Tarptautinę imunizacijos savaitę – didžiausias dėmesys tymams

Publikavimo data: 2016-04-28 Spausdinti Spausdinti

Tarptautinę imunizacijos savaitę (balandžio 25 — gegužės 1 d.) Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)  ragina atkreipti dėmesį į raudonukę ir tymus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, kuri buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Dar 2012 m. PSO  paskelbė globalinį tymų ir raudonukės eliminavimo planą. Nuo visuotinės imunizacijos pradžios 2000 m. iki 2012 m. mirčių nuo tymų  pasaulyje sumažėjo 78 proc., nuo 562 400 (2000 m.) iki 122 000 mirčių ( 2012 m.).
 
ULAC duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas didžiausias per pastaruosius 10 metų tymų protrūkis, susirgo 50 asmenų (1,7 atv./100 tūkst.gyv). 2014 m. Lietuvoje registruota 11 tymų atvejų (0,38 atv. 100 tūks. gyv.). Iš visų sirgusiųjų 8 asmenys (16 proc.) buvo neskiepyti, 10 asmenų (20 proc.) skiepyti tik viena vakcinos doze, 3 asmenys (6 proc.)  skiepyti dvejomis vakcinos dozėmis, 5 asmenims (10 proc.) skiepai nepriklausė pagal amžiaus grupę, 24 asmenų (48 proc.) skiepijimo būklė buvo nežinoma. Pernai tymais dažniau sirgo asmenys, vyresni nei 30 metų (62 proc.).
 
„Nesvarbu, kas esi ir kiek tau metų. Liga nesirenka, dažniausiai ji užklumpa pačiu netinkamiausiu metu ir ilgam išmuša žmogų iš gyvenimo ritmo, sugriauna rimtus planus. Tačiau infekcinių ligų galima išvengti. Tereikia laiku pasiskiepyti ir prisiminti nespecifines apsaugos priemones“, – aiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius dr. prof. Saulius Čaplinskas, atidarydamas Imunizacijos savaitei skirtą akciją „Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus!“.

Prie socialinės akcijos „Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus!“ prisijungė didelis būrys žinomų Lietuvos žmonių: sportininkų, medikų, verslininkų, žurnalistų, menininkų, atlikėjų ir šou atstovų. Tai – Danas Arlauskas, Petras Geniušas, Antanas Kavaliauskas, Edvinas Krungolcas, Darjušas Lavrinovičius, Gabrielius Liaudanskas–Svaras, Rūta Nadišauskienė, Jonas Nainys, Kristina Norvilaitė, Artūras Orlauskas, Irena Pivoriūnienė, Vytaras Radzevičius, Eglė Skrolytė, Rasa Tapinienė ir grupė „Liūdni Slibinai“. Akcijai neliko abejingas ir Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, simbolinę raudonais taškais paženklintą savo nuotrauką patalpinęs į asmeninį tinklapį.
Žinomų žmonių nuotraukas galima apžiūrėti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama” antrajame aukšte iki balandžio 30 dienos.

Plačiau apie akciją „Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus! skaitykite čia.

Daugiau apie tymus skaitykite čia.

Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistai.
 
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720
beata.bukotaite@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėja
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .