Italijoje plinta Čikungunijos karštligė

Publikavimo data: 2017-09-20 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remdamasis Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro informacija, praneša, kad dviejuose Italijos miestuose Ancijuje  ir Romoje (Lacijaus regionas) – plinta vietinė čikungunijos karštligė. Abu šiuos miestus skiria mažiau nei 60 kilometrų. Iki š. m. rugsėjo 13 d. Romoje patvirtinti 6 šios ligos atvejai, Ancijuje – 10 . Tai yra antrasis registruojamas vietinės kilmės Čikungunijos protrūkis šalyje po 2007 m. įvykusio protrūkio Emilijos-Romanijos regione.

Reaguojant į protrūkį, Ancijuje ir Romoje vykdomos sustiprintos epidemiologinės ir entomologinės profilaktikos priemonės, vykdoma uodų kontrolė, taikomi kraujo donorystės apribojimai ir kt.

Čikungunija yra virusinė liga, plintanti per Aedes uodų, ypač Aedes aegypti ir Aedes albopictus, įgėlimus. Liga yra plačiai paplitusi tropinėse šalyse Afrikoje, Azijoje, Amerikoje. Vietinio ligos plitimo atvejai 2010 m., 2014 m. ir 2017 m. buvo registruoti ir Prancūzijoje. Neatmetama tikimybė, kad čikungunijos virusas gali plisti transfuzijų ir transplantacijų metu.

Inkubacinis ligos periodas – 1-12 d. (vidutiniškai 3-7 d.). Čikungunija dažniausiai pasireiškia aukšta temperatūra, odos bėrimu, raumenų ir sąnarių skausmais, kurie gali tapti lėtiniais ir tęstis savaitėmis, mėnesiais. Nors komplikacijos yra retos, gali išsivystyti miokarditas, hepatitas, neurologiniai sutrikimai ir kt. Nei specifinio gydymo, nei vakcinos nuo čikungunijos nėra.

Asmenims, keliaujantiems į endemines šios ligos šalis ar teritorijas, patariama naudoti uodus atbaidančias medžiagas (repelentus), dėvėti ilgas kelnes ir vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis, ilsėtis kambariuose su kondicionieriais ar apsauginiais tinkleliais ant langų ir kt.

Keliautojai, grįžę iš teritorijų, kuriose paplitusi čikungunija, ir pasijutę blogai per dvi savaites turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, ypač jei jie grįžta į vietoves, kuriose paplitę Aedes albopictus uodai.
 
Daugiau apie čikunguniją skaitykite čia.
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.+370 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .