Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Ornitozė

Ornitozė – ūminė užkrečiamoji liga, pasireiškianti bendra intoksikacija, plaučių, nervų sistemos pažeidimu, kepenų ir blužnies padidėjimu.
 
Ligos sukėlėjas
Ligos sukėlėjas yra ląstelinis parazitas Chlamydia psittaci. Išorinėje aplinkoje šių bakterijų metabolinės funkcijos yra minimalios, todėl jos sunkiai randamos. Chlamydia psittaci bakterijos gali būti išskirtos užkrėtus jomis baltas pelytes arba vištų embrionus. Ne ląstelėje chlamidijos gali išgyventi iki 3 savaičių, žūsta kaitinamos 70 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje, jautrios dezinfekuojančioms medžiagoms.
 
Kaip užsikrečiama?
Pagrindinis užsikrėtimo chlamidijomis kelias yra per kvėpavimo takus, kai ligos sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka su dulkėmis ar aerozoliu. Chlamydia psittaci sukėlėjas yra išskirtas iš 140 rūšių naminių ir laukinių paukščių. Ligos sukėlėją į aplinką paukščiai išskiria su išmatomis ir su snapo išskyromis. Chlamidijomis gali būti užterštos paukščių plunksnos, pūkai, kiaušiniai ir aplinka. Ne visi paukščiai vienodai turi epidemiologinę svarbą – pagrindiniu ornitozės sukėlėjų rezervuaru yra vandens paukščiai, tarp sinantropinių paukščių didžiausią epidemiologinę reikšmę turi balandžiai.
Nuo sergančio žmogaus praktiškai neužsikrečiama, nes žmogaus organizme chlamidijų virulentiškumas susilpnėja.
 
Kaip pasireiškia liga?
Į žmogaus organizmą sukėlėjai dažniausiai patenka per viršutinių kvėpavimo takų gleivinę jos nepažeisdami, tačiau bronchuose gali būti ryškūs uždegiminiai požymiai. Chlamidijos dauginasi bronchų epitelio ląstelėse, po to patenka į kraują, sukeldamos bendrą intoksikaciją ir organų (kepenų, blužnies, miokardo, smegenų) pažeidimą. Plaučių uždegimas išsivysto, kai ligos sukėlėjai patenka pro kvėpavimo takus. Jei užsikrečiama su maistu, apatinių kvėpavimo organų pažeidimo nebūna. Asmenims, kurių imuninė sistema gera, infekcija gali nepasireikšti jokiais klinikiniais požymiais. Daugelis ligonių atsikrato nuo ligos sukėlėjo per keletą savaičių, tačiau retais atvejais sukėlėjo nešiojimas gali trukti iki 8 metų. Persirgus ornitoze ilgalaikis imunitetas nesusidaro ir užsikrėtus susirgti galima po 1-2 metų.
Inkubacinis ligos periodas trunka 8-12 dienų. Po 2-4 didelio karščiavimo ir intoksikacijos dienų liga pasireiškia kvėpavimo organų pakenkimu, sausu ar kosuliu su skrepliais, intersticinės pneumonijos požymiais. 
 
Kontrolė ir profilaktika
Profilaktikos pagrindas – vengti užsikrėtimo ir gydyti ornitoze sergančius naminius paukščius.
 
 
Parengė
Epidemiologinės priežiūros skyrius

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .