Faktai apie tuberkuliozę

Pagrindiniai faktai
• Tuberkuliozė (TB) yra viena iš infekcinių ligų, nuo kurios pasaulyje daugiausiai žmonių miršta.
• 2014 m. tuberkulioze susirgo 9.6 mln. žmonių ir 1,5 mln. nuo šios ligos mirė.
• Daugiau nei 95% mirčių nuo TB įvyksta mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse ir tai yra viena iš 5 pagrindinių 15 - 44 metų moterų mirties priežasčių.
• 2014 m. maždaug 1 mln. vaikų susirgo TB ir 140 000 vaikų mirė nuo šios ligos.
• Tuberkuliozė yra viena iš dažniausių mirties priežasčių ŽIV infekuotų žmonių: 2015 m. 1 iš 3 mirčių nuo ŽIV ligos buvo dėl tuberkuliozės.
• 2014 m. visame pasaulyje maždaug 480 000 žmonių išsivystė daugeliui vaistų atspari tuberkuliozės (MDR-TB) forma.
• Tūkstantmečio plėtros tikslas - sustabdyti ir iš pagrindų pakeisti TB epidemiją iki 2015 m. įvykdytas visame pasaulyje. TB sergamumo rodiklis nuo 2000 m. mažėjo vidutiniškai 1,5% per metus ir dabar yra 18% mažesnis nei 2000 m.
• TB mirtingumas nuo 1990 m. iki 2015 m. sumažėjo 47%.
• 2000 - 2014 m. dėl laiku atlikto TB diagnozavimo ir gydymo išgelbėta maždaug 43 mln. gyvybių.
• Tuberkuliozę (TB) sukelia bakterijos (Mycobacterium tuberculosis), kurios dažniausiai paveikia plaučius. Tuberkuliozė yra išgydoma ir išvengiama.

Tuberkuliozė plinta nuo žmogaus žmogui per orą su lašeliais. Kai žmonės, sergantys plaučių TB, kosėja ir čiaudi, jie išskiria TB sukėlėjus į orą. Kad asmuo užsikrėstų, pakanka įkvėpti kelias šias bakterijas, kurios mažuose lašeliuose gali tvyroti nevėdinamoje patalpoje.

Apie trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis (kitaip sakant yra infekuoti TB bakterijomis), bet (dar) neserga ir  neplatina ligos sukėlėjo.

Žmonės, infekuoti TB bakterijomis, turi 5-10% riziką per savo gyvenimą susirgti TB. Tačiau asmenys, kurių yra sutrikusi imuninė sistema, pvz., užsikrėtusių ŽIV, blogai maitinasi, serga diabetu, taip pat rūkantys asmenys, turi daug didesnę riziką susirgti šia liga.

Kai žmogui vystosi aktyvi tuberkuliozė, neryškūs simptomai (kosulys, karščiavimas, prakaitavimas nakties metu, svorio kritimas ir t.t.) gali tęstis daugelį mėnesių. Todėl dažniausiai sergantieji ilgai nesikreipia į medikus ir gali platinti bakterijas artimoje aplinkoje. Žmonės, sergantys aktyvia tuberkulioze, per vienerius metus gali užkrėsti 10-15 žmonių, turinčių artimą sąlytį. Negydoma  tuberkuliozė dažniausia baigiasi mirtimi.

Kam labiausiai gresia TB?
Susirgti tuberkulioze turi riziką visų amžiaus grupių žmonės. Virš 95% atvejų ir mirčių registruojama besivystančiose šalyse.
Žmonėms, kurie užsikrėtę ŽIV, aktyvi tuberkuliozė gali išsivystyti 20 - 30 kartų dažniau. Aktyvios TB rizika taip pat yra didesnė asmenims, kenčiantiems nuo kitų ligų, kurios pakenkia imuninę sistemą.
2014 m. vienas milijonas vaikų (0-14 metų) susirgo tuberkulioze, o 140 tūkstančių vaikų mirė nuo šios ligos.
Tabako vartojimas žymiai padidina TB ligos ir mirties riziką.

TB paplitimas pasaulyje
TB registruojama kiekvienoje pasaulio dalyje. 2014 m. didžiausias skaičius naujų tuberkuliozės atvejų nustatytas Pietryčių Azijoje ir Vakariniame Ramiojo vandenyno regione, kuris sudarė 58% naujų atvejų visame pasaulyje. Didžiausias sergamumo rodiklis 2014 m. buvo Afrikoje - 281 atv./ 100 000 gyventojų (pasaulio vidurkis – 133 atv./ 100 000 gyventojų).

Simptomai ir diagnostika
Dažni aktyvios plaučių tuberkuliozės simptomai yra kosulys su skrepliais ir/ar krauju, silpnumas, svorio netekimas, karščiavimas ir prakaitavimas nakties metu,  kartais krūtinės skausmas.
Įtarus tuberkuliozę atliekama skreplių tepinėlio mikroskopija, krūtinės ląstos rentgenograma, vaikams – tuberkulino mėginys. Gali būti atliekami kiti papildomi tyrimai.
Tuberkuliozė itin sunkiai diagnozuojama vaikams.

Gydymas
Tuberkuliozė yra gydoma ir išgydoma liga. Aktyviai, vaistams jautrios tuberkuliozės formai gydyti taikomas standartinis 4 antimikrobinių vaistų 6 mėnesių kursas. Daugumą tuberkuliozės atvejų galima išgydyti, jei yra laiku paskirtas gydymas ir vaistai tinkamai vartojami.
2000 – 2014 m. maždaug 43 mln. asmenų buvo išgydyti nuo TB.

TB ir ŽIV
2014 m.  trečdalis žmonių, gyvenančių su ŽIV visame pasaulyje, buvo užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis. Žmonės, užsikrėtę ŽIV, yra 20 -30 kartų labiau linkę susirgti aktyvia tuberkulioze, nei žmonės be ŽIV.
ŽIV ir tuberkuliozės derinys – mirtinas derinys, kurių vienas skatina kitą. 2014 m. apie 0,4 mln. žmonių mirė nuo ŽIV, susijusio su TB. Maždaug trečdalis ŽIV pozityvių žmonių mirčių buvo dėl TB. 2014 m. registruota maždaug 1,2 milijono naujų susirgimų tuberkulioze atvejų žmonėms, kurie buvo užsikrėtę ŽIV, 74% iš jų gyveno Afrikoje.

Vaistams atspari tuberkuliozė
Standartiniai vaistai nuo TB buvo naudojami dešimtmečiais, atsparumas  vaistams plačiai paplitęs. Ligos sukėlėjai, atsparūs bent vienam TB gydančiam vaistui, registruoti visose šalyse.
Dauginio atsparumo tuberkuliozė yra tokia tuberkuliozės forma, kurią sukelia bakterijos, nepaveikios galingiausiems pirmos eilės (arba standartiniams) vaistams prieš TB.
Atsparios vaistams tuberkuliozės priežastys yra netinkamas gydymas, netinkamas arba neteisingas vaistų nuo tuberkuliozės vartojimas, vaistų vartojimo nutraukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu.
Liga, kurią sukelia atsparios bakterijos, nereaguoja į įprastinį pirmos eilės gydymą. Atsparios vaistams tuberkuliozės formos yra gydomos antros eilės vaistais. Tačiau antros eilės gydymo galimybės yra ribotos ir rekomenduojami vaistai gali būti ne visada prieinami. Išplėstinė chemoterapija gali užtrukti iki 2 metų, yra daug brangesnė ir gali sukelti sunkias nepageidaujamas reakcijas pacientams.
Kai kuriais atvejais gali išsivystyti sunkesnis atsparumas vaistams. Daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė yra tuberkuliozės forma, kuri atspari beveik visiems galimiems vaistams, įskaitant efektyviausius antros eilės vaistus.
2014 m. pasaulyje atsparia tuberkulioze sirgo apie 480 000 žmonių.

Pasaulio sveikatos organizacijos atsakas
2014 m. Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo priimta pasaulio sveikatos organizacijos strategija „Tuberkuliozės pabaiga“. Pagrindinė šios strategijos vizija yra likviduoti TB epidemiją, mažinant mirčių nuo TB skaičių, sergamumą ir išlaidas. PSO užsibrėžė kilnių tikslų - iki 2035 m. sumažinti 95% mirčių skaičių ir iki 90% - sergamumą TB.  Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją.

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .