Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Hantavirusinė infekcija

Hantavirusinė infekcija (Hantavirus infection) – tai ūminė virusinė endeminė liga, kuriai būdingas karščiavimas su šaltkrėčiu, bendra intoksikacija bei inkstų ar kvėpavimo takų ir plaučių pažeidimai. Hantavirusų (Bunyaviridae š,. Hantavirus g.) gamtinis rezervuaras yra graužikai ir vabzdžiaėdžiai. Žmogus užsikrečia lašiniu būdu per orą nuo šeimininkų išskyrų arba tiesioginio sąlyčio metu.

Epideminis pakilimas gali būti siejamas su tinkamomis klimato sąlygomis, kurios nulemia graužikų populiacijos padidėjimą. Didelė graužikų gausa sustiprina žmogaus kontakto su graužikų išskyromis riziką.

Infekcijos rezervuaras

Žinoma daugiau kaip 20 hantavirusų rūšių, sukeliančių ligas žmonėms. Europoje cirkuliuoja mažiausiai penki hantavirusai: Puumala (PUUV), Dobrava (DOBV), Saaremaa (SAAV), Tula (TULV) ir Seoul virus (SEOV). Plačiausiai paplitęs - PUUV, kurį platina miško pelėnas (Myodes glareolus). PUUV sukelia vidutinio sunkumo HKIS. DOBV platina geltonkaklė lauko pelė (Apodemus flavicollis) ir sukelia sunkios formos HKIS. SAAV, kurį nešioja lauko pelė (A. agrarius), yra labai artimas DOBV. Būtina pastebėti, kad Centrinėje Europoje ir Rusijoje hantavirusas, susijęs su A. agrarius, filogenetiškai skiriasi nuo viruso, paplitusio Europos šiaurės rytų dalyje ir siejamo su A. flavicollis (DOBV-Af linija) ir kito padermės viruso, siejamo su Juodosios jūros lauko pele A. ponticus (DOBV-Ap linija). TULV platina plačiai paplitęs pelėnas Microtus arvalis, lauko pelėnas M. agrestis ir pietinis pelėnas M. levis, taip pat žinomas kaip M. rossiaemeridionalis. Šio viruso patogeniškumas žmogui yra abejotinas. SEOV, platinamas rudosios ir juodosios žiurkės (Rattus norvegicus ir R. rattus), plačiai paplitęs Azijoje ir Europos uostuose, sukelia vidutinio sunkumo ligą. Europe šis virusas, kaip žmogaus patogenas, nustatytas tik vieną kartą Prancūzijoje. Per pastarąjį dešimtmetį nustatyta, kad Europoje hantavirusus (Laihia, Asikkala ir Seewi) nešioja vabzdžiaėdžiai. Platintojais gali būti kirstukai Neomys fodiens, Sorex minutus ir Sorex araneus. Virusai 50° C temperatūroje tampa neaktyvūs per 30 min., o 0-4° C temperatūroje išlieka gyvybingi iki 12 val.

Graužikai išskiria hantavirusus su šlapimu, išmatomis ir seilėmis, o žmogaus infekcija dažniausiai vyksta įkvėpus aerozoliais užkrėstų graužikų ekskrementus. Todėl graužikų užkrėstos dulkėtos vietos yra pavojingos vietos. Europos hantavirusai nėra perduodami iš vieno žmogaus į kitą. Nariuotakojų, kaip hantavirusų pernešėjų reikšmė nežinoma.

Kaip užsikrečiama?

Įvairūs peliniai graužikai su seilėmis, šlapimu, išmatomis išskiria virusą į aplinką. Žmogus gali užsikrėsti įkvėpęs graužikų ekskrementais užkrėsto aerozolio. Todėl graužikų ižkrėstos dulkėtos vietos, pvz., rūsiai, grūdų sandėliai, yra labai pavojingi. Užsikrečiama ir tiesioginio sąlyčio būdu.  Tiesiogiai nuo sergančio žmogaus užsikrečiama retai.  Užsikrėtęs graužikas  sukėlėją gali platinti apie du mėnesius.

Infekcijos pasireiškimas

Hantavirusai sukelia tris sindromus:
1) hemoraginį karščiavimą su inkstų sindromu (HKIS), daugiausia Europoje ir Azijoje;
2) epideminę nefropatiją (EN), lengvos HKIS formos, kurią sukelia Puumala hantavirusas ir pasitaikantis Europoje;
3) Hantaviruso širdies ir plaučių sindromas (HCPS) Amerikoje.

Hantavirusine liga sergančių pacientų klinikinės formos gali būti gana įvairios - nuo besimptomės iki sunkios. Inkubacinis laikotarpis yra gana ilgas, dažniausiai 2–3 savaitės, tačiau gali būti ir iki šešių savaičių. Endeminėse vietose reikėtų įtarti hantavirusinę infekciją, jei ūminį karščiavimą lydi trombocitopenija, galvos skausmas, dažnai labai stiprus, pilvo ir nugaros skausmai be aiškių kvėpavimo takų infekcijos simptomų.

Mirštamumas nuo Puumala viruso infekcijos yra mažesnis nei 0,1–0,4%. Sveikimas  paprastai prasideda antrą ligos savaitę ir kartu pagerėja šlapimo išsiskyrimas, dėl kurio atsiranda poliurija. Tačiau visiškas pasveikimas gali trukti savaites.

Gydymas

Hantavirusinės ligos gydymas daugiausia yra simptominis. Nepaprastai svarbu išlaikyti skysčių balansą, vengiant per didelės paciento hidratacijos. Inkstų nepakankamumo atveju gali prireikti dializės. Kadangi Europos hantavirusai neplinta nuo vieno žmogaus prie kito, ligonio izoliuoti nereikia.

Ribavirinas yra vienintelis vaistas, naudojamas Europoje nuo sunkių hantavirusinių infekcijų.

Rizikos grupės

Didesnę infekcijos riziką turi miškininkai ir ūkininkai.  

Prevencijos priemonės

Skiepų nuo hantavirusinės infekcijos nėra.

Pagrindinė prevencijos priemonė – graužikų populiacijos mažinimas ir jų naikinimas.

Svarbu vengti virusų užkrėstų dulkių darbo ar laisvalaikio metu; žmonėms, sergantiems lėtinėmis sunkiomis ligomis, rekomenduojama naudoti veido kaukes valant graužikų išskyromis užterštas patalpas. Kai valomos vietos, kuriose akivaizdžiai yra graužikų išmatų, reikia vengti ore esančių dulkių, todėl rekomenduojama jas valyti dezinfekuojančiomis priemonėmis. Laukiniai graužikai, paimti į namus kaip augintiniai arba į laboratorijas tyrimų tikslais, gali būti infekcijos  šaltiniu.
 
Parengta pagal ECDC medžiagą
https://www.ecdc.europa.eu/en/hantavirus-infection/facts

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .