NAUJOJO KORONAVIRUSO SUKELTA SUNKI ŪMI KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJA

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

DĖL INFORMACIJOS APIE ARTIMŲJŲ RYTŲ RESPIRACINIO SINDROMO KORONAVIRUSO INFEKCIJĄ IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ BUDRUMO
Sveikatos saugumo komiteto / Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos
pareiškimas

Laikinosios rekomendacijos sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas pacientams, kuriems patvirtinta ar įtariama ARRS-CoV infekcija

 
Šios rekomendacijos tai santrauka iš techninių rekomendacijų bei priemonių, skirtų sumažinti ARRS-Cov perdavimo riziką sveikatos priežiūros įstaigose ir laboratorijose ES šalyse…
Skaitykite daugiau
Sveikatos saugumo komiteto / Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos
pareiškimas
Laikinosios rekomendacijos dėl Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) infekcijos, susijusios su kelionėmis
 
Sveikatos saugumo komitetas pritaria rekomendacijoms netaikyti kelionių apribojimų į šalis, paveiktas ARRS-CoV, tačiau Europos Sąjungos (toliau – ES) piliečiai, vykstantys į Artimųjų Rytų ir kaimynines šalis, turi žinoti apie galimą, nors ir nedidelę užsikrėtimo riziką…
Skaitykite daugiau

Atnaujinta 2015-07-15

Sveikatos saugumo komiteto / Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos pareiškimas
 
Rekomendacijos sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas pacientams su Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusine (ARRS-CoV) infekcija

 

Nuo to laiko kai pirmas Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinės (toliau - ARRS-CoV) infekcijos atvejis buvo nustatytas 2012 m. rugsėjį Saudo Arabijoje, daugiau kaip 1000 ARRS – CoV infekcijos atvejų buvo nustatyta daugiau nei 20 šalių. Europoje 7 šalys pranešė apie patvirtintus ligos atvejus, turėjusius tiesioginį ar netiesioginį ryšį su Artimaisiais Rytais. ARRS-CoV) infekcijos klinikinis vaizdas varijuoja nuo besimptomių formų iki sunkios pneumonijos su ūminiu respiraciniu distreso sindromu, septinio šoko ir daugybinio organų nepakankamumo, kuris sąlygoja mirtį. Sunkesnės ligos formos išsivysto asmenims, esantiems imunosupresinėje būklėje. Daugėja įrodymų, kad vienkupriai kupranugariai yra viruso rezervuaras ir kad kupranugariai vaidina svarbų vaidmenį kaip žmonių infekcijos šaltinis. Nors tikėtina, kad zoonotinis viruso plitimo kelias duoda pradžią protrūkių vystymuisi, tačiau ARRS–CoV infekcijos plitimo kelias nuo žmogus žmogui yra dominuojantis. Beveik visi nauji atvejai nustatyti sveikatos priežiūros įstaigose ar tarp šeimos narių. Hospitaliniai ARRS–CoV infekcijos atvejai yra skiriamasis šios infekcijos bruožas. Dauguma ARRS–CoV infekcijos atvejų buvo užregistruoti ligoninėse Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Pietų Korėjoje. Tikėtina, kad mažas ARRS–CoV infekcijos atvejų skaičius gali būti nustatomas Europoje sveikatos priežiūros įstaigose dėl: (a) ARRS–CoV infekuotų asmenų perkėlimo į ES specialistų priežiūrai; (b) pacientų, kurie užsikrėtė ARRS–CoV paveiktose teritorijose ir ligos simptomai išsivystė ES; ir (c) pacientų, kurie užsikrėtė ARRS–CoV sąlyčio metu su patvirtintu atveju ES (antrinis užsikrėtimas ES).

Infekcijos kontrolės rekomendacijos
Tai techninės ARRS-CoV infekcijos perdavimo rizikos mažinimo priemonės sveikatos priežiūros įstaigose ir laboratorijose. Jos pateiktos metodinėse rekomendacijose „Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) infekcijos prevencijos ir valdymo asmens sveikatos priežiūros įstaigose laikinosios gairės“.
http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/4R-510-2.pdf.

Daugiau informacijos galite rasti WHO interim guidance on Infection prevention and control during health care for probable or confirmed cases of Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV) infection (4 June 2015).
 http://apps.who.int//iris/bitstream/10665/174652/1/WHO_MERS_IPC_15.1_eng.pdf?ua=1A.

Didžiausia ARRS-CoV infekcijos, susijusios su sveikatos priežiūra, rizika yra nesilaikant standartinių infekcijų kontrolės priemonių, kai netaikomos kvėpavimo takų infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės iki kol ARSS-CoV infekcija bus patvirtinta. Šios trumpos rekomendacijos yra:
● Standartinės priemonės (rankų higiena, asmens saugos priemonės, vengimas tiesioginio sąlyčio su paciento krauju, nesveika oda, kūno skysčiais, sekretais, ypač su kvėpavimo takų sekretais) taikomos visiems pacientams.
● Išlieka svarbus ankstyvas ARRS-CoV infekcijos atpažinimas tarp keliautojų, turėjusių sąlytį su kupranugariais arba Artimųjų Rytų arba Pietų Korėjos sveikatos priežiūros įstaigose. Protūkis Pietų Korėjoje išryškino perdavimo sveikatos priežiūros įstaigose besitęsiančią riziką ir savalaikės diagnozės ir prevencijos ir kontrolės priemonių įgyvendinimo  reikalingumą.
● Keliautojai, sugrįžę iš Artimųjų Rytų ir Pietų Korėjos, turi žinoti, kad, jei kelionės metu arba per 14 dienų, grįžus iš jos, išsivystė kvėpavimo takų ligos požymiai arba viduriavimas, reikia kreiptis medicininės pagalbos ir pranešti apie kelionę.
● Pacientas su sunkia kvėpavimo takų liga Europos Sąjungoje ir paskutines 14 d. turėjęs sąlytį su ARRS-CoV pacientu arba kupranugariu Artimuosiuose Rytuose arba Pietų Korėjoje turi būti tiriamas dėl ARRS-CoV infekcijos. Pacientas turi būti atskirtas nuo kitų pacientų laukimo zonose ir kitose pacientų buvimo vietose ir dėvėti vienkartinę medicininę kaukę (chirurginę arba procedūroms).
● Pacientai su ARRS–CoV infekcija, kuriuos reikia hospitalizuoti, turi būti guldomi, jei yra galimybės, vienvietėse palatose su neigiamu slėgiu, o nesant tokios galimybės, vienvietėje palatoje su tualetu. Neguldyti teigiamo slėgio palatose.
● Sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojai, teikiantys paslaugas pacientams su ARRS–CoV infekcija, turi naudoti saugos priemones nuo su lašeliais plintančių patogenų (chirurgines arba procedūroms skirtas kaukes, akinius arba antveidžius, chalatą, pirštines) ir patys stebėti savo sveikatą.
● Visi darbuotojai, teikę paslaugas pacientui su ARRS-CoV infekcija, registruojami. Darbuotojai, teikę paslaugas pacientui su ARRS-CoV infekcija arba jei buvo neapsaugoti, kai dar nebuvo taikomos infekcijos kontrolės priemonės, 14 d. nuo paskutinio sąlyčio su tokiu pacientu, turi būti budrūs dėl kvėpavimo takų ligos bet kokių požymių, kreiptis dėl tyrimo ir save izoliuoti, jei negaluoja.
● Atliekant procedūras, kurių metu susidaro aerozoliai, įskaitant ir tokias kvėpavimo takų procedūras kaip trachėjos intubacija, bronchoalveolinis lavažas, kitos diagnostinės kvėpavimo takų procedūros, rankinė ventiliacija, taikomos su dalelėmis plintančių infekcijų sukėlėjų izoliavimo priemonės. Patalpoje, kur atliekamos šios procedūros, turi būti kuo mažiau dalyvaujančiųjų asmenų. Darbuotojai, atliekantys procedūrą, turi dėvėti saugų daleles filtruojantį respiratorių FFP3, sandarias akių apsaugos priemones, pirštines, neperšlampamą chalatą su ilgomis rankovėmis.
● Visi mėginiai laboratoriniam tyrimui laikomi potencialiai infekuotais ir sveikatos priežiūros darbuotojai, renkantys ir gabenantys klinikinius mėginius, turi griežtai vykdyti standartines ekspozicijos patogenais riziką mažinančias priemones (WHO Aide-memoire on Standard Precautions in Health Care is available from: http://www.who.int/csr/resources/publications/EPR_AM2_E7.pdf).

● Laboratorijos turi vadovautis šiais dokumentais:
–Standartu LST CWA 15793:2011. Laboratorijos biologinės rizikos valdymas. (The European Committee for Standardisation: CWA15793 Laboratory Biorisk Management, 2011, available from:
http://www.cen.eu/CEN/sectors/technicalcommitteesworkshops/workshops/Pa ges/ws31.aspx,)
     –The World Health Organization: Laboratory testing for Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus. Interim guidance of June 2015, available from:
http://www.who.int/iris/bitstream/10665/176982/http://apps.who.int//iris/bitstream/10665/176982/1/WHO_MERS_LAB_15.1_eng.pdf?ua=1
● Pacientų su ARRS-CoV infekcija užkrečiamumo trukmė dar nežinoma. Sunkiai sergantys pacientai gali skleisti ARRS-CoV ilgai ir virusinių tyrimų rezultatai turėtų padėti sprendžiant, kada reikia nutraukti papildomų infekcijos kontrolės priemonių taikymą hospitalizuotiems pacientams.
 
Sveikatos saugumo komitetas reguliariai iš naujo vertins faktus ir atitinkamai peržiūrės šį pranešimą.


Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusas (ARRS-CoV) (angl. MERS-CoV): rekomendacijos Europos Sąjungos gyventojams besilankantiems ar gyvenantiems Arabijos pusiasalyje

Kas yra ARRS (angl. MERS)?
Artimųjų Rytų respiracinis sindromas (ARRS) - tai virusinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia ARRS koronavirusas (ARRS-CoV). Pirmieji susirgimai ARRS buvo nustatyti 2012 m. Saudo Arabijoje ir Jordanijoje. Koronavirusai – tai didelė grupė kvėpavimo takų virusų, kurie sukelia ligas paukščiams ir žinduoliams. Kai kurie koronavirusai žmonėms gali sukelti lengvas arba sunkias infekcines ligas, pvz., SŪRS (sunkus ūmus respiracinis sindromas).
Dauguma susirgimų ARRS užregistruoti Arabijos pusiasalyje ir kaimyninėse šalyse: Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Jordanijoje, Kuveite, Lebanone, Omane, Katare, Jemene. Įvežtiniai ARRS atvejai nustatyti Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Olandijoje, Jungtinėje Karalystėje (JK), Egipte, Malaizijoje, Filipinuose, Tunise, JAV. Prancūzijoje, Tunise ir JK užregistruoti susirgimai ARRS-CoV infekcija tarp asmenų, kurie nebuvo Artimuosiuose Rytuose, tačiau turėjo glaudų sąlytį su sergančiuoju.
Atlikti tyrimai rodo, jog galimas viruso rezervuaras yra vienkupriai kupranugariai. Tikėtina, kad kai kurie asmenys (pirminiai atvejai) ARRS-CoV užsikrėtė tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio būdu su šiais gyvūnais. Netiesioginiam sąlyčiui priskiriamas nepasterizuoto kupranugarių pieno vartojimas, netinkamas jų mėsos paruošimas ir kt. Antrinių susirgimų (užsikrėtimo ARRS-CoV nuo sergančio asmens atvejai) daugiausia nustatyta sveikatos priežiūros sektoriuje. Antrinių susirgimų skaičius tarp šeimos narių ribotas.

Ligos požymiai
Pirminiai ARRS-CoV infekcijos požymiai – karščiavimas, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, raumenų skausmai, kai kada viduriavimas. Sunkesniais atvejais išsivysto pneumonija, inkstų nepakankamumas. Mirštamumas apie 30 proc. Kai kuriems žmonėms gali išsivystyti besimptomės ligos formos. Vakcinos, skirtos apsisaugoti nuo ARRS-CoV infekcijos, nėra. Gydymas simptominis.

Kokia rizika keliautojams užsikrėsti ARRS-CoV Arabijos pusiasalyje?
Nepaisant to, kad į Arabijos pusiasalį kasmet keliauja milijonai žmonių, tik keli įvežtiniai ARRS-CoV atvejai iki šiol užregistruoti Europos Sąjungos (ES) šalyse. Užsikrėtimo atvejų tarp lėktuvo keleivių per pastaruosius du metus nebuvo nustatyta. Todėl rizika užsikrėsti ARRS-CoV Arabijos pusiasalyje yra maža. Atsargumo priemonės gali dar labiau sumažinti riziką.
Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja kelionių ir prekybos apribojimų į viruso paveiktas šalis.

Patarimai ES keliautojams, vykstantiems į Arabijos pusiasalį
Keliautojai, vykstantys į Arabijos pusiasalį ir jo kaimynines šalis, turi žinoti apie nedidelę užsikrėtimo ARRS-CoV riziką.
Keliautojai, prieš išvykdami į Arabijos pusiasalį, privalo:
 • pasikonsultuoti su gydytoju, jeigu serga tokiomis ligomis, kurios gali padidinti užsikrėtimo riziką (pvz., diabetas, lėtinės plaučių, inkstų ligos, imunosupresija ir kt.);
 • vengti kelionės, jeigu serga infekcine liga.
Hajj ir Umrah piligrimai turi laikytis Saudo Arabijos sveikatos apsaugos ministro reikalavimų: http://www.moh.gov.sa/en/Hajj/News/Pages/News-2014-04-03-001.aspx. Vyresniems nei 65 m. asmenims, nėščioms moterims, vaikams iki 12 m., asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis (diabetas, lėtinės plaučių, inkstų ligos, imunosupresija ir kt.), rekomenduojama atidėti piligrimines keliones.
Visiems ES gyventojams, vykstantiems į Arabijos pusiasalį, rekomenduojama:
 • laikytis bendrųjų atsargumo priemonių:
 • dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu; nesant galimybei plauti rankų, naudoti antibakterinį rankų gelį;
 • laikytis tinkamos asmens higienos;
 • vartoti tik termiškai apdorotą mėsą ir pasterizuotą pieną (ypač gautą iš kupranugarių);
 • nevartoti maisto paruošto antisanitarinėmis sąlygomis;
 • plauti vaisius ir daržoves;
 • laikytis tinkamų atsargumo priemonių būnant su sergančiu asmeniu, ypač jei jis viduriuoja, karščiuoja, kosti ir kt.
 • vengti sąlyčio su naminiais ir laukiniais gyvūnais, ypač kupranugariais;
 • vengti sąlyčio su gyvūnų išskyromis, šlapimu, fekalijomis ir kt., ypač su kupranugarių ir šikšnosparnių;
 • kreiptis į medikus, jeigu išsivysto kvėpavimo takų infekcijos požymiai keliaujant arba praėjus 14 d. po kelionės Arabijos pusiasalyje;
 • jeigu įtariate, kad užsikrėtėte ARRS- CoV infekcija:
 • kosėkite ir čiaudėkite į sulenktą alkūnę, naudokitės vienkartinėmis nosinaitėmis;
 • venkite sąlyčio su sveikais asmenimis;
 • negaminkite maisto;
 • dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu; nesant galimybei plauti rankų, naudokite antibakterinį rankų gelį;
 • laikykitės tinkamos asmens higienos.
 
Parengta pagal ECDC informaciją

 
Aktuali informacija
DĖL NAUJO KORONAVIRUSO SUKELTOS SUNKIOS ŪMIOS KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJOS
Daugiau informacijos apie naująjį koronavirusą rasite čia:
http://www.ecdc.europa.eu/en/Pages/home.aspx
http://www.who.int/en/
Straipsniai
Dažniausiai užduodami klausimai apie Artimųjų Ryto respiracinio sindromo koronavirusinę infekciją
Naujojo koronaviruso sukelta sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija
45 gyvybes nusinešęs virusas privertė sukrusti pasaulio medikus
Saudo Arabija pranešė apie keturis naujus mirties nuo MERS viruso atvejus
Susirgimai naujojo tipo koronavirusine infekcija užregistruoti ir Italijoje
Prancūzijoje užregistruoti du naujojo koronaviruso sukelti susirgimai
PSO įspėja dėl korona viruso grėsmės visam pasauliui
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .