIDS. Izosporiazė dažnai registruojama asmenims, keliaujantiems po tropines šalis, todėl liga įvardijama kaip keliautojų – diarėja (viduriavimas).

Izosporozės paplitimas pasaulyje:

Žemėlapis iš: https://web.stanford.edu.

Sukėlėjas
Gyvybinio ciklo eigoje Isospora belli praeina kelias vystymosi formas (oocistos, sporozoitai, merozoitai, trofozoitai, gametocitai). Vystymosi ciklas yra sudėtingas, jis vyksta žarnyno gleivinės ląstelėse. Pirmuonys žarnos gleivinės ląstelėse dauginasi nelytiniu ir lytiniu keliu. Galutinis rezultatas yra susiformavusi oocista, kuri su išmatomis patenka į aplinką ir ją užteršia. Isosporos oocistų yra elipsės formos 20-33 μm ilgio ir 10-19 μm storio, matomos tik per mikroskopą. Jos padengtos dviejų sluoksnių apvalkalu, kuris saugo jas nuo aplinkos neigiamo poveikio, todėl oocistos gali ilgai išsilaikyti gyvybingos. Į aplinką jos patenka nesubrendusios, todėl žmonėms yra nepavojingos.

Infekcijos šaltinis
Sergantis žmogus yra vienintelis Cystoisospora belli infekcijos šaltinis.  Užsikrėtęs žmogus su išmatomis išskiria nesubrendusius parazitus, kurie aplinkoje per 1-2 dienas subręsta ir tampa pavojingi.

Kaip žmogus užsikrečia izosporoze?
Žmogus užsikrečia, kai subrendę parazitai per burną patenka į žarnyną, vartojant užterštą maistą, vandenį, ar per nešvarias rankas. 

Cystoisospora belli gyvybinis ciklas :


Paveikslas iš: www.cdc.gov.

Sukėlėjų oocistos išsiskiria su sergančiojo išmatomis į aplinką (dar nesubrendusios)  1. Aplinkoje oocistos per 2-3 dienas subręsta. Jų viduje esantis parazitas (sporoblasta) kelis kartus pasidaugina skildama pusiau. Susidaro sporocistos ir sporozoitai  2. Žmogus užsikrečia, kai subrendusios oocistos per burną patenka į žarnyną. Plonajame žarnyne oocistos sienelė ištirpsta ir išsilaisvina parazitai (sporozoitai), kurie skverbiasi į plonosios žarnos gleivinės ląsteles ir jose dauginasi, susidaro trofozoitai, merozoitai. Ląstelei suirus nauji parazitai vėl puola naujas žarnyno gleivinės ląsteles ir jas pažeidžia. Vėliau vyksta parazito lytinis dauginimasis, tai yra susidaro mikro ir makro gametocitai, kuriems susiliejus susiformuoja oocistos. Jos su ligonio išmatomis patenka į aplinką, kur gali išlikti gyvybingos net kelis mėnesius. Ciklas kartojasi.

Ligos simptomai
Asmenys, turintys stiprią imuninę sistemą, užsikrėtę izosporoze, gali neturėti jokių ligos pažymių, nors jų išmatose galima rasti sukėlėjų kelerius mėnesius arba metus, arba simptomai būna lengvi ir trumpalaikiai. Liga prasideda praėjus 3-14 dienų po užsikrėtimo. Dažniausias ligos simptomas yra vandeningas viduriavimas, rečiau – pilvo skausmas, svorio kritimas, nedidelis karščiavimas, galvos skausmas, bendras negalavimas, vėmimas. Išmatos yra vandeningos, riebios, nemalonaus kvapo, bet be kraujo ar pūslių. Esant lėtinei infekcijai, gali vystytis malabsorbcija (nepakankamas maisto medžiagų įsisavinimas ir panaudojimas virškinamajame trakte). Kai kuriems pacientams stebima eozinofilija.

Asmenims su pažeistu imunitetu, sergantiesiems AIDS, liga gali trukti labai ilgai (nuo 17 iki 30 metų), simptomai labiau išreikšti, galimos komplikacijos.

Ligos diagnostika
Cystoisospora belli yra labai maži, matomi tik per mikroskopą, pirmuonys. Infekcija diagnozuojama tiriant ligonio išmatas per mikroskopą.

Ligos gydymas
Skiriami vaistai, kurie sunaikina pirmuonis. Ligoniai, kurie gausiai viduriuoja, turi gerti daug skysčių.

Profilaktika
• Rankų higiena yra pagrindinė nespecifinės profilaktikos priemonė.  Rankas reikia plauti tekančiu vandeniu su muilu,  ne trumpiau 20 sekundžių.

• Rankas reikia plauti: prieš, per ir po maisto ruošimo, prieš valgant, prieš ir po ligonio, ypač viduriuojančio,  slaugymo,  pasinaudojus tualetu,  po sauskelnių keitimo ar nuprausus vaiką po tualeto, rankas susitepus,  po darbo sode ar darže, net jeigu buvo naudotos pirštinės, grįžus namo iš lauko.

• Saugiai tvarkyti maistą. Vartojamas maistas turi būti švarus ir saugus.  Būtina atidžiai švariu vandeniu plauti daržoves, uogas, vaisius, kurie bus vartojami žali. Nuplautas daržoves, uogas ar vaisius saugoti nuo pakartotino užteršimo. Nevalgyti neapdoroto ar nepakankamai termiškai apdoroto maisto, ypač keliaujant po šalis, kur maisto ir vandens saugumas kelia abejonių.  

• Negerti, nenaudoti rankų ar vaisių plovimui vandens iš ežerų, upių, atvirų šaltinių, prūdų ar seklių šulinių. Esant būtinybei, jį vartoti tik nukenksmintą, virinant, filtruojant.

• Keliaujant, ypač po tropines ar besivystančias šalis, negerti vandens iš čiaupo. Vengti ledukų (į gėrimus) bei gėrimų, pagamintų iš vandens, kuris gali būti nepakankamai saugus. Jeigu geriamojo vandens saugumas kelia abejonių (pvz., dėl prastų sanitarinių sąlygų ar vandens valymo sistemos trūkumų), vandenį galima nukenksminti jį verdant (nors 1 min.) arba naudojant filtrus, skirtus pašalinti žarnyno pirmuonis. Tikrai saugūs gėrimai yra gazuoti gėrimai buteliuose, pramoniniu būdu paruošti vaisių gėrimai skardinėse ar buteliuose, garuose paruošta karšta (virš 80 °C temp.) arbata arba kava, pasterizuoti gėrimai.

Parengė
Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.

 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .