Besiruošiantiems atostogauti žiemą medikai primena apie užkrečiamųjų ligų grėsmę

Publikavimo data: 2013-01-14 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad kasmet Lietuvoje registruojama įvairių įvežtinių užkrečiamųjų ligų atvejų, kurių keliautojai galėtų išvengti pasirūpinę skiepais ir kitomis infekcinių ligų profilaktikos priemonėmis.

ULAC specialistai, remdamiesi 2012-ųjų metų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, parengė rekomendacijas keliautojams.  Šių rekomendacijų tikslas – apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų, užkirsti kelią ligų plitimui tarp šalių. Naujausios 2013-ųjų metų PSO rekomendacijos bus paskelbtos pavasarį.

Svarbiausia rekomendacija – prieš kelionę įvertinti savo sveikatos būklę ir išsiaiškinti, kokios ligos pavojingiausios vienoje ar kitoje šalyje, ir, jei galima, nuo jų pasiskiepyti ar atnaujinti skiepus. Įvertinęs kiekvieno keliautojo individualią riziką, gydytojas nustato, kokie skiepai ar kitos profilaktikos priemonės reikalingos, bei rekomenduoja apsaugos priemones ligoms išvengti.

Keliautojams kreiptis į savo šeimos gydytoją ar kita asmens sveikatos priežiūros įstaigą rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurie skiepijimai gali būti atliekami ir likus mažiau laiko iki kelionės.

Nėra bendros skiepijimų schemos visiems keliautojams. Skiepijimų schema nustatoma kiekvienam keliautojui individualiai. Prieš kelionę, vertinant kokie skiepijimai reikalingi, pirmiausiai turėtų būti atsižvelgiama į tai ar reikalingos revakcinacijos (pirmiausiai difterijos, stabligės poliomielito, kt.).

Kiti faktoriai, lemiantys pasirinkimą: užkrečiamosios ligos rizika, asmens amžius, sveikatos būklė ir ankstesni skiepijimai, kiti rizikos faktoriai, kelionės tikslas, trukmė, sunkios nepageidaujamos reakcijos į ankstesnius skiepijimus, rizika užkrėsti kitus žmones, skiepijimų kaina. Jei keliauja vaikai, reikėtų įsitikinti, kad jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Skiepai keliautojams sąlyginai skirstomi taip:
Kategorija Užkrečiamoji liga
1. Planiniai skiepai Difterija/stabligė/kokliušas
Hepatitas B
B tipo Haemophilus influenzae infekcija
Gripas
Tymai, epideminis parotitas, raudonukė
Poliomielitas
Tuberkuliozė
2. Rekomenduojami skiepai Cholera
Hepatitas A
Hepatitas B
Meningokokinė infekcija
Gripas
Pneumokokinė infekcija
Pasiutligė
Erkinis encefalitas
Japoniškas encefalitas
Rotavirusinė infekcija
Vėjaraupiai
Vidurių šiltinė
Žmogaus papiloma viruso infekcija
Geltonasis drugys
3. Privalomi skiepai Geltonasis drugys – vykstantiems į Centrinės Afrikos, Pietų Amerikos šalis
Meningokokinė infekcija ir poliomielitas: vykstantiesiems į Meką Saudo Arabijoje.
 
Vykstant į Centrinę Afriką ir kai kurias Pietų Amerikos šalis yra privalomas skiepas nuo geltonojo drugio, dar vadinamo geltonąja karštine. Kai kurios pasaulio šalys iš visų keliautojų arba tik iš atvykstančiųjų iš infekuotų teritorijų ar keliavusiųjų per jas tranzitu reikalauja skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato. Į tarptautinį skiepų pasą įrašoma informacija apie geltonojo drugio ir kitus prieš kelionę atliktus skiepus. Neturintis šio paso asmuo neįleidžiamas į teritoriją. Geltonojo drugio endeminis paplitimas nekito.

Rekomenduojant skiepijimus atsižvelgiama į epidemiologinės situacijos pokyčius pasaulyje.

2011 m. Indija jau nebebuvo laikoma endemine poliomielito šalimi. Į tris Afrikos šalis: Čadą, Kongo Demokratinę Respubliką ir Angolą – po ilgo laiko buvo importuotas poliomielito virusas, tad ir antroje 2011 m. pusėje dar buvo gauta pranešimų apie ligos atvejus. Iki 2012 m. vasario vidurio protrūkiai registruoti anksčiau laikytose nuo poliomielito laisvose šalyse: Centrinėje Afrikos Respublikoje, Kinijoje ir Nigerijoje.

Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistė Aušra Lileikytė.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .