Informacija keliautojams apie Ebola karštligės virusą

Publikavimo data: 2014-04-17 Spausdinti Spausdinti


Kas yra Ebola karštligės virusas?
Ebola karštligė yra Ebola viruso sukeliama reta, sunki, dažnai mirtina liga.
Ji perduodama tiesioginio sąlyčio metu su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų krauju ar kitais organizmo skysčiais (pavyzdžiui, seilėmis ar šlapimu). Nesaugių lytinių santykių metu, septynias savaites po išgijimo, ligoniai gali perduoti ligos sukelėją.
Liga galima užsikrėsti po tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų (pvz. beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių) krauju ir kitais organizmo skysčiais.
Skirtingai nei gripas, Ebola virusas oru neperduodamas.
Užsikrėtus virusu inkubacinis periodas trunka 2–21 dieną. Liga prasideda staiga: karščiuojama, skauda raumenis, jaučiamas silpnumas, skauda galvą ir gerklę.
Sekantis karštligės etapas – ligonis ima vemti, viduriuoti, jis išberiamas, sutrinka kepenų ir inkstų veikla. Kai kuriems ligoniams prasideda gausus vidinis ir išorinis kraujavimas ir vienu metu sutrinka kelių organų veikla.
Nuo šios ligos skiepų ar gydymo nėra.
 

Pavojus užsikrėsti Ebola virusu ir ligos prevencija
Net jei gyvenate užkrėstose teritorijose ar į jas keliavote, užsikrėtimo Ebola virusu pavojus yra itin mažas, nebent turėjote tiesioginį sąlytį su mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno organizmo skysčiais. Be to, sąlytis su skysčiais įmanomas per nesaugius lytinius santykius su sirgusiu asmeniu praėjus septynioms savaitėms po išgijimo.

Viešose vietose per įprastą kontaktą su žmonėmis Ebola neperduodamas. Virusu neužsikrčiama per sąlytį su pinigais, maisto produktais ar plaukiodami baseine. Jo neplatina moskitai.
Ebola virusas lengvai sunaikinamas muilu, balikliu, saulės spinduliais arba išdžiovinant. Ebola virusas žus, jei drabužiai, ant kurių pateko užkrėstų skysčių, bus išskalbti skalbyklėje. Ebola virusas labai trumpai išlieka ant saulės apšviestų ar išdžiūvusių paviršių.
 

2014 m. protrūkis
Šiuo metu nustatytas Ebola viruso protrūkis Gvinėjoje ir Liberijoje. Toliau pateikiama patarimų į užkrėstas teritorijas atvykstantiems ar iš jų išvykstantiems keliautojams.

Patarimai į Gvinėją ar Liberiją atvykstantiems keliautojams
Pavojus, kad užsikrėsite Ebola virusu, itin mažas. Toliau išvardytos priemonės turėtų padėti visiškai panaikinti pavojų užsikrėsti:

  • venkite tiesioginio sąlyčio su ligonio ar mirusiojo krauju ar organizmo skysčiais ir su objektais, kurie galėjo būti užkrėsti;
  • venkite artimo kontakto su laukiniais gyvūnais ir nevalgykite laukinių gyvūnų mėsos;
  • neturėkite nesaugių lytinių santykių.

Patarimai iš Gvinėjos ar Liberijos išvykstantiems keliautojams

Nors pavojus, kad užsikrėtėte Ebola virusu, itin mažas, tačiau, jei per artimiausias kelias savaites po išvykimo imsite karščiuoti, jausite nepaaiškinamą nuovargį, viduriuosite ar pajusite kitų sunkių simptomų, turėtumėte:
  • skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kur buvote išvykęs, nes tai gali būti infekcijos, pvz. maliarijos, simptomai, kurią reikia nedelsiant diagnozuoti ir pradėti gydymą.
Jei turėjote tiesioginį sąlytį su bet kokiais mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, įskaitant nesaugius lytinius santykius su asmenimis, kurie sirgo Ebola karštlige turėtumėte:
  • skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kur buvote išvykęs;
  • prieš atvykdamas telefonu susisiekti su medicinos įstaiga, kad personalas užtikrintų tinkamą apsaugą Jus priimdamas.
 
Parengta pagal Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro informaciją.
Originalą anglų kalba galima rasti čia.

Parengė ULAC Epidemiologinės priežiūros skyrius.
Kontaktinis asmuo žiniasklaidai:
Zigmantas Nagys tel. (8 5) 230 0124, mob. tel. 8 684 33174, el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .