Europos imunizacijos savaitę – dėmesys tymų grėsmei

Publikavimo data: 2013-04-23 Spausdinti Spausdinti

Didinti imunizacijos apimtis, gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą. Tokiu tikslu jau aštuntą kartą balandžio 22 – 27 d. minima Europos imunizacijos savaitė. Prie šios iniciatyvos prisijungia ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Šią savaitę imunizacijos aktualijos suvienijo 53  Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono šalis.
 
Šių metų Europos kampanijos pagrindinis dėmesys yra skiriamas tymams. Nors PSO tikslas iki 2015 m. išnaikinti tymus, raudonukę ir įgimtą raudonukės sindromą Europos regione, specialistus neramina pastarąjį dešimtmetį augantis atsisakiusiųjų skiepytis skaičius. Dėl šios priežasties žmonės vėl pasidarė imlūs įvairioms infekcinėms ligoms, taip pat ir tymams.
 
Tymai — ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija. Ji plinta oro lašeliniu būdu ir pasireiškia karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.
 
Pernai Europos Sąjungos valstybėse narėse ir Europos ekonominei erdvei priklausančiose šalyse užregistruota 8230 tymų atvejų. 94 proc. visų tymų atvejų 2012 m. buvo užregistruoti Prancūzijoje, Rumunijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Apie 80 proc. sirgusiųjų buvo neskiepyti asmenys.
 
Lietuvoje 2012 m. užregistruoti du tymų atvejai. Abu jie buvo įvežtiniai – susirgo iš  Rusijos grįžę asmenys. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad nuo tymų saugo skiepai. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.
 
Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m.
 
Nors raudonukės atvejų pastaraisiais metais Lietuvoje nebuvo registruota, šiemet kaimyninėje Lenkijoje jau užregistruota 4520 raudonukės atvejų, kai tuo tarpu per visus 2012 m. registruoti 6259 susirgimai. (Daugiausiai susirgimų Europoje raudonuke pernai registruota Rumunijoje – 20 772 ).
 
Lietuvoje registruojami tik pavieniai kai kurių infekcinių ligų atvejai, tačiau medikai ragina neprarasti budrumo. Augant gyventojų migracijai,  visada išlieka didelė įvežtinių infekcijų grėsmė.

„Dauguma jaunų tėvų šiandien nėra matę tymų, parotito, raudonukės, poliomielito, difterijos, stabligės ar kokliušo atvejų – sulaukiame klausimų, ar vakcinos ir toliau yra reikalingos. Todėl raginame šeimos gydytojus ir kitus specialistus atsakingai kalbėti apie skiepus, paraginti ir priminti tėvams, kad atžalas būtina skiepyti pagal vaikų skiepų kalendorių“, – sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Plačiau apie Europos imunizacijos savaitę skaitykite čia.
  
 
Daugiau informacijos žiniasklaidai:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .