D.U. K. apie naują koronavirusą (2019-nCoV)

Kas yra koronavirusai?
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.
 
Kas yra naujasis koronavirusas?
Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.
 
Kokia koronavirsų kilmė?
Koronavirusai cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau kai kurie iš jų gali infekuoti ir žmones. Įvairūs gyvūnai gali būti koronavirusų infekcijos rezervuarais, pvz., ARRS-CoV infekcijos rezervuaras vienkupriai kupranugariai, SŪRS-CoV – civetos.
2019-nCoV infekcijos rezervuaras dar nėra nustatytas.
 
Ar 2019-nCoV panašus į SŪRS ir gripo virusus?
2019-nCoV yra genetiškai artimai susijęs su SŪRS-CoV. Abu šie virusai priklauso tai pačiai virusų šeimai.
SŪRS protrūkis kilo 2002 m. pabaigoje Kinijoje. Protrūkio metu užregistruota daugiau nei 8000 ligos atvejų 33 šalyse. 1 iš 10 susirgusiųjų SŪRS tuo metu mirė.
Nors 2019-nCoV ir gripo virusai plinta nuo žmogaus žmogui ir sukelia panašius simptomus, abu jie yra labai skirtingi. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) skaičiavimais, kiekvienais metais iki 40 tūkst. žmonių ES/EEE miršta dėl su gripu susijusių priežasčių.
 
Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusais?
Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad 2019-nCoV gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Panašu, kad virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi. Yra įtarimų, kad kai kurie asmenys gali 2019-nCoV išskirti nesant ligos simptomų ar prieš ligos simptomų išsivystymą.  
Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.
 
Kokia 2019-nCoV infekcijos inkubacinio periodo trukmė?
Inkubacinis periodas yra laikotarpis nuo užsikrėtimo virusu pradžios iki ligos simptomų išsivystymo. Dabartiniais duomenimis, 2019-nCoV infekcijos inkubacinio periodo trukmė  1–12,5 d. (vidutiniškai 5–6 d.). Vadovaujantis kitų koronavirusinių infekcijų (SŪRS, ARRS) informacija, tikėtina, kad 2019-nCoV inkubacinio periodo trukmė  gali būti iki 14 d.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?
Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį. 2019-nCoV infekcijos klinikiniai požymiai varijuoja nuo besimptomės ligos formos iki labai sunkios pneumonijos, kuriai būdingas ūmus respiracinis distreso sindromas, septinis šokas ir daugybinis organų nepakankamumas, galintis baigtis mirtimi.  
 
Kam dažniau išsivysto sunkios ligos formos?
Labiausiai pažeidžiami yra vyresnio amžiaus asmenys bei asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos ir kt.).
 
Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.
 
Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.
Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?
Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
 
Ar medicininės kaukės apsaugo nuo užsikrėtimo?
Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, medicininės kaukės dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso, prevencijos priemonių. Tačiau vien kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti derinama su kitomis prevencijos priemonėmis, tokiomis kaip rankų higiena, kosėjimo-čiaudėjimo etiketu, mažiausiai 1 m. atstumo išlaikymu tarp savęs ir kito žmogaus.
PSO pasisako už racionalų medicininių kaukių naudojimą. Tai reiškia, kad kaukes reikia naudoti tik tuo atveju, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai (kosulys ar čiaudulys), jei įtariate lengvą 2019-nCoV infekciją arba slaugote asmenį, kuriam įtariama 2019-nCoV infekcija.
 
Kaip ilgai 2019-nCoV  išsilaiko ant aplinkos paviršių?
Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek ilgai virusas išgyvena ant paviršių. Pirminiais duomenimis, virusas gali išgyventi iki kelių valandų.
 
Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?
Siuntiniai yra saugūs. Koronavirusai ilgai neišsilaiko ant aplinkos daiktų, tokių kaip laiškai ar siuntiniai. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.
 
Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?
Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.
Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.
 
Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) gali patekti į Lietuvą?
Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. ELPKC pateikto rizikos vertinimo duomenimis, 2019-nCoV įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika svyruoja nuo vidutinės iki didelės. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Šių metų vasario 5 d. duomenimis, yra registruoti 26 2019-nCoV atvejai Europoje.
 
 
Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?
Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.
 
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .