Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Ku karštligė

Ku (Q) karštligė
Ku karštligė yra zoonozė, kurios sukėlėjas - ritkesija Coxiella burnetii. Šis sukėlėjas patogeniškas ne tik  gyvūnams, bet ir žmonėms. Ku karštligės klinikinė eiga gali būti įvairių sunkumo formų, kartais gali baigtis mirtimi.

Ligos sukėlėjas ir jo savybės
Sukėlėjas yra dviejų antigeninių fazių: I - randama aplinkoje, II - didelė sukėlėjų koncentracija randama ląstelių kultūrose. C. burnetii  atspari karščiui, išdžiūvimui ir daugeliui dezinfekcinių produktų. Ligos sukėlėjas atsparus išorinės aplinkos veiksniams ir gali plisti vėjo pagalba. Kitas plitimo kelias – per infekuotos sukėlėju erkės įkandimą. Erkės platina ligos sukėlėją laukinių gyvūnų ir naminių atrajotojų tarpe. Sukėlėjas plinta ir su erkių ekskrementais.

Paplitimas
Šis patogenas išplitęs visose pasaulio šalyse, išskyrus Naująją Zelandiją, Šiaurės Skandinavijos regioną bei Antarktidą. Didžiausias sergamumas Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros regionuose. Šiaurės Amerikoje ir Europoje buvo išaiškintos natūraliu būdu užsikrėtusios avys, ožkos ir karvės, o iš jų pieno išskirtos C. burnetii. Ligos sukėlėjo gamtinis rezervuaras – daugiau kaip 60 rūšių graužikų, apie 50 rūšių paukščių ir daugiau kaip 70 rūšių erkių, iš kurių 25 rūšims būdingas transovarinis riketsijų perdavimo kelias. Infekuotos erkės endeminiuose židiniuose užkrečia naminius gyvūnus, kurie gali sirgti lėtine ligos eiga ir ilgai (2-3 metus) išskirti riketsijų į aplinką su fekalijomis, pienu, vaisiaus vandenimis. Todėl endeminiuose židiniuose infekcijos šaltinis žmonėms yra naminiai gyvuliai.
Ku karštligė yra privalomai registruojama žmonių užkrečiamoji liga ir atliekama epidemiologinė priežiūra. Tyrimai rodo, kad galvijų ir ožkų, užsikrėtusių Ku karštlige, paplitimas Europos Sąjungoje (ES) didėja.
2007 m. buvo nustatyti 7,4 proc., o 2008 m. – 10 proc. serologiškai teigiamų galvijų mėginių. Didžiausias teigiamų mėginių skaičius buvo nustatytas ožkų tarpe.
Iki 2007 m. Ku karštlige žmonės sirgdavo retai. 2008 m. ES buvo patvirtinti 1554 Ku karštligės atvejai arba 16,5 proc. atvejų daugiau nei 2007 m. Daugiausia Ku karštligės atvejų buvo nustatyta Olandijoje ir Vokietijoje. 2009 m. Olandijoje žmonių  ligos atvejų skaičius padvigubėjo ir siekė beveik 2300. Manoma, kad Olandijoje žmonės galėjo užsikrėsti nuo ožkų, kurių skaičius per paskutinį dešimtmetį ženkliai išaugo.

Kaip užsikrečiama?
Žmonių užsikrėtimas C. burnetii siejamas su ligos paplitimu atrajotojų bandose bei žmonių kontaktu su šiais gyvūnais. Dažniausiai žmonės užsikrečia nuo sergančių avių, ožkų  ir galvijų tiesioginio sąlyčio būdu, taip pat vartodami sergančių naminių gyvulių pieną ir mėsą. Dažnai užsikrečiama aerogeniniu būdu per užkrėstų pašarų dulkes, o kartais – transmisiniu būdu, įkandus erkėms.
Ku karštlige dažniausiai serga veterinarijos gydytojai, gyvūnų laikytojai, skerdyklų darbuotojai. Sausose dulkėse bakterijos gali išgyventi mėnesius, todėl žmonės užsikrečia per kvėpavimo takus, kontaktuodami su gyvulių vilna, plaukais, šiaudais ar šienu. Žmogus nuo sergančio žmogaus užsikrečia retai.

Ligos eiga ir simptomai
Inkubacinis periodas trunka nuo 4 iki 39 dienų, vidutiniškai –14 dienų.
Žmonėms Ku karštligė pasireiškia ūmine ar lėtine ligos forma. Beveik visada liga prasideda ūmiai, krečia šaltis, temperatūra per vieną-dvi dienas pakyla iki 39-40°C. Ligonį vargina galvos, raumenų, sąnarių skausmai, nemiga, sausas kosulys. Kartais liga pasireiškia ir ne patogeniniais požymiais – apetito stoka, pykinimu, vėmimu. Karščiuojama 1-2 savaites. Kai kurie ligos požymiai, pvz., nuovargis, užtrunka ilgą laiką. Lėtiniais atvejais liga dažnai lieka nepastebėta. Gydant antibakteriniais vaistais, mirties atvejų pasitaiko retai.

Komplikacijos
Apie 1 proc. Ku karštligės atvejų pereina į lėtinę formą, trunkančią keletą metų. Lėtinės Ku karštligės simptomu gali būti endokarditas, kuris, jei negydomas, gali tapti mirties priežastimi. Kitos komplikacijos - hepatitas (kepenų uždegimas) bei osteomielitas (kaulų ir kaulų čiulpų uždegimas), antrinė bakterinė infekcija.

Diagnostika
Ku karštligė diagnozuojama tiriant paciento kraują imunologiniais tyrimo metodais.

Gydymas
Ku karštligė gydoma antibakteriniais vaistais. Lėtiniams susirgimams gydyti reikia ilgesnio  antibiotikų vartojimo laiko.

Profilaktika
Siekiant stabdyti infekcijos plitimą, gyvūnai gali būti vakcinuojami. Užkrėstų bandų vaikingas pateles rekomenduojama atskirti nuo kitų gyvūnų, o gimus jaunikliams, placentą sudeginti ar užkasti. Taip pat asmenims, kontaktuojantiems su gyvuliais, rekomenduojama laikytis atsargumo priemonių ir higienos - saugotis užsikrėtimo kontaktiniu būdu ir per dulkes, naudoti pirštines ir kaukes, plauti ir dezinfekuoti rankas.  Pieną patartina gerti tik pasterilizuotą.
Endeminiuose regionuose taikoma vakcinacija rizikos grupių asmenims.

Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyrius

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .