Planuojantiems atostogas rekomenduojama pasiskiepyti nuo užkrečiamųjų ligų

Publikavimo data: 2013-02-19 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai planuojantiems atostogas ir besiruošiantiems į kelionę pataria užsukti pas šeimos gydytoją, kuris padės įvertinti infekcinių ligų riziką ir rekomenduos, nuo kokių ligų reikėtų pasiskiepyti.
 
Geriausia specifinė profilaktikos nuo užkrečiamųjų ligų priemonė – vakcinacija. Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas ir pasiskiepyti  rekomenduojama iki kelionės likus 4-8 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją ir pasiskiepyti, nes po kai kurių skiepijimų apsauga nuo ligų susiformuoja greičiau.
 
Privalomi skiepai keliautojams:
  • Nors nuo geltonojo drugio skiepytis rekomenduojama visiems, vykstantiesiems į endemines geltonojo drugio šalis ar tik vykstant per jas tranzitu (kai kurios Afrikos bei Centrinės ir Pietų Amerikos šalys), vakcinacija tam tikrais atvejais gali būti privaloma, reikalaujama tarptautinio skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato.
  • Pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos reikalauja Saudo Arabija. Itin tai aktualu piligrimams, vykstantiems aplankyti Meką ir Mediną (Hadžą, Umrą).
Kiti skiepijimai – rekomendacinio pobūdžio, pvz., hepatitų A ir B, vidurių šiltinės, poliomielito, gripo ir kt.
 
Nėra bendros skiepijimų schemos visiems keliautojams. Skiepijimų schema nustatoma kiekvienam keliautojui individualiai. Prieš kelionę, vertinant kokie skiepijimai reikalingi, atsižvelgiama į tai, ar reikalingos revakcinacijos (pirmiausia, difterijos, stabligės, poliomielito, kt.).
Svarbu suprasti, kad tokių retų ligų, kaip difterija ar poliomielitas, kurios išsivysčiusiose šalyse neregistruojamos ar registruojami tik pavieniai jų atvejai, gali būti ir turistų lankomose teritorijose. Taigi pasiruošimas kelionei turi apimti ne tik naujų vakcinų įskiepijimą, kuriomis apsaugoma nuo užkrečiamųjų ligų, būdingų lankomoms šalims, reikėtų nepamiršti ir palaikomųjų vakcinos dozių. Skiepai nuo šių infekcijų rekomenduojami atsižvelgiant į paciento amžių (skiepijimai pagal skiepų kalendorių, revakcinacija – kas 5-10 metų).
 
Naujausias 2013-ųjų metų PSO rekomendacijas keliautojams ULAC paskelbs balandį-birželį. Rekomendacijas keliautojams pagal pasirinktą šalį rasite čia.
 
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistė Aušra Lileikytė.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .