Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Nipos viruso infekcija

Nipos (angl. Nipah) virusas (NiV) priklauso Paramyxoviridae šeimos Henipavirusų genčiai. NiV pirmą kartą  buvo identifikuotas ir izoliuotas 1999 m. encefalito ir kvėpavimo ligų protrūkio metu Malaizijoje ir Singapūre, kur virusu sirgo kiaulių augintojai ir žmonės, glaudžiai susiję su kiaulių verslu. Viruso pavadinimas kilęs nuo Sungai Nipah kaimo Malaizijos pusiasalyje, kuriame kiaulių augintojai sirgo encefalitu. Atsižvelgiant į NiV ir Hendra viruso ryšį, buvo pradėtos tirti šikšnosparnių rūšys ir Pteropus genties skraidančiosios lapės, vėliau identifikuotos kaip NiV priežastimi.
 
1999 m.  encefalito ir kvėpavimo ligų protrūkio metu Nipos virusas sukėlė lengvos klinikinės eigos kiaulių ligą, tačiau tuo metu buvo registruota ir beveik 300 žmonių ligos atvejų, ir daugiau kaip 100 mirčių. Siekiant sustabdyti ligos protrūkį, sunaikinta daugiau nei milijonas kiaulių. Po šio protrūkio (nei kiaulių, nei žmonių tarpe) atvejų nebuvo registruota nei Malaizijoje, nei Singapūre.
 
2001 m. žmonių NiV vėl identifikuotas Bangladeše. Genetinis sekvenavimas patvirtino, kad virusas yra Nipos virusas, tačiau identifikuotas kitas štamas nei 1999 m. Tuo pačiu metu retrospektyviai nustatytas ir dar vienas protrūkis Siliguri, Indijoje, kai buvo registruotas viruso perdavimas nuo žmogaus žmogui ligoninėje (hospitalinė infekcija). Skirtingai nuo Malaizijos NiV protrūkio, protrūkiai Bangladeše įvyksta beveik kasmet, o Indijoje buvo registruoti kelis kartus.
 
Viruso perdavimas
Nipos viruso perdavimas žmonėms gali vykti tiesioginio sąlyčio su infekuotais šikšnosparniais, užkrėstomis kiaulėmis arba NiV užsikrėtusiais žmonėmis metu. Malaizijoje ir Singapūre žmonės užsikrėtė virusu per glaudų sąlytį su užsikrėtusiomis kiaulėmis. Šio protrūkio metu nustatytas NiV štamas: iš pradžių jis buvo perduotas nuo šikšnosparnių kiaulėms, kur ir išplito kiaulių populiacijoje. Atsitiktinių žmogaus infekcijų nustatyta po kontakto su infekuotomis kiaulėmis.
 
Bangladeše ir Indijoje NiV perdavimas nuo žmogaus žmogui registruojamas reguliariai. Jis dažniausiai būna šeimose ir tarp Nipos virusu infekuotus pacientus prižiūrinčių specialistų. Užsikrečiama ir tiesiogiai kontaktuojant su infekuotais šikšnosparniais.
 
Klinikiniai simptomai
Nipos viruso infekcija pasireiškia encefalitu (smegenų uždegimu). Po užsikrėtimo ir inkubacinio periodo, trunkančio nuo 5 iki 14 dienų, liga pasireiškia 3-14 dienų karščiavimu, galvos skausmu, lydimo mieguistumo, dezorientacijos ir psichinio sumišimo. Šie požymiai ir simptomai po 24-48 valandų gali pasireikšti koma. Kai kuriems pacientams ligos pradžioje pasireiškia kvėpavimo takų sutrikimai, o pusei pacientų ir sunkūs neurologiniai bei klinikiniai požymiai.

Nipos viruso ligos protrūkio metu 1998-1999 metais 265 pacientai buvo užsikrėtę virusu. Apie 40% hospitalizuotų pacientų su sunkiais nerviniais simptomais mirė. Stebėtos ilgalaikės Nipos viruso infekcijos pasekmės, įskaitant nuolatines konvulsijas ir asmenybės pokyčius. Registruotos ir latentinės infekcijos, kai Nipos virusas per kelis mėnesius ir net metus vėl suaktyvėja. Mirties atvejų taip pat padaugėja.
 
Diagnozė
Laboratorinė diagnostika gali būti atliekama naudojant testų derinį. Viruso izoliavimo tyrimai ir realaus laiko polimerazės grandininė reakcija (RT-PCR) atliekami iš gerklės ir nosies tepinėlių, cerebrospinalinis skystis, šlapimas ir kraujas turėtų būti tiriami ankstyvose ligos stadijose. ELISA (IgG ir IgM) tyrimas gali būti naudojamas vėliau. Mirties atvejais diagnozei patvirtinti gali būti atliekamas imunohistocheminis audinių, surinktų per autopsiją, tyrimas.
 
Prevencija
Nipos viruso infekcijos galima išvengti, vengiant kontakto su sergančiomis kiaulėmis ir šikšnosparniais endeminėje teritorijoje ir nevartojant termiškai neapdorotų datulių palmių sulčių.
Papildomos pastangos, nukreiptos į stebėjimą ir informuotumą, padeda išvengti būsimų protrūkių. Tyrimai yra reikalingi, kad būtų geriau suprantama šikšnosparnių ir Nipos viruso ekologija, tiriant ligos sezoniškumą ir šikšnosparnių reprodukcijos ciklus. Priežiūros priemonės turėtų apimti patikimus žmonių ir gyvulių laboratorinius tyrimus, kad liga būtų nustatyta anksti – informacijos sklaidą apie ligos plitimą, simptomus bei standartinę infekcijos kontrolės praktiką, vengiant infekcijos ligoninėse nuo žmogaus žmogui.
 
Vakcina, naudojant Hendros G baltymą, gamina kryžminius antikūnus prieš HENV ir NIPV. Ji buvo naudojama Australijoje, siekiant apsaugoti arklius nuo Hendros viruso. Ši vakcina suteikia didelį potencialą žmogaus apsaugai nuo henipavirusų.
 
Daugiau informacijos apie Nipos viruso infekciją ieškokite čia.

Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyrius


 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .