Europoje sergamumas tymais pareikalauja vis daugiau gyvybių

Publikavimo data: 2017-08-01 Spausdinti Spausdinti

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad šiais metais nuo tymų infekcijos užregistruoti mirties atvejai Vokietijoje (1 mirtis), Portugalijoje (1 mirtis), Italijoje (3 mirtys), Rumunijoje (2016 m. sausio 1 d. - 2017 m. liepos 29 d. užregistruotos 32 mirtys). Paskutinis mirties atvejis užregistruotas Prancūzijoje, kuomet mirė 16 metų neskiepyta mergina.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono direktorės dr. Zsuzsann Jakab teigimu, kiekviena mirtis ar negalia sukeliama vakcinomis valdomos užkrečiamosios ligos yra tragedija. Didžiausią nerimą kelia tai, kad vakcinos yra saugios, veiksmingos ir prieinamos, tačiau pasaulyje tymų infekcija išlieka viena pagrindinių mirties priežasčių vaikų amžiaus grupėje. Tik glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas su sveikatos priežiūros įstaigomis tymus registruojančiose Europos regiono šalyse padės kontroliuoti infekcijos protrūkius ir išlaikyti aukštas vakcinacijos apimtis.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. PSO duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15). Didžiausias mirštamumas registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje. 2016 m. pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais viena vakcinos doze nuo tymų buvo paskiepyta apie 85 proc. pasaulio vaikų.

ULAC medikai primena, kad skiepijimo nuo tymų, raudonukės tikslas – Europos regione ir pasaulyje likviduoti tymų ir raudonukės sukėlėjus bei pasiekti, kad šalyje nebūtų vietinių susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, Lietuvoje nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės skiepijami vaikai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių – 15-16 mėnesių bei 6-7 metų amžiaus vaikai. Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas tymams susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite.

Daugiau informacijos apie tymus rasite čia.

Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.8 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .