Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Mansoneliazė

Kas yra mansoneliazė?
Mansoneliazė yra parazitinė liga, kurią sukelia apvaliosios Mansonella genties kirmėlės. Ligą platina Culicoides ir Simulium genties mašalai. Jie paplitę Afrikoje ir Pietų Amerikoje.
 
Sukėlėjai  
Ligos sukėlėjai Mansonella ozzardi, M. perstans, M. streptocerca rūšies kirmėlės, kurios priklauso Onchocercidae šeimai. Šios kirmėlės skiriasi savo dydžiu bei parazitavimo (žmogaus organizme) vieta. M. ozzardi suaugusios patelės yra nuo 6,5 cm iki 8,1 cm ilgio, o patinėliai 2,4–2,8 cm ilgio (gyvena poodyje). M. perstans patelės užauga iki 7–8 cm, o patinėliai – iki 4,5 cm ilgio (gyvena žmogaus pilvaplėvės, pleuros ir perikardo ertmėse).  M. streptocerca patelės yra apie 2,7 cm ilgio, o patinėliai 1,8–2,4 mm ilgio (gyvena odoje (maždaug 1 mm gylyje nuo odos paviršiaus). Suaugusios apvaisintos patelės išskiria lervas (mikofilarijas).
 
Parazito vystymosi ciklas
Parazitui vystytis reikalingi du šeimininkai: tarpinis – mašalai, galutinis – žmogus.


1. Užsikrėtusiems Culicoides ar Simulium genties mašalams, čiulpiant kraują, trečios stadijos lervos (per žaizdelę) patenka į žmogaus odą. 2. Priklausomai nuo kirmėlių rūšies, lervos keliauja į kūno ertmes, poodį ar odą, kur vystosi iki suaugusių kirmėlių, vėliau ir gyvena. 3. Suaugusios apvaisintos patelės išskiria mikrofilarijas, šios migruoja į kraują. 4. Mašalams pasimaitinus krauju, mikrofilarijos per skrandžio sienelę prasiskverbia į 5. vabzdžio krūtinės raumenis, virsta 6. pirmos – 7. trečios stadijos invazinėmis lervomis, šios migruoja į 8. vabzdžio siurbimo apartą.
 
Infekcijos šaltinis
Infekcijos šaltinis yra žmonės, segantys šia liga. 
 
Infekcijos perdavimas
Žmogus užsikrečia vabzdžiui įgėlus ir perdavus sukėlėjus. Mansoneliazės sukėlėjus perneša Culicoides genties smulkieji mašalai ir Simulium genties upiniai mašalai. Patelės, turinčios subrandinti kiaušinėlius maitinasi krauju. Culicoides genties smulkiųjų mašalų patelės puola anksti ryte arba vėlai vakare, ypač esant apniukusiam orui. Gyvena spiečiais prie vandens, pelkėse ar prie pūvančių augalų, įgėlimas yra skausmingas. Simulium genties mašalai veisiasi švariose srauniose upėse ir upeliuose. Jie gali nuskristi didelius atstumus (dažniausiai 2 km), kol suranda maisto ar tinkamą vietą veistis. Mašalų patelės puola dieną ir į žmonių gyvenamąsias patalpas paprastai neskrenda.
 
Paplitimas
Mansoneliazė paplitusi Lotynų Amerikos ir Afrikos šalyse: M. ozzardi paplitusi Pietų ir Vidurio Amerikos šalyse bei Karibų salose, M. perstans – Pietų ir Vidurio Amerikos šalyse bei Afrikoje, M. streptocerca – Vakarų ir Pietų Afrikos šalyse. Paplitimo dažnis svyruoja nuo kelių iki daugiau kaip 90 proc. Trinidade, Gajanoje ir Kolumbijoje. 
 
Klinika
M. perstans sukelta liga dažniausiai praeina be simptomų, tačiau gali vystytis angioedema (odos, poodžio, gleivinės ar pogleivio pabrinkimas), odos dilgėliniai bėrimai bei niežulys. Ligoniui pakyla temperatūra, ima skaudėti galvą, sąnarius. Kartais, kirmėlei patekus į akies junginę, gali vystytis konjunktyvitas (akies junginės uždegimas). M. streptocerca kirmėlės sukelta liga gali pasireikšti odos niežuliu, bėrimu ar pigmentacijos pasikeitimu. M. ozzardi gali sukelti sąnarių, galvos skausmą, temperatūrą, gali atsirasti plaučių pažeidimo požymių, padidėti kepenys, imti niežėti odą.
 
Diagnostika  
Liga diagnozuojama įvertinus epidemiologinius, klinikinius duomenis bei atlikus laboratorinius tyrimus (periferinio kraujo tyrimas, serologinės reakcijos, PGR tyrimas).
 
Gydymas
Gydoma antihelmintiniais vaistais, kurie naikina mikrofilarijas ir suaugusias kirmėles.
 
Prevencijos priemonės  
Užtikrinti apsaugą nuo mašalų įkandimo ir naikinti mašalus.
 
Parengė: Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .