Nors poliomielito atvejų pasaulyje mažėja, medikai ragina nepamiršti skiepų

Publikavimo data: 2012-06-18 Spausdinti Spausdinti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, šiemet iki birželio 18 d. pasaulyje užregistruoti 73 poliomielito atvejai. Tai beveik tris kartus mažiau nei per tą patį laikotarpį 2011 m. (205 atvejai). Nors PSO Europos regioną, o kartu ir Lietuvą, paskelbė laisvą nuo poliomielito viruso jau prieš dešimtmetį  (2002 m. birželį), Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai įspėja nepamiršti veiksmingiausių šios infekcijos profilaktikos ir kontrolės priemonių – skiepų.  
 
Poliomielitas yra užkrečiama virusinė infekcija, kuri lengvai plinta tarp neskiepytų asmenų. Virusas įsiskverbia į nervų sistemą ir per keletą valandų sukelia paralyžių. Kartais neišvengiama ir mirčių:  1992 m. Olandijoje nuo poliomielito mirė du asmenys, priklausę religinei bendruomenei, kuri buvo nusistačiusi prieš skiepus. Protrūkio metu buvo patvirtintas 71 poliomielito infekcijos atvejis.
 
2012 m. infekcijos protrūkis užregistruotas Kinijoje, kur virusas buvo įvežtas iš Pakistano, ir Vakarų Afrikoje, kur ši liga išplito iš Nigerijos. Nigerijoje užfiksuota daugiau nei pusė visų pasaulyje patvirtintų atvejų. Visi kiti poliomielito infekcijos atvejai užfiksuoti Pakistane, Afganistane ir Čade,  kur didelė dalis vaikų nebuvo skiepyti nuo poliomielito.
 
Didelis poliomielito protrūkis (460 atvejų) 2010 m buvo užregistruotas Tadžikijoje. Nustatyta, jog poliomielito virusas buvo įvežtas iš Pakistano.
 
Paskutinį kartą poliomielito virusas Europoje buvo užregistruotas 2001 m. Bulgarijoje. Tyrimų duomenimis, virusas buvo įvežtas iš Indijos.
 
Nors Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis užregistruotas 1972 m. ir Lietuva priklauso laisvam nuo poliomielito regionui, visada egzistuoja įvežtinių atvejų grėsmė.
 
Atsinaujinantys infekcijos protrūkiai rodo, kad yra didelė galimybė, jog infekcija vėl gali plisti. Plitimą gali sustabdyti tik laiku atlikta vakcinacija. Todėl Europos sveikatos priežiūros institucijos nuolat stebi situaciją ir siekia išlaikyti aukštą imunizacijos lygį.
 
ULAC specialistai primena, kad vakcinos nuo poliomielito yra įtrauktos į valstybės kompensuojamų vaikų skiepų kalendorių, todėl nuo skaudžių šios ligos pasekmių galima apsisaugoti nuo mažens. Daug keliaujantiems ir ypač vykstantiems į endemines poliomielito šalis taip pat rekomenduojama peržiūrėti savo skiepų istoriją ir įvertinti poliomielito infekcijos riziką.
 
Naujas 2012 m. ULAC specialistų parengtas rekomendacijas keliautojams galite rasti čia.
 
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistas Giedrius Foktas.
 
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .