Dažniausiai užduodami klausimai (DUK) dėl vaikų kaukių dėvėjimo

Ar vaikai turėtų dėvėti kaukę?

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau - PSO) pataria laikytis vietos valdžios institucijų rekomendacijų dėl kaukių dėvėjimo. Remdamasi vaikų psichosocialiniais poreikiais ir vystymusi PSO rekomenduoja:
  • 5 metų ir jaunesni vaikai neturėtų būti įpareigoti dėvėti kaukes, dėl  vaiko saugumo, bendros savijautos bei gebėjimo tinkamai naudoti kaukę su minimalia pagalba.
  • Priimant sprendimą naudoti kaukes 6–11 metų vaikams turėtų būti atsižvelgta:
-ar virusas sparčiai plinta vietovėje, kur vaikas gyvena;
-kokie vaiko gebėjimai saugiai ir tinkamai dėvėti kaukę;
-kokia prieiga prie kaukių, kaukių plovimas ir kaukių pakeitimas tam tikrose vietose (pvz., mokyklose, kitose vaikų ugdymo įstaigose);
-ar institucija, vaikus prižiūrintys suaugę žmonės, galės tinkamai prižiūrėti ir paaiškinti  vaikams, kaip užsidėti, nusiimti ir saugiai dėvėti kaukes;
-ar kaukių dėvėjimas nedarys neigiamo poveikio mokymuisi ir psichosocialiniam vystymuisi;
-ar vaikas turės sąlytį su žmonėmis, kuriems yra didelė rizika susirgti sunkia liga, pvz., pagyvenę žmonės, asmenys, turintys kitų sveikatos sutrikimų.
 
  • 12 metų ir vyresni vaikai kaukę turėtų dėvėti tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir suaugusieji,  ypač vietose, kur negalima  garantuoti reikiamo atstumo ar vietovėse, kur virusas sparčiai plinta.

Ar yra situacijų, kai 5 metų ir jaunesni vaikai gali dėvėti kaukę ar būti įpareigoti ją dėvėti?

5 metų ir jaunesni vaikai neturėtų būti įpareigoti dėvėti kaukes. Tačiau esant tam tikroms aplinkybėmis, pvz., būnant šalia sergančio asmens, 5 metų ir jaunesniems vaikams gali būti taikomi reikalavimai dėvėti kaukes.  Šiomis aplinkybėmis, jei vaikas nešioja kaukę, tėvai ar kiti globėjai turėti vaiką stebėti ir prižiūrėti ar jis saugiai dėvi kaukę.

Ar vaikai, turintys raidos negalią, turėtų dėvėti kaukes?

Bet kokio amžiaus vaikams, turintiems raidos sutrikimų, negalių ar kitų sveikatos problemų,  neturėtų būti privaloma naudoti kaukių. Vaiko tėvai, globėjai, auklėtojai ir (ar) sveikatos priežiūros darbuotojai turėtų kiekvieną atvejį įvertinti individualiai. Bet kokiu atveju vaikams, turintiems sunkių kognityvinių ar kvėpavimo sutrikimų, kuriems sunku toleruoti kaukę, nereikėtų dėvėti kaukių.

Ar vaikai, turintys sveikatos problemų ar sveikatos sutrikimų, pažeidžiančių jų imuninę sistemą, turėtų dėvėti kaukę?

Vaikai, turintys sunkių sveikatos sutrikimų, tokių kaip cistinė fibrozė ar vėžys, turėtų nešioti medicininę kaukę. Tačiau prieš tai reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju ar kitu asmens sveikatos priežiūros specialistu. Medicininė kaukė apsaugo kaukę nešiojantį  ir kitus aplinkoje esančius asmenis. Kaukes dėvėti rekomenduojama visiems, kurie turi sveikatos sutrikimų, dėl kurių jiems kyla sunkių  ligų rizika.

Kokio tipo kaukę turėtų dėvėti vaikai?

Vaikai, kurių sveikata gera, gali dėvėti nemedicininę ar pasiūtą kaukę. Svarbu, kad kaukė sustabdytų viruso plitimą ir virusas nebūtų perduodamas kitiems. Ypač tai svarbu, jei asmuo yra užsikrėtęs ir nežino, kad yra užkrėtęs. Kaukė turi būti tinkamo dydžio, kad uždengtų vaiko nosį, burną ir smakrą. Vaikai, turintys sunkių sveikatos sutrikimų, tokių kaip cistinė fibrozė, vėžys ar imunosupresija, turėtų dėvėti medicininę kaukę (pasitarus su šeimos gydytoju). Medicininė kaukė stabdo viruso plitimą ir apsaugo ją dėvintį asmenį, todėl rekomenduojama tiems, kuriems yra didesnė rizika sunkiai susirgti dėl COVID-19 infekcijos.
 
Kaip vaikai turėtų dėvėti kaukę?

Vaikai, dėvėdami kaukes, turėtų laikytis tų pačių principų, kaip ir suaugusieji. Svarbu:
  • prieš užsidedant kaukę atlikti rankų higieną (rankų trynimas mažiausiai 20 sekundžių, jei naudojamas rankoms alkoholio pagrindu pagamintas skystis, arba mažiausiai 40 sekundžių, jei naudojamas muilas ir vanduo);
  • įsitikinti, kad kaukė yra tinkamo dydžio ir uždengia nosį, burną ir smakrą;
  • užsidėjus neliesti kaukės ir netraukti jos po smakru ar į burną;
  • nenaudojamą kaukę laikyti švariame maišelyje ar inde;
  • nesidalinti kaukės su kitu asmeniu.
Ar vaikas namuose turėtų nešioti kaukę?

Kiekvienas vaikas, turintis simptomų, rodančių COVID-19 infekciją, turėtų dėvėti medicininę kaukę, jei tik gali ją toleruoti. Atsiradus ligos simptomams, net jei simptomai yra lengvi, vaikas turėtų būti izoliuotas nuo kitų šeimos narių ir patartina kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą. Šeimos nariai / globėjai, kurie negali išlaikyti daugiau nei vieno metro atstumo nuo sergančio vaiko, taip pat turėtų dėvėti kaukę. Namų ūkio narys, kuris serga arba jam nustatytas teigiamas testas dėl COVID-19, jeigu tai įmanoma, turėtų būti izoliuotas nuo kitų šeimos narių.  Jei vaikas namuose negali išlaikyti vieno metro atstumo nuo sergančiojo, per tą laiką turėtų dėvėti medicininę kaukę, kaukę turėtų dėvėti ir sergantis asmuo.

Ar mokytojai ar kiti su vaikais dirbantys suaugusieji turėtų dėvėti kaukę?

Teritorijose, kur virusas sparčiai plinta, visi suaugusieji iki 60 metų, geros sveikatos asmenys gali dėvėti iš audinių pagamintas kaukes. Tai ypač svarbu dirbantiems su vaikais asmenims, kurie turi glaudžiai bendrauti su vaikais ir vienas su kitu. 60 metų ir vyresni suaugusieji arba turintys kokių nors sveikatos problemų, tokių kaip širdies ir kraujotakos ligos, diabetas ar plaučių vėžys, turėtų dėvėti medicininę kaukę, nes jiems yra didesnė rizika sunkiai susirgti dėl COVID-19.

Ar sportuodami ar užsiimdami fizine veikla vaikai turėtų dėvėti kaukę?

Sportuodami ar užsiimdami fizine veikla, pavyzdžiui, bėgdami, šokinėdami ar žaisdami žaidimų aikštelėse, vaikai neturėtų dėvėti kaukių, nes jos gali apsunkinti kvėpavimą. Organizuojant fizinę veiklą svarbu naudotis kitomis visuomenės sveikatos apsaugos priemonėmis, išlaikyti bent vieno metro atstumą, apriboti kartu žaidžiančių vaikų skaičių, sudaryti sąlygas bei skatinti naudotis rankų higienos priemonėmis.

Ar yra audinių kaukių, tokių kaip veido skydai, alternatyvų?

Kai kurie vaikai negali dėvėti kaukės dėl negalios ar tam tikrų situacijų, pavyzdžiui, kalbos pamokų metu, kai mokytojui reikia matyti burną. Tokiais atvejais veido skydai gali būti laikomi alternatyva kaukėms, tačiau, lyginant su kaukėmis, jis nesuteikia lygiavertės apsaugos stabdant viruso plitimą. Jei nuspręsta naudoti veido skydelį, svarbu kad jis apimtų visą veidą, veido šonus ir smakrą. Nešiojant veido skydelį reikia būti atsargiems, kad jis nebūtų sulaužytas ir nesužalotų veido ir akių.
  
Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kurias galima rasti ČIA

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .