Kviečiame prisijungti prie 2014 Europos ŽIV tyrimų savaitės


Nuo penktadienio, 2014 m. lapkričio 21 d.,

iki penktadienio, lapkričio 28 dienos

Ši savaitė organizuojama prieš Pasaulinę AIDS dieną, kuri minima gruodžio – 1ąja.

Ko siekiama Europos ŽIV tyrimų savaite?
Svarbiausias tikslas – per ŽIV laboratorinių tyrimų naudos sklaidą siekiama paskatinti daugiau žmonių išsitirti dėl ŽIV ir sumažinti vėlyvosios ŽIV infekcijos diagnozės atvejų skaičių. Tyrimų savaitės šūkis -  kalbėk apie ŽIV, išsitirk dėl ŽIV.  

Kodėl Europos ŽIV tyrimų savaitė reikalinga?
Šiuo metu mažiausiai vienas iš trijų tarp 2,3 milijono su ŽIV Europoje gyvenančių žmonių nežino apie savo užsikrėtimą. Paskaičiuota, kad 50% atvejų ŽIV infekcija nustatoma pavėluotai, todėl dažnai pavėluotai pradedamas ŽIV ligos gydymas. Tai reiškia, kad daug žmonių dėl ŽIV nesitestuoja iki tol, kol nepasireiškia ŽIV infekcijos simptomai.

Kodėl naudinga pasitikrinti dėl ŽIV?
Jeigu ŽIV infekcija išaiškinama anksti – netrukus po užsikrėtimo, tai:

  • daugiau tikėtina, kad šių žmonių gyvenimas bus beveik normalios trukmės, o sveikata – gera, jei jie laiku pradės gydytis nuo ŽIV ligos,

  • mažiau tikėtina, kad vartojantys vaistus nuo ŽIV ligos ir pakeitę savo gyvenseną asmenys užkrės ŽIV kitus,

  • bus mažesnės sveikatos paslaugų išlaidos ŽIV ligos gydymui ir stebėsenai.

Jeigu ŽIV infekcija bus nustatyta pavėluotai:

  • tokie asmenys gali patirti  įvairių sveikatos komplikacijų, o jų tikėtina gyvenimo trukmė bus trumpesnė,

  • gali būti išplatinę ŽIV kitiems asmenims patys to nežinodami,

  • gydymo paslaugų išlaidos labai didelės.

          Kas inicijavo Europos ŽIV tyrimų savaitę?
2012 m. Anglija organizavo sėkmingą ŽIV tyrimų savaitę prieš Pasaulinę AIDS dieną - gruodžio 1 d. Iniciatyvos sėkmės paskatintos keliolika ŽIV organizacijų visoje Europoje sutarė, kad Europos ŽIV tyrimų savaitė galėtų būti veiksminga priemonė nemokamiems, konfidencialiems ir savanoriškiems ŽIV tyrimams plėtoti. Iniciatyvai vadovauja „HIV in Europe“ (ŽIV Europoje), o visos suinteresuotos Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono valstybės, organizacijos ir asmenys kviečiami prisidėti ir propaguoti ŽIV tyrimus.
„HIV in Europe“ (ŽIV Europoje) – europinė iniciatyva, paskelbta Briuselyje 2007 metais. Jos tikslai – padėti gerinti ankstyvąją ŽIV sveikatos priežiūrą, keistis patirtimi Europoje. Iniciatyvai vadovauja nepriklausoma ekspertų grupė, kurią sudaro medikai, visuomenininkai, politikai Europos visuomenės sveikatos institucijos. Daugiau informacijos galima rasti „ŽIV Europoje” internetinėje svetainėje: www.hiveurope.eu ir http://www.hivtestingweek.eu/ .
Pirmoji Europos ŽIV tyrimų savaitė buvo organizuojama nuo penktadienio, 2013 m. lapkričio 22 d., iki penktadienio, lapkričio 29 d.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras maloniai kviečia organizacijas LIETUVOJE prisidėti prie šios iniciatyvos. Norintiems dalyvauti ir gauti akcijos vykdymui reikalingų greitųjų ŽIV testų kreiptis į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą el. paštu ulac@ulac.lt arba skambinti telefonu 8(5) 2300125 ir kreiptis į Rimą Krupenkaitę.

Nemokamai dėl ŽIV pasitikrinti galima įvairių Lietuvos regionų vietovėse tam tikrose valstybinėse ir privačiose medicinos įstaigose, kurių sąrašą galite rasti čia.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
www.ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .