Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Afrikinė tripanosomozė arba miegligė

Afrikinė tripanosomozė yra gyvūnų ir žmonių infekcinė liga, kurią sukelia parazitiniai kraujo pirmuonys Trypanosoma brucei gambiense ir Trypanosoma brucei rhodesiense. Šiuos sukėlėjus nuo vieno šeimininko kitam perneša musės cėcė, užsikrėtusios šiais parazitais.

Sukėlėjai
Žinomi du žmonių Afrikinės tripanosomozės sukėlėjai:
Sukėlėjas T. b. gambiense sutinkamas Vakarų ir Centrinėje Afrikoje. Apie 95 proc. visų miego ligos atvejų yra sukeliami šio sukėlėjo. Šių pirmuonių sukeliama liga neturi ūmios pradžios. Ligos simptomai išryškėja praėjus keliems mėnesiams ar net metams po užsikrėtimo, kai parazitai patenka į centrinę nervų sistemą. Šie sukėlėjai dažniausiai perduodami nuo žmogaus žmogui. Žmogus yra pagrindinis T.b.gambiense sukėlėjų šeimininkas. Paprastai žmogus šiais parazitais užsikrečia būdamas netoli vandens telkinių (upių, ežerų ir kt.).
T. b. rhodesiense sukėlėjas sutinkamas Rytų ir Pietų Afrikoje. Musės cėcė šiuos sukėlėjus gali pernešti nuo žmogaus gyvūnui ar nuo gyvūno žmogui. Žmogus yra atsitiktinis T. b. rhodesiense sukėlėjo šeimininkas. Rytų ir Pietų Afrikoje triponosomoze užsikrečiama savanose ir neseniai iškirstų tropinių miškų vietose. Šio sukėlėjo sukeliama liga aptinkama 5 proc. visų užregistruojamų miegligės atvejų. Šie pirmuonys sukelia ūmią infekciją, kurios pirmi požymiai ir simptomai atsiranda po kelių savaičių ar mėnesių po užsikrėtimo. Liga vystosi labai greitai ir greitai pažeidžia centrinę nervų sistemą.
Gyvūnai gali būti šių parazitų nešiotojai, todėl naminiai ir laukiniai gyvūnai yra svarbus sukėlėjo rezervuaras (infekcijos šaltinis).

Pernešėjai
Musė cėcė (lot. Glossina) priklauso dvisparnių būriui Glossinidae šeimai. Kūno ilgis 9–14 mm. Panaši į naminę musę, tačiau skiriasi ilgu straubliuku bei kitaip sudėtais sparneliais (ilsėdamasi musė cėcė sudeda sparnelius vieną ant kito). Krūtinėlė rausvai pilka, pilvelis iš viršaus geltonas, iš apačios pilkas. Gyvena drėgnuose miškuose, upių, ežerų pakrantėse, miškingose savanose. Žinoma 21 musės cėcė rūšis, dauguma jų perneša pirmuonis tripanosomas, sukeliančias miegligę.
Šios musės paplitusios Vidurio Afrikoje, tarp Sacharos ir Kalahario dykumų, todėl ir miego liga išplitusi šiuose rajonuose. Atsiradus ir vystantis greitam ir dažnam tarptautiniam transportavimui, atsiranda rizika kad šie pernešėjai išplis.
Musė cėcė yra kraujasiurbis vabzdys. Minta stambių žinduolių, taip pat žmogaus krauju. Įgėlimas gan skausmingas. Įvairios Glossina spp rūšys maitinasi skirtingų žinduolių krauju. Rūšys,mintančios žmogaus krauju, ir platina šią ligą. Krauju minta patelės ir patinai, todėl abu šie kraujasiurbiai gali platinti šios ligos sukėlėjus.

Paplitimas
Afrikinė tripanosomozė išplitusi Afrikoje, kur yra paplitusios musės cėcė. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis ši liga yra endeminė (vietinė) 36 Afrikos šalyse (Angoloje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Ugandoje, Sudane, Kamerūne, Dramblio Kaulo krante, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Gvinėjoje, Kenijoje, Malyje, Nigerijoje, Zimbabvėje ir kt.). Afrikoje 60 mln. žmonių gyvena rizikos zonose, t.y. zonose, kuriose gali užsikrėsti Afrikine tripanosomoze. Per praėjusį šimtmetį buvo užregistruoti trys dideli šios ligos protrūkiai: 1896–1906 m. Ugandoje ir Kongo upės baseine, 1920 m. keliose Afrikos šalyse, paskutinis protrūkis - 1970 m.
Dėka PSO pastangų, šalių bendradarbiavimo, vykdomų nacionalinių programų kovojant su šia liga, 1990 m. afrikinės triponosomozės atvejų skaičiaus augimas buvo sustabdytas. 1999 m. buvo užregistruota 45 tūkst. ligos atvejų. 2009 m. pirmą kartą per 50 metų užregistruota mažiau nei 10 tūkst. susirgimų.
Ši liga dažniau registruojama kaimo vietovėse, kur žmonės užsiima ūkio darbais, žuvininkyste, gyvulininkyste ir medžiokle.

Kaip užsikrečiama?
Žmogus yra užkrečiamas, kai musė cėcė įkanda žmogui ir su seilėmis perduoda ligos sukėlėją. Pati musė cėcė užsikrečia maitindamasi sergančio žmogaus ar gyvūno krauju. Tripanosomos su krauju patenka į musės žarnyną, vėliau - į musės seilių liaukas, kur vystosi toliau, kol tampa invazinėmis (užkrečiamomis).
Retai, tačiau galimi ir kiti užsikrėtimo keliai. Infekcija gali būti perduota transplacentiniu keliu, nes sukėlėjai gali patekti į placentą ir užkrėsti vaisių. Taip pat sukėlėjas į kraują gali patekti per užterštas krauju adatas ar kitus instrumentus.

Inkubacinis periodas
T.b.gambiense sukeltos infekcijos simptomai gali pasirodyti tik po kelių mėnesių po užsikrėtimo, tuo tarpu T.b. rhodesiense sukeltos infekcijos simptomai gali pasirodyti po 2–3 savaičių.

Klinika
Įkandimo vietoje sukėlėjui pradėjus daugintis, atsiranda vietinė uždegiminė reakcija, kuri pasireiškia perštinčia, skausminga opa (šankeriu), kuri po 5–7 dienų išnyksta, bei regioninių limfmazgių padidėjimu.
Vėliau sukėlėjui patekus į kraują ir limfinę sistemą, vystosi ankstyvoji ligos stadija. Atsiranda karščiavimas, galvos ir sąnarių skausmai, labai padidėja limfiniai mazgai. Jei ligonis negauna gydymo, liga progresuoja toliau, vystosi anemija, sutrinka širdies, inkstų, endokrininės sistemos darbas.
Vėlyvoji ligos stadija (meningoencefalitas – smegenų dangalų ir audinio uždegimas) vystosi, kai sukėlėjas patenka į centrinę nervų sistemą (CNS). Ligos sukėlėjai T.b. rhodesiense į CNS patenka po 3–6 sav., o T.b.gambiense - po kelerių metų. Šiai neurologinei ligos stadijai yra būdingi sąmonės aptemimas, koordinacijos sutrikimas, stiprūs galvos skausmai, kaklo rigidiškumas (sustingęs kaklas), atsiranda neramus miegas, depresija, vystosi elgesio sutrikimai, traukuliai, paralyžius. Ligoniui užeina nuovargio priepuoliai, keičiantys maniakinį aktyvumą. Sutrinka miego ir budrumo ciklai, dėl ko liga ir gavo miegligės pavadinimą. Pakitimai, atsiradę šioje stadijoje, jau yra negrįžtami. Neskyrus reikiamo gydymo, ligonį ištinka koma ir mirtis.

Profilaktika
Užsikrėtusių žmonių išaiškinimas ir gydymas laiku.
Apsauga nuo musės cėcė įkandimų.


Parengė:
Aušra Bartulienė
Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė

 


Įvežtinės tropinės parazitinės ligos

 
   

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .