Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Ciklosporiazė

Kas yra ciklosporiazė?
Ciklosporiazė yra žarnyno parazitinių pirmuonių Cyclospora cayetanensis sukelta liga. Pasaulyje registruojama daug ciklosporiazės rūšių, kurios parazituoja įvairių gyvūnų, paukščių ir roplių žarnyne, tačiau žmogui patogeninė yra tik Cyclospora cayetanensis rūšis. Šiuo sukėlėju pradėta domėtis daugėjant ŽIV infekuotų asmenų bei sergančiųjų AIDS, kuriems vystosi lėtinis ilgalaikis viduriavimas, dėl protrūkių, susijusių su maistu.

Ligos paplitimas
Ciklosporiazės infekcija paplitusi visame pasaulyje, išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse, miestuose ir kaimuose, tačiau labiausiai tropiniuose ir subtropiniuose kraštuose: Centrinės ir Pietų Amerikos, Pietų ir Pietryčių Azijos, Vidurio Rytų ir Afrikos šalyse. Pirmasis šios ligos atvejis nustatytas 1977 m. Papua Naujojoje Gvinėjoje. Įvairiose endeminėse šalyse ciklosporiazės paplitimas svyruoja nuo 2 iki 18 proc. (ypač didelis – Peru, Haityje ir Nepale), išsivysčiusiose šalyse – 0,1-0,5 proc.
Maisto tiekimo globalizacija ir dažnėjančios kelionės į tropinius ir subtropinius kraštus prisidėjo prie parazito plitimo į neendemines šalis. Dauguma ligos atvejų susiję su kelionėmis ar maistu. Vaisių, žalių daržovių vartojimas, nesaugus vanduo užterštose upėse, ežeruose, sąlytis su dirvožemiu, žemės ūkio veikla, nepakankama rankų higiena turi poveikį infekcijos plitimui. Šiaurės Amerikos, Europos šalyse, Australijoje registruojami ligos protrūkiai, dažniausiai susiję su šviežių aviečių, bazilikų, žirnelių, salotų, importuojamų iš endeminių šalių, vartojimu.

Kas platina šiuos parazitus?
Infekcijos šaltinis yra sergantieji ciklosporiaze, taip pat besimptomiai ligoniai, kurie su išmatomis išskiria ciklosporų oocistų. Oocistos su išmatomis išsiskiria negausiai (1 gr. išmatų gali būti apie 100 oocistų). Ligonis oocistų išskiria visą ligos periodą ir dar 1-3 savaites ligos simptomams išnykus, ypač jeigu ligonis negavo gydymo.

Kaip žmonės užsikrečia?
Žmonės užsikrečia vartodami parazitais užterštą maistą, vandenį, nuo nešvarių rankų, nuo užteršto dirvožemio. Sergantis žmogus kito žmogaus užkrėsti negali, nes su išmatomis pasišalinę pirmuonys tampa pavojingi tik jiems subrendus aplinkoje. Dažniausiai užsikrečiama valgant nenuplautas šviežias daržoves, braškes, avietes, bazilikus, salotas, lauko žalumynus, žirnelius. Užkrato dozė yra nedidelė, užtenka 10-100 oocistų.

Kas turi didesnę riziką užsikrėsti?
Didesnę riziką susirgti turi asmenys su nusilpusia imunine sistema, jaunesnio amžiaus, taip pat vartojantys skrandžio sulčių rūgštingumą mažinančius vaistus. Rizika priklauso nuo kelionės vietos, rizikingos šalys yra Afrika, Azija, Pietų ir Centrinė Amerika, Vidurio Rytai.
Endeminėse šalyse labiausiai ciklosporiaze yra užsikrėtę iki penkerių metų amžiaus vaikai, kuriems liga paprastai praeina be simptomų arba lengva forma. Besivystančiose šalyse ŽIV infekuotų  asmenų užsikrėtimas svyruoja nuo 1 iki 19,8  proc., išsivysčiusiose šalyse apie 0,1 proc.

Parazito vystymosi ciklas


Paveikslas iš: www.cdc.gov.

 
Sergantis žmogus su išmatomis išskiria nesubrendusias oocistas. Aplinkoje, esant 22°C-32°C temperatūrai, jos per kelias dienas ar savaites subręsta (oocistos viduje susidaro 8 sporozoitai). Vystymosi laikas priklauso nuo temperatūros, deguonies kiekio ir drėgmės. Aplinkoje jos gali išlikti gyvybingos mėnesius ar metus. Patekusios ant maisto ar į vandenį, oocistos jį užteršia. Žmogus užsikrečia, kai subrendusios oocistos patenka į žarnyną. Žarnyne oocistos suyra, iš jų – išsilaisvina parazitai (sporozoitai), kurie skverbiasi į plonosios žarnos gleivinės ląsteles. Ląstelėse parazitai auga, bręsta, dauginasi, keičiasi, kol virsta oocistomis, kurios su išmatomis pasišalina į aplinką. Ciklas kartojasi.  

Kaip liga vystosi ?
Infekcijos sunkumas labai priklauso nuo paciento imuniteto. Dažniausiai liga prasideda po užsikrėtimo praėjus septynioms dienoms, tačiau gali prasidėti ir po 2 ar 22 dienų. Subrendusiai oocistai patekus į žarnyną iš jos išsilaisvina keli parazitai, kurie skverbiasi į plonosios žarnos gleivinės ląsteles ir jas pažeidžia. Ligonis gausiai viduriuoja vandeningomis išmatomis iki 7 kartų per dieną, jį pykina, sumažėja apetitas, skauda, pučia pilvą, kaupiasi dujos, krenta svoris, gali atsirasti raumenų skausmai, nuovargis. Kai kuriems žmonėms simptomų gali ir nebūti.
Asmenims, kurių imunitetas yra stiprus, liga gali praeiti savaime, tačiau dažnai simptomai pasikartoja praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams. Asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi, pavyzdžiui, ŽIV užsikrėtusiesiems, sergantiesiems AIDS, asmenims, sergantiems tuberkulioze, Cyclospora cayetanensis gali sukelti ilgalaikį viduriavimą, gali vystytis sąnarių, tulžies pūslės uždegimas.

Ligos diagnostika
Cyclospora cayetanensis pirmuonys yra labai maži (8–10 µm dydžio), matomi tik per mikroskopą pirmuonys. Infekcija diagnozuojama  tiriant ligonio išmatas per mikroskopą.

Ligos gydymas
Skiriami vaistai, kurie sunaikina pirmuonis. Ligoniai, kurie gausiai viduriuoja, turi gerti daug skysčių.

Profilaktika
Rankų higiena. Rankas reikia plauti su muilu po tekančiu vandeniu, ne trumpiau 20 sekundžių.
Rankas reikia plauti: prieš, per ir po maisto ruošimo, prieš valgant, prieš ir po ligonio, ypač viduriuojančio,  slaugymo,  pasinaudojus tualetu,  po sauskelnių keitimo ar nuprausus vaiką po tualeto, rankas susitepus,  po darbo sode ar darže, net jeigu buvo naudotos pirštinės,  grįžus namo iš lauko. 
 
Maisto higiena, vartojamas maistas turi būti švarus ir saugus.  Atidžiai su švariu vandeniu nuplauti visas daržoves, uogas, vaisius, kurie bus vartojami žali. Nuplautas daržoves, uogas ar vaisius saugoti nuo pakartotino užteršimo. Nevalgyti neapdoroto ar nepakankamai termiškai apdoroto maisto, ypač keliaujant po šalis, kur maisto ir vandens saugumas kelia abejonių.  
 
Saugus vanduo. Negerti, nenaudoti rankų ar vaisių plovimui vandens iš ežerų, upių, atvirų šaltinių, prūdų ar seklių šulinių. Esant būtinybei, jį vartoti tik nukenksmintą (virinimas, filtravimas).
 
Keliaujant, ypač po tropines ar besivystančias šalis, negerti vandens iš čiaupo. Vengti ledukų (į gėrimus) bei gėrimų, pagamintų iš vandens, kuris gali būti nepakankamai saugus. Jeigu geriamojo vandens saugumas kelia abejonių (pvz., dėl prastų sanitarinių sąlygų) vandenį galima nukenksminti jį verdant (nors 1 min.) arba naudojant filtrus, skirtus pašalinti žarnyno pirmuonims. Saugūs gėrimai yra gazuoti gėrimai buteliuose, pramoniniu būdu paruošti vaisių gėrimai skardinėse ar buteliuose, garuose paruošta karšta (virš 80 °C temp.) arbata arba kava, pasterizuoti gėrimai.
 
Parengė Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .