Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Citomegalo viruso sukeltos ligos

Citomegalo virusinės infekcijos apibūdinimas
Citomegalo viruso (CMV) sukelta infekcija yra dažna žmonių virusinė infekcija. Maždaug 50 proc. žmonijos yra infekuoti šiuo virusu to nežinodami. CMV infekcija retai pasireiškia klinikiniais požymiais, o jei pasireiškia, tai simptomais, panašiais į gripo ar infekcinės mononukleozės.
Pavojinga CMV infekcija nėščiosioms ir asmenims su silpna imunine sistema.
Užsikrėtus CMV, jis gali išlikti organizme visą gyvenimą ir jei žmogus sveikas, nekelti jokio nerimo.
CMV plinta nuo žmogaus žmogui per kūno skysčius, pavyzdžiui, kraują, seiles, šlapimą, spermą ir motinos pieną. Serganti CMV infekcija nėščioji gali perduoti virusą savo kūdikiui.
Gydymas paprastai yra skiriamas naujagimiams ir imunosupresinės būklės asmenims.
 
Viruso charakteristika
Citomegalo virusas (iš graikų cyto- "ląstelė" ir megalo-, "didelis") priklauso Herpesvirales genties, Herpesviridae šeimos,  Betaherpesvirinae pošeimei. Viruso gamtiniai šeimininkai yra  žmonės ir beždžionės. Visi Herpesviridae šeimos virusai turi būdingą gebėjimą išlikti organizme ilgą laiką latentinėje būklėje.

Paplitimas
CMV paplitęs visame pasaulyje. Išsivysčiusiose šalyse 50–70 proc. bendrosios populiacijos turi antikūnų prieš CMV. Dėl savo savybių virusas, patekęs į žmogaus organizmą, išlieka jame gana ilgai. Virusas išsiskiria su seilėmis, šlapimu, išmatomis, motinos pienu dar daug mėnesių ar metų po to, kai pirmą kartą susergama šia infekcija. Persirgęs  CMV infekcija naujagimis, virusą gali  išskirti 5-6 metus. Sveiki suaugusieji CMV platina  trumpesnį laiką, tačiau infekcija gali būti užslėpta. Nusilpus imuninei sistemai viruso išskyrimas gali suaktyvėti.

Kaip užsikrečiama?
Užsikrečiama sąlyčio būdu per kūno skysčius - kraują, šlapimą, seiles, motinos pieną, ašaras, spermą ir makšties skysčius. Infekcijos šaltinis yra CMV apsikrėtęs žmogus. Šiuo virusu dažniausiai užsikrečiama liečiant užterštomis rankomis akių ir nosies gleivinę. Tai labiausiai paplitęs CMV plitimo būdas. CMV  taip pat gali plisti:
 •vertikaliu, perinataliniu būdu (virusu užsikrėtusi nėščioji užkrečia vaisių nėštumo, gimdymo metu ar naujagimį maitindama krūtimi);
• po ilgo ar artimo sąlyčio su užsikrėtusiu žmogumi, jei nesilaikoma rankų higienos, ar kitų atsargumo priemonių;
• perpilant viruso nešiotojo kraujo;
• transplantuojant organus;
• lytinių santykių metu.
Apie 1 proc. moterų, užsikrėtusių iki pastojimo, perduoda virusą vaisiui per gimdą. Pirmą kartą susirgus CMV infekcija nėštumo metu, perdavimo rizika vaisiui yra apie 50 proc. Pogimdyvinę CMV infekciją lemia viruso buvimas gimdos kaklelio sekrete, bet dar dažnesnis infekcijos šaltinis – motinos pienas.
Citomegalo virusas ypač pavojingas vaisiui, naujagimiui, sergantiesiems piktybinėmis ligomis, AIDS, esant sunkiam įgimtam imunodeficitui, ligoniams, kuriems perpiltas kraujas arba atlikta organų persodinimo operacija.

Simptomai
Naujagimiams, užsikrėtusiems įsčiose (kongenitalinė infekcija), vaikams, infekuotiems gimdymo metu ar greitai po gimimo (perinatalinė infekcija), ir asmenims su silpna imunine sistema yra didesnė  CMV infekcijos požymių ir simptomų pasireiškimo rizika.
Rizika infekuoti vaisių yra didesnė, jei nėščioji pirmą kartą susiduria su CMV. Infekcija paprastai perduodama pirmoje nėštumo pusėje, pirmąjį nėštumo trimestrą.
Įgimtos infekcijos atveju net 90 % naujagimių atrodo sveiki. Dažniausiai simptomai niekuo nesiskiria nuo kitų įgimtų infekcijų. Naujagimių CMV liga pasireiškia per kelias dienas nuo gimimo. Beveik visada yra kūno pageltimas, kepenų ir blužnies padidėjimas, bėrimas ir kraujo ląstelių, atsakingų už krešėjimą, sumažėjimas. Centrinės nervų sistemos pažeidimui būdinga mažagalvystė, judesių negalia, akies tinklainės ir gyslainės uždegimas, smegenų kalcifikatai. Vėliau pasireiškia liguistas miegas, ūminis kvėpavimo nepakankamumas, traukuliai, vystosi encefalitas (smegenų uždegimas), sulėtėja augimas. Daliai nėštumo metu sirgusių moterų kūdikių išsivysto kurtumas. Galima mirtis per keletą dienų ar savaičių.
Simptomai žmonių su susilpnėjusiu imunitetu labiau panašūs į infekcinės mononukleozės, tačiau CMV gali pažeisti konkrečius organus. Tuomet liga gali pasireikšti karščiavimu, plaučių uždegimu, viduriavimu, hepatito, encefalito, skrandžio opaligės požymiais, elgsenos pokyčiais, regėjimo sutrikimu, aklumu.    

Komplikacijos
Su CMV infekcija susijusios komplikacijos išsivysto retai, bet jos gali būti ir pirmuoju ligos požymiu. Pneumonija yra dažniausia sunki CMV ligos komplikacija pacientams po kaulų čiulpų persodinimo.
Sergant CMV mononukleoze dažnai išsivysto hepatitas. Jam būdingas karščiavimas, pykinimas, vėmimas. Dažnai stebima lengva forma, be simptomų.
Kartais CMV mononukleozė pasireiškia neuritu, kuriam būdingas sensorinis ir motorinis galūnių silpnumas, kartais su galvinių nervų pažeidimu.
Reta CMV mononukleozės komplikacija yra meningoencefalitas, kurio metu nustatomas limfocitų skaičiaus padidėjimas. Gali išsivystyti miokarditas, gastritas, kolitas. Kartais, ypač jei pacientas buvo vartojęs ampicilino, atsiranda bėrimas.

Diagnostika
CMV infekcijos diagnozė turi būti patvirtinama laboratoriniais tyrimais:
• ligoniui nustatoma mažakraujystė, kraujyje būna sumažėjęs trombocitų skaičius, padidėjusi bilirubino ir kepenų fermentų koncentracija, sumažėja bendras baltymo kiekis, pakinta jo frakcijos;
• specifiniais tyrimais nustatomas pats virusas (ryklės sekrete, šlapime, kraujyje, bronchų išplovose, audiniuose) ar specifiniai baltymai prieš jį (kraujo serume);
• nustačius, kad nėščioji pirmą kartą užsikrėtė citomegalijos virusu ar infekcija paūmėjo, gali būti tiriamas ir vaisiaus kraujo serumas.
Dažniausiai CMV infekciją tenka atskirti nuo Epštein - Bar infekcinės mononukleozės, taip pat nuo ŽIV ūminio retrovirusinio sindromo, virusinių hepatitų, kitos kilmės pneumonijų.

Gydymas
Esant imunodeficitui būtinas specialus gydymas. Suaugusieji gydomi antivirusiniais vaistais. Taikomas ir simptominis gydymas.

Prevencija
Geri higienos įgūdžiai yra geriausia prevencija prieš CMV. Sveikatos priežiūros darbuotojai turi didžiausią užsikrėtimo riziką, tačiau naudojamos atsargumo priemonės sumažina ją sveikatos priežiūros įstaigose. Atsargumo priemonės, padedančios išvengti užsikrėtimo:

  • Kuo dažniau plauti rankas. Trinti rankas su muilu ne mažiau kaip 15-20 sek. ypatingai po sąlyčio su kūdikių ir mažų vaikų šlapimu, išmatomis ar seilėmis.

  • Vengti kontakto su ašaromis ir seilėmis bučiuojant verkiantį vaiką. Šios atsargumo priemonės ypatingai turi laikytis nėščiosios.

  • Vengti dalintis tomis pačiomis stiklinėmis ar kitais stalo įrankiais. CMV gali plisti per bendrai naudojamus indus bei įrankius.

  • Saugiai šalinti panaudotas vienkartines higienos priemones. Tvarkant panaudotas vienkartines higienos, slaugos priemones, vengti kontakto su kūno skysčiais, neliesti nešvariomis rankomis akių ir nosies gleivinės kol nenuplautos rankos.  

  • Valyti žaislus ir vystymo stalus. Plauti, valyti bet kokius paviršius, kurie užteršti vaiko šlapimu ar seilėmis.

  • Praktikuoti  saugius lytinius santykius.  Lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus.

CMV infekcijos specifinei profilaktikai yra kuriamos vakcinos ir eksperimentinės vakcinos jau išbandytos. Eksperimentinės vakcinos nuo žmogaus citomegalo viruso (CMV) infekcijos, kuri kelia pavojų besivystančiam vaisiui, po organų persodinimo, pacientams, kurių susilpnėjusi imuninė sistema, pasirodė saugesnės ir efektyvesnės nei ankstesnės vakcinos, padėsiančias užkirsti kelią infekcijos visuotiniam plitimui.
 
LITERATŪRA
1. Centers for Disease Control and prevention. Cytomegalovirus (CMV) and Congenital CMV infection.

2. Mark R Schleiss, MD; Chief Editor: Russell W Steele, MD; Pediatric Cytomegalovirus Infection.

3. Cytomegalovirus (CMV) infection. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cmv/basics/definition/con-20029514
4. Kauser Akhter, MD; Chief Editor: Michael Stuart Bronze, MD; Cytomegalovirus.
 
Parengė Epidemiologinės priežiūros skyrius

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .