Užkrečiamos ligos

Užkrečiamųjų ligų pavadinimai abėcėlės tvarka

Hepatitas E

Kas yra virusinis hepatitas E?

Hepatitas E – tai ūminis, retais atvejais lėtinis, kepenų uždegimas, kurį sukelia hepatito E virusas (HEV). Tai infekcinė liga, dažniausiai pasireiškianti besimptome forma ir lengva ligos eiga.

Virusinis hepatitas E (VHE), kaip ir virusinis hepatitas A, priskiriamas ligų grupei, kuriomis užsikrečiama per užterštą vandenį ir maistą  (fekaliniu – oraliniu būdu).
 
Kokios HEV savybės?

HEV – tai RNR virusas, priklausantis Hepeviridae šeimai. Hepeviridae šeimos Orthohepevirus gentis susideda iš keturių rūšių Orthohepevirus A-D. Orthohepevirus A rūšis klasifikuojama į 7 genotipus (HEV-1-7). Genotipai 1 ir 2 sukelia susirgimus tik žmonėms. 3 ir 4 genotipai gali infekuoti žmones ir gyvūnus (žinduolius), 5 ir 6 genotipai – tik žmones. HEV-7 neseniai išskirtas iš vienkuprių kupranugarių (dromedarų). Kiekvienas genotipas dar skirstomas į daugybinius subgenotipus. Europoje dauguma infekcijų yra susijusios su HEV-3.

HEV jautrus karščiui ir dezinfekcijos priemonėms, gerai išsilaiko vandenyje.
 
Kaip plinta VHE?

Infekcijos šaltinis užsikrėtęs žmogus bei gyvūnai (kiaulės, laukiniai šernai, elniai). Nepaisant to, gyvūnams virusas ligos nesukelia. HEV užsikrečiama, kai virusas patenka į žmogaus organizmą per burną su užterštu geriamuoju vandeniu ar suvalgius užterštų ir nepakankamai termiškai apdorotų maisto produktų. Sergantis VHE asmuo užkratą (virusą) išskiria su išmatomis kelias dienas iki ir  3–4 savaites po ligos simptomų pasireiškimo. Galimi ir kiti perdavimo keliai:
 • Per kraują – užkrėsto kraujo perpylimo metu;
 • Vertikalus perdavimas – infekuota nėščioji VHE infekciją gali perduoti vaisiui.
VHE infekcijos simptomai?

Minimalus laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo (inkubacinis periodas) trunka 14 dienų, maksimalus – 60 dienų. Dažniausiai pirmieji simptomai pastebimi po 26–40 d. nuo užsikrėtimo. Sergantys (simptominiu ar besimptomiu) hepatitu E, išskiria virusą su išmatomis kelias dienas iki ir  3–4 savaites po ligos simptomų pasireiškimo. HEV infekcija, išreikštais požymiais, pasireiškia 15–40 metų asmenims. Vaikams HEV infekcija dažniausiai būna besimptomė.
 
VHE infekcijos simptomai:
 • pykinimas, silpnumas;
 • pilvo skausmai;
 • apetito netekimas;
 • sąnarių skausmas, odos niežulys;
 • karščiavimas (retai);
 • gelta (pageltusi oda ir akys), tamsus šlapimas ir šviesios išmatos (tik 50 proc. ligonių);
 • padidėjusios kepenys (hepatomegalija) ir skausmas dešinėje pašonėje.
Simptomai panašūs į kitų virusinių hepatitų išreikštus simptomus ir paprastai tęsiasi apie 1–5 savaites. Persirgus susidaro patvarus imunitetas. Nebūna lėtinio hepatito E formų bei nėra lėtinio nešiojimo formų. Sergama tik ūmia simptomine ar besimptome šio hepatito forma.
  
Kaip apsisaugoti nuo VHE infekcijos?

Rankų higiena ir saugaus vandens bei maisto vartojimas yra pagrindinės prevencinės priemonės. Rankų higiena – pagrindinė nespecifinės profilaktikos priemonė, mažinanti VHE infekcijos plitimo riziką. Sergantis asmuo privalo griežtai laikytis asmens higienos. Rankų plovimas padės sumažinti virusų perdavimą kitiems asmenims bei virusų plitimą aplinkoje.

HEV infekcijos perdavimo riziką visuomenėje mažina gyventojų aprūpinimas kokybišku geriamuoju vandeniu, bei gerai termiškai apdoroto maisto vartojimas.
 
Keliaujantiems po regionus, kur paplitusi VHE infekcija, rekomenduojama:
 • vengti gerti geriamąjį vandenį iš čiaupo (jeigu įmanoma, gerti vandenį buteliuose arba jį virinti);
 • negerti gėrimų su ledo gabaliukais;
 • vengti valyti dantis vandeniu iš čiaupo;
 • nevalgyti nepakankamai termiškai apdorotos mėsos ir jūros gerybių; 
 • nevalgyti neluptų vaisių ir nevirtų daržovių, įskaitant salotas.
Kinijoje 2011 m. buvo užregistruota ir naudojama vakcina nuo VHE, tačiau ji nėra prienama visuotinai.
 
VHE infekcijos paplitimas?

VHE paplitęs visame pasaulyje, tačiau daugiausiai atvejų registruojama Rytų ir Pietų Azijos šalyse (Indijoje, Pakistane ir kt.). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kiekvienais metais registruojama maždaug 20 mln. HEV infekcijos atvejų visame pasaulyje, iš kurių 3,3 mln. – simptominiai. Hepatitas E 2015 m. sukėlė apie 44 000 mirčių (tai sudaro 3,3% mirštamumo dėl virusinių hepatitų).
 
Kas turi didesnę riziką užsikrėsti VHE infekcija?

Didelę riziką užsikrėsti turi asmenys, keliaujantys į didelio VHE infekcijos endemiškumo šalis, ypač jei šiose šalyse ketinama gyventi ilgą laiką ir būsimos gyvenimo sąlygos neužtikrins tinkamos higienos (galimybės naudoti saugų geriamąjį vandenį ir maistą, nebus atitinkamų sąlygų asmens higienai). Didelio VHE infekcijos endemiškumo šalys – besivystančios, humanitarinės krizės zonos, kur sanitarijos ir higienos sąlygos yra nepakankamos.
 
Asmenims, keliaujantiems į šalis, kuriose yra reali rizika užsikrėsti HEV, patariama laikytis šių atsargumo priemonių:
 • Kuo dažniau plauti rankas;
 • Jeigu rankos nėra labai purvinos ir nėra sąlygų jas nusiplauti, higieninei rankų dezinfekcijai naudoti specialias rankų dezinfekavimo priemones arba spiritines servetėles;
 • Vengti žalios ir nepakankamai termiškai apdorotos  mėsos ir žuvies ar jūros produktų;
 • Vengti pjaustytų vaisių, kadangi jie gali būti plauti užterštu vandeniu. Vaisius ir daržoves patariama valgyti prieš tai nulupus odelę;
 • Nepirkti maisto iš gatvės prekeivių;
 • Gerti į butelius supilstytą, fasuotą vandenį. Dantų valymui taip pat naudoti fasuotą vandenį;
 • Nenaudoti ledo gabalėlių gėrimams atšaldyti, nes jie gali būti paruošti iš užkrėsto virusais vandens.
Ypač šiai infekcijai imlios moterys per trečiąjį nėštumo trimestrą. Tarp jų didesnis mirštamumas nuo šios infekcijos (15–25 proc.). Didžiausia infekcijos rizika sietina su sunkesne ligos forma ir padidėjusia mirties rizika, kuri didesnė imunosupresinės būklės asmenims taip pat asmenims, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis.
 
Kaip nustatomas VHE?

Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais ir laboratoriniais tyrimais (tiriamos išmatos, kraujas, kepenų punktatai). Pajutus ligos simptomus, bei neseniai keliavus į užsienio šalis, kuriose buvo tikimybė užsikrėsti HEV infekcija, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. VHE infekciją būtina diferencijuoti nuo kitų hepatitų, ypač nuo VHA infekcijos.
 
Daugiau naudingos informacijos apie hepatitus galima rasti ULAC svetainėje čia
 
Parengė
Epidemiologinės priežiūros skyrius

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .