D.U. K. apie naują koronavirusą (2019-nCoV)

Kas yra koronavirusai?
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.
 
Kas yra COVID-19 ir SARS-CoV-2?
2019 m. naujas koronavirusas (2019-nCoV) dabar pavadintas sunkaus ūminio respiracinio sindromo koronavirusu-2 (SARS-CoV-2), o šio viruso sukeliama liga nuo šiol vadinama COVID-19.

SARS-CoV-2 buvo identifikuotas 2019 m. pabaigoje Kinijoje. Tai naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.
 
Kokia koronavirusų kilmė?
Koronavirusai cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau kai kurie iš jų gali infekuoti ir žmones. Įvairūs gyvūnai gali būti koronavirusų infekcijos rezervuarais, pvz., ARRS-CoV infekcijos rezervuaras vienkupriai kupranugariai, SŪRS-CoV – civetos.

SARS-CoV-2 infekcijos rezervuaras dar nėra nustatytas.
 
Ar SARS-CoV-2 panašus į SŪRS ir gripo virusus?
SARS-CoV-2 yra genetiškai artimai susijęs su SŪRS-CoV. Abu šie virusai priklauso tai pačiai virusų šeimai.

SŪRS protrūkis kilo 2002 m. pabaigoje Kinijoje. Protrūkio metu (8 mėnesių laikotarpyje) užregistruota daugiau nei 8000 ligos atvejų 33 šalyse. 1 iš 10 susirgusiųjų SŪRS tuo metu mirė.

Šiuo metu yra per mažai duomenų, kad būtų galimai tiksliai įvardinti, koks yra mirštamumas nuo COVID-19, bet panašu, kad jis mažesnis nei nuo  SŪRS-CoV.

Nors SARS-CoV-2 ir gripo virusai plinta nuo žmogaus žmogui ir sukelia panašius simptomus, abu jie yra labai skirtingi. Nors dar anksti daryti galutines išvadas dėl SARS-CoV-2 plitimo kelių, bet pirminė informacija leidžia daryti prielaidas, kad SARS-CoV-2 plinta taip pat kaip SŪRS ir kaip kurios pandeminės gripo padermės. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) skaičiavimais, kiekvienais metais iki 40 tūkst. žmonių Europos Sąjungoje (ES), Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine miršta dėl su gripu susijusių priežasčių.
 
Kiek sunki yra COVID-19?
Šiuo metu yra per mažai duomenų, kad būtų galimai tiksliai įvardinti, kiek sunki yra COVID-19, bet panašu, kad mirštamumas nuo jos yra mažesnis nei nuo SŪRS.
 
Kaip žmogus gali užsikrėsti SARS-CoV-2?
Nors gyvūnai yra viruso šaltinis, tačiau dabar SARS-CoV-2 yra perduodamas nuo žmogaus žmogui. Panašu, kad virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi. Šiuo metu vis dar neaišku, ar virusą gali perduoti lengvomis ar besimptomėmis formomis sergantys asmenys.

ES nepertraukiamo COVID-19  plitimo tikimybė vertinama kaip maža, jei asmenims bus laiku  nustatyta COVID-19 diagnozė ir taikomos tinkamos infekcijos kontrolės priemonės. Sistemingas infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių įgyvendinimas buvo efektyvus kontroliuojant SŪRS ir ARRS koronavirusus.
 
Kodėl nuo vasario 13 d. registruojamas labai padidėjęs COVID-19 atvejų skaičius?
Vasario 13 d. į oficialią Kinijos statistiką buvo įtrauktas 15 141 naujas COVID-19 atvejis. Vadovaujantis Kinijos oficialia informacija, vasario 13 d. pasikeitė ligos atvejų skaičiavimo metodika. Į oficialią statistiką nuo šiol įtraukiami visi įtariami atvejai, kuriems nustatyta klinikinė pneumonijos diagnozė. Šiems atvejams nebūtinai buvo laboratoriškai patvirtinta COVID-19 diagnozė.
 
Kokia COVID-19 inkubacinio periodo trukmė?
Inkubacinis periodas yra laikotarpis nuo užsikrėtimo virusu pradžios iki ligos simptomų pasireiškimo. Dabartiniais duomenimis, COVID-19 inkubacinio periodo trukmė  1-12,5 d. (vidutiniškai 5-6 d.). Vadovaujantis kitų koronavirusinių infekcijų (SŪRS, ARRS) informacija, tikėtina, kad COVID-19 inkubacinio periodo trukmė  gali būti iki 14 d.
 
Kokie COVID-19 simptomai?
SARS-CoV-2 gali sukeli lengvus, į gripą panašius simptomus, pvz.:
 • karščiavimą
 • kosulį
 • dusulį
 • raumenų skausmą
 • nuovargį
Sunkesniais atvejais išsivysto sunki pneumonija, ūmus respiracinis distreso sindromas, sepsis, septinis šokas.
 
Kam dažniau išsivysto sunkios ligos formos?
Tikėtina, kad labiausiai pažeidžiami yra maži vaikai, vyresnio amžiaus asmenys ir asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos ir kt.).
 
Ar yra COVID-19 gydymas?
Specifinio gydymo nuo SARS-CoV-2 sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.
 
Kada aš turėčiau būti tiriamas dėl COVID-19?
Jei jums:
 • išsivystė ūmi kvėpavimo takų infekcija (staigus kosulys ir/ar gerklės skausmas, ir/ar dusulys)
IR
14 d. bėgyje iki ligos simptomų pasireiškimo jūs:
1Artimas sąlytį turėjusiais asmenimis laikomi asmenys gyvenantys su asmeniu, kuriam diagnozuota COVID-19, asmuo turėjęs kontaktą veidas į veidą ar buvęs artimoje aplinkoje su COVID-19 atveju arba sveikatos priežiūros darbuotojas ar kitas asmuo tiesiogiai prižiūrintis COVID-19 atvejį, arba laboratorijos darbuotojas tvarkantis SARS-CoV-2 mėginius.
 
Ar yra vakcina nuo  SARS-CoV-2 sukeltos infekcijos (COVID-19)?
SARS-CoV-2 yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.
 
Kaip galima apsisaugoti nuo COVID-19?
Lankantis teritorijose, kuriose registruojamas ligos plitimas visuomenėje rekomenduojama:
 • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, ypač tais, kurie kosėja;
 • nesilankyti turguose ar kitose vietose, kur prekiaujama gyvais ar negyvais gyvūnais;
 • dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu ARBA naudoti alkoholinius antiseptikus rankoms prieš valgant, pasinaudojus tualetu, po bet kokio sąlyčio su gyvūnais;
 • vartoti saugų maistą;
 • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);
 • vengti sąlyčio su gyvūnais ir jų išskyromis.
Kad ir kur keliaujate, laikykitės rankų higienos ir maisto saugos taisyklių.
 
Kokios yra rankų plovimo/dezinfekcijos taisyklės?
Rankų plovimas ir dezinfekcija yra esminiai infekcijų prevencijos elementai. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su muilu ir vandeniu mažiausiai 20 sekundžių. Jeigu vandens ir muilo nėra, rekomenduojam naudoti mažiausiai 60 proc. alkoholinius antiseptikus. Venkite liesti neplautomis rankomis akis, burną, nosį dėl galimo viruso patekimo į organizmą pro juos.
 
Ar turėčiau dėvėti medicininę kaukę norėdamas apsisaugoti?
Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, medicininės kaukės dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso, prevencijos priemonių. Tačiau vien kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti derinama su kitomis prevencijos priemonėmis, tokiomis kaip rankų higiena, kosėjimo-čiaudėjimo etiketu, mažiausiai 1 m. atstumo išlaikymu tarp savęs ir kito žmogaus.

PSO pasisako už racionalų medicininių kaukių naudojimą.Tai reiškia, kad kaukes reikia naudoti tik tuo atveju, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai (kosulys ar čiaudulys), jei įtariate lengvą SARS-CoV-2  infekciją arba slaugote asmenį, kuriam įtariama  SARS-CoV-2 infekcija.
 
Kaip ilgai  SARS-CoV-2 išsilaiko ant aplinkos paviršių?
Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek ilgai SARS-CoV-2 išgyvena ant paviršių. Pirminiais duomenimis, virusas gali išgyventi iki kelių valandų ar ilgiau.

SŪRS-CoV aplinkoje gali išgyventi keletą dienų, o MERS-CoV - daugiau nei 48 valandas ant skirtingų paviršių vidutinei kambario temperatūrai esant 20 ° C.
 
Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?
Taip saugūs. Koronavirusai ilgai neišsilaiko ant aplinkos daiktų, tokių kaip laiškai ar siuntiniai. PSO, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.
 
Ar galima SARS-CoV-2 užsikrėsti nuo naminių gyvūnų?
Koronavirusai cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau kai kurie iš jų gali infekuoti ir žmones, pvz.,  ARRS-CoV infekcijos rezervuaras vienkupriai kupranugariai,  SŪRS-CoV – civetos. Dabartiniai tyrimai sieja COVID-19 su tam tikrų rūšių šikšnosparniais, tačiau neatmetamas ir kitų gyvūnų vaidmuo. Šiuo metu nėra įrodymų, kad naminiai gyvūnai, pvz., šunys ar katės, būtų užsikrėtę SARS-CoV-2  ir galėtų sukelti infekciją žmonėms. Bet kokiu atveju, turint sąlytį su gyvūnais, reikėtų laikytis pagrindinių higienos principų.
 
Ar kelia grėsmę maisto produktai importuojami iš Kinijos?
Dėl gyvūnų sveikatos situacijos Kinijoje, į ES iš Kinijos leidžiama importuoti tik keletą autorizuotų gyvūninės kilmės produktų, atitinkančių griežtus sveikatos saugos reikalavimus. Dėl tų pačių priežasčių į ES teritoriją atvykstantiems keliautojams, neleidžiama rankiniame bagaže vežtis mėsos, mėsos produktų, pieno ar pieno produktų.

Iki šiol nebuvo registruotų užsikrėtimo COVID-19 atvejų per maistą. Nėra įrodymų, kad importuojami maisto produktai iš Kinijos keltų pavojų ES piliečiams dėl COVID-19.
 
Kokią grėsmę kelia gyvūnai ar gyvūnų produktai importuojami iš Kinijos?
Dėl gyvūnų sveikatos padėties Kinijoje, ypač dėl užkrečiamų gyvūnų ligų, tik keli gyvi gyvūnai ir neperdirbti gyvūninės kilmės produktai iš Kinijos yra autorizuoti importui į ES. Nėra įrodymų, kad kas nors iš šių gyvūnų ar gyvūninės kilmės produktų keltų pavojų ES piliečių sveikatai dėl Kinijoje registruojamo COVID-19 protrūkio.
 
Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?
Remiantis šiuo metu turima informacija PSO pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Kinijoje, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Ar yra rizika užsikrėsti COVID-19 ES?
Protrūkis greitai vystosi ir rizika sparčiai keičiasi. Šiuo metu COVID-19 keliama rizika ES piliečiams laikantis tinkamų infekcijos kontrolės priemonių vertinama kaip maža. ES piliečiams, keliaujantiems ar gyvenantiems teritorijose, kur COVID-19 plinta visuomenėje (Kinija), rizika vertinama kaip aukšta. Vasario 18 d. duomenimis, yra registruoti 45 COVID-19 atvejai ES/EEE šalyse ir Jungtinėje Karalystėje.
 
Kaip ilgai tęsis protrūkis?
Deja, neįmanoma numatyti, kiek ilgai tęsis protrūkis ir kaip apskritai epidemija vystysis. Protrūkį sukėlė naujas virusas, todėl išlieka daug neaiškumų. Pvz., nežinoma, ar vasarą ligos plitimas sumažės, kaip tai stebima sezoninio gripo atveju.
 
Kur kreiptis sukarščiavus ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?
Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .