Spalio 24-oji - Pasaulinė poliomielito diena

Publikavimo data: 2013-10-24 Spausdinti Spausdinti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iki šių metų rugpjūčio 27 d., pasaulyje užregistruota 214 poliomielito atvejų. Pernai per tokį pat laikotarpį – 128. Apie šios infekcinės ligos atvejus pranešta iš: Somalio (128), Nigerijos (43), Pakistano (25), Kenijos (13), Afganistano (4) ir Etiopijos (1).
 
Nors PSO jau prieš dešimtmetį (2002 m. birželį) paskelbė laisvą nuo poliomielito viruso Europos regioną, o kartu ir Lietuvą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai ragina nepamiršti veiksmingiausios šios infekcijos profilaktikos ir kontrolės priemonės – skiepų.
 
Šių metų rugsėjo 10 d. iš Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos gautas pranešimas apie Izraelyje išskirtą pirmojo tipo laukinio poliomielito virusą nutekamuosiuose vandenyse. Iš 27 nutekamųjų vandenų telkinių buvo paimti vandens ėminiai, 85 ėminiuose išskirtas pirmojo tipo laukinis poliomielito virusas. Taip pat iš 2000 vaikų iki 10 metų buvo paimti išmatų ėminiai ir 42 vaikams išskirtas pirmojo tipo laukinis poliomielito virusas. Reaguodama į esamą situaciją Izraelio sveikatos ministerija pradėjo papildomą vaikų iki 9 metų vakcinaciją nuo poliomielito. Šiuo metu Izraelyje neregistruotas nei vienas šios infekcinės ligos atvejis.
 
Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei PSO Europos regiono biuro rekomendacijomis išlaikyti Europą ir toliau laisvą nuo poliomielito, šalys narės ragino asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas  suaktyvinti vykstančių į Izraelį asmenų skiepijimąsi poliomielito vakcina. Rekomendavo skiepytis asmenims, kurie per pastaruosius penkerius metus nebuvo skiepyti nuo poliomielito. Taip pat siūlė suaktyvinti epidemiologinę ir laboratorinę šios ligos  priežiūrą šalyje.
 
Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, vaikai iki 6-7 metų paskiepijami penkiomis poliomielito vakcinos dozėmis. Skiepijimo apimtys nuo poliomielito pastaraisiais metais mažėja, bet išlieka gana aukštos, 2012 m., 2 metų vaikų tarpe jos siekė 92,8 procento.
 
Nors Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis užregistruotas 1972 m. ir Lietuva priklauso laisvam nuo poliomielito regionui, visada egzistuoja įvežtinių atvejų grėsmė. Atsinaujinantys infekcijos protrūkiai rodo, kad yra didelė galimybė, jog infekcija vėl pradės plisti. Plitimą gali sustabdyti tik laiku atlikta vakcinacija. Todėl Europos sveikatos priežiūros institucijos nuolat stebi situaciją ir siekia išlaikyti aukštą imunizacijos lygį.
 
ULAC specialistai primena, kad vakcinos nuo poliomielito yra įtrauktos į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, todėl nuo skaudžių šios ligos pasekmių galima apsisaugoti nuo mažens. Daug keliaujantiems ir ypač vykstantiems į endemines poliomielito šalis taip pat rekomenduojama peržiūrėti savo skiepų istoriją ir įvertinti poliomielito infekcijos riziką.

Poliomielitas yra užkrečiama virusinė infekcija, kuri lengvai plinta tarp neskiepytų asmenų. Virusas įsiskverbia į nervų sistemą ir per keletą valandų sukelia paralyžių.
 
Daugiau apie poliomielitą skaitykite čia.
 
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistas Giedrius Foktas.
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .