Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Fasciolopsiazė

Fasciolopsiazė (kitaip vadinama žarnyno distomiazė) yra parazitinis susirgimas, kurį sukelia Fasciolopsis buski siurbikės. Liga pasireiškia žarnyno pažeidimo reiškiniais.
 
Ligos sukėlėjas
Ligos sukėlėjas Fasciolopsis buski priklauso Fasciolidae siurbikių šeimai. Šios siurbikės gyvena žmogaus plonajame žarnyne (dažniausiai dvylikapirštėje žarnoje), tačiau gali parazituoti storojoje žarnoje ir skrandyje, retai – kepenyse ar kasoje. Jos gali užaugti iki 7,5 cm ilgio ir 2,5 cm pločio, yra plokščios, .liežuvio formos, raudonai oranžinės spalvos. Turi du siurbtukus: aplink burną ir pilvinėje dalyje. Siurbtukų pagalba parazitai tvirtinasi prie įvairių organų gleivinės. Nuo parazitų sugebėjimo prisisiurbti ir kilo siurbikių pavadinimas. Suaugusios ir subrendusios siurbikės kiekvieną dieną išskiria per 25 tūkst. kiaušinėlių, kurie su ligonio išmatomis patenka į aplinką. Kiaušinėliai su išmatomis išsiskiria nesubrendę.
 
Parazito vystymosi ciklas
Fasciolopsis buski vystosi gėlame vandenyje. Patekę į vandenį kiaušinėliai per 7 sav. subręsta ir iš jų išsilaisvina miracidijos (pirma lervos stadija). Jos laisvai plaukioja vandenyje. Suradusios Segmentina ir Hippeutis genčių moliuskus lervos aktyviai prasiskverbia į jų vidų. Moliusko viduje vyksta tolesnis lervų vystymasis, susiformuoja sporocistos, toliau redijos ir galiausiai cerkarijos. .Cerkarijos išeina iš moliusko organizmo ir prisitvirtinusios prie vandens augalų (vandens ežių, kaštonų, vandens lelijų, ajerų, bambukų ūglių ir kt.) virsta invazinėmis lervomis – adoleskarijomis.
 
Užsikrėtimo būdai
Žmogus bei gyvūnai užsikrečia vartodami maistui užkrėstus vandens augalus, gerdami iš atvirų telkinių vandenį, kuriame yra invazinės siurbikių formos – adoleskarijos. 
Adoleskarijos, patekusios į dvylikapirštę žarną, tvirtinasi prie žarnos gleivinės ir per tris mėnesius suauga, subręsta ir pradeda išskirti kiaušinėlius. Suaugusi siurbikė žarnyne gyvena apie metus. 
 
Infekcijos šaltinis
Infekcijos šaltinis yra užsikrėtę žmonės, kiaulės, retai – šunys, katės, su išmatomis išskiriantys siurbikių kiaušinėlius. Parazito kiaušinėliai žmogaus išmatose pasirodo praėjus 3 mėn. po užsikrėtimo.
 
Ligos paplitimas
Fasciolopsiazė paplitusi Vidurio ir Pietryčių Azijos šalyse, ypatingai Tailande, Pietų Kinijoje ir dalyje Indijos. Indijoje šios ligos paplitimas siekia iki 60 proc. Kinijoje maždaug 10 mln. žmonių yra užsikrėtę šiais parazitais. Infections occur most often in school-age children or in impoverished areas with a lack of proper sanitation systems. [ 10 ]Dažniausiai serga mokyklinio amžiaus vaikai bei žmonės, gyvenantys vietovėse, kur yra blogos gyvenimo sąlygos bei skurdas.  
 
Klinika
Dažniausiai liga praeina lengvai. Retai, tačiau liga gali turėti ir sunkią eigą. Ligos pradžioje gali būti didelis karščiavimas, stiprūs pilvo skausmai, viduriavimas, alerginiai odos bėrimai, gali atsirasti edemos ant veido, pilvo ir kojų.  Ligai perėjus į lėtinę stadiją viduriavimas keičiasi į vidurių užkietėjimą. Jei žarnyne randasi didelis siurbikių kiekis, gali vystytis žarnų nepraeinamumas.  
 
Diagnostika
Liga nustatoma įvertinus klinikinius, epidemiologinius duomenis bei atlikus laboratorinius tyrimus.
Diagnozė patvirtinama radus siurbikių kiaušinėlius išmatose, esant gausiai invazijai gali būti randamos suaugusios siurbikės. Siurbikės dėl antiperistaltinių judesių gali atsitiktinai patekti ir į vėmimo mases.
 
Gydymas
Nustačius ligą, yra skiriamas specifinis gydymas antihelmintiniais vaistais.
 
Profilaktika
  • Nenaudoti žalių ajerų ar kitų vandens augalų maistui. Geriausia juos nukenksminti panardinant į verdantį vandenį.
  • Daržoves, užaugintas balų ar kūdrų vandeniu laistomuose plotuose, valgyti tik gerai nuplautas švariu vandeniu.
  • Apsirūpinti švariu geriamu vandeniu. Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių jo nenukenksminus. Efektyvi priemonė nukenksminant vandenį yra vandens virinimas ar filtravimas.
 
Parengė
Aušra Bartulienė
Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė       
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .