Spaudos apžvalga

2021-12-31
 
Ketvirta vakcinos dozė, naujas karantinas, o gal atgal į normalų gyvenimą: mokslininkai pasakė, ko tikėtis 2022-aisiais
Trečių pandemijos metų pradžia, regis, bus sudėtinga. Dėl omikron atmainos kils atvejų skaičiai, mokslininkai svarsto, ar tai sutrikdys sveikatos apsaugos sistemos darbą. Vis dėlto jie neabejoja, kad 2022-aisiais prisiminsime tai, ką vadinome normaliu gyvenimu. 
 
Nuo šiol didmiesčių gyventojai nuo COVID-19 pasiskiepyti gali ir prekybos centruose
Nuo šiol didmiesčių gyventojai nuo COVID-19 pasiskiepyti gali ir prekybos centruose. Daliai tokia naujovė gali padėti aplenkti eiles stambiuose vakcinacijos centruose, kur įvedus naują tvarką dėl galimybių paso fiksuojami didžiuliai žmonių srautai.
 
60 minučių. Anot Vyriausybės ekspertų, antikūnų kiekis nieko bendro su imuniteto apsauga neturi
Nuo sausio naikinant galimybę sustiprinančiąja doze nepasiskiepijusiems žmonėms su antikūnų testu gauti galimybių pasą, siekiama skatinti vakcinaciją, teigia Sveikatos apsaugos ministerija. 
 
I. Šimonytė: nematome pagrindo siūlyti masinio privalomojo skiepijimo
Nėra matomo pagrindo siūlyti Lietuvoje įvesti masinį privalomąjį skiepijimą, sako premjerė Ingrida Šimonytė. 
 
Delfi diena. Privalomi skiepai nuo COVID-19 ir raginimai atšaukti galimybių pasą

Viceministrė: karantinas turėtų būti įvestas visiems – net ir pasiskiepijusiems
Susirgimų bangai ruošiasi ir Lietuva. Vyriausybė vėl grasina griežtu karantinu, sakydama, kad jis bus trumpas. Ankstesnis šalies uždarymas Lietuvoje truko septynis mėnesius, praneša Info diena.

2021-12-30
  
Prof.dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
 
Saulius Čaplinskas: gali atsirasti naujas koronaviruso supervariantas
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, virusologas Saulius Čaplinskas teigia, kad jei kas nors užsikrės koronaviruso omikron ir delta atmainomis vienu metu, gali būti sukurtas naujas koronaviruso supervariantas. Anot jo, apie tai perspėjo vienas iš „Moderna“ kompanijos, sukūrusios vieną iš naudojamų vakcinų nuo koronaviruso, vadovų
 
Naujas tyrimas parodė, kad plinkantiems vyrams COVID-19 liga yra kur kas pavojingesnė
https://www.delfi.lt/plius/mokslas-inovacijos/naujas-tyrimas-parode-kad-plinkantiems-vyrams-covid-19-liga-yra-kur-kas-pavojingesne.d?id=89070659
 
Mokslininkas apie COVID-19 pandemijos pabaigą: palaipsniui pereisime į endeminę stadiją
Prof.dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras 8:53 min.
Pasauliui žengiant į trečius pandemijos metus, mokslininkai prognozuoja, kad virusas išsikvepia. Nes mažėja žmonių, kurie nebūtų persirgę arba pasiskiepiję. Šiuo metu pasaulyje suleista beveik 9 mlrd. vakcinos dozių. Per artimiausią pusmetį žadama vakcinuoti 75 proc. visos žmonijos. Nors dabar fiksuojami rekordiniai susirgimų skaičiai, tai pasak tyrėjų, jau nebėra svarbiausias rodiklis. Kol kas itin spartus naujos omikron atmainos plitimas nesukėlė didesnio mirtingumo, kuris pastarąsias tris savaites tik mažėja.
 
Omikron atmaina Lietuvoje dar nėra dominuojanti, tačiau konkrečių skaičių pateikti kol kas neįmanoma
Šalys fiksuoja rekordinius užsikrėtimų COVID-19 skaičius. JAV per parą susirgo daugiau nei 500 tūkstančių žmonių, Prancūzijoje – 180 tūkstančių. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad nors užsikrėtus omikron atmaina simptomai lengvesni, ji pavojinga, nes plinta greitai, todėl gali perdegti sveikatos apsaugos sistemos. Omikron atmainos sergančiųjų statistiką komentuoja VU Gyvybės mokslų centro tyrėja Emilija Vasiliūnaitė. 
 
Žinios. Lietuvą pasiekė vaistai, skirti sergantiems lengvesne COVID-19 forma gydyti
 
Dulkys – apie koronaviruso pražudytą 16-metį: „Jo plaučiai pavirto paprasčiausiais drebučiais“
Prieš kelias dienas pranešta skaudi žinia – per Kūčias nuo koronaviruso mirė 16 metų paauglys. Medikai dėl jo gyvybės kovojo daugiau nei 1,5 mėnesio ir gelbėjo visais įmanomais būdais. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys apgailestauja, kad kitą kartą tik tokios liūdnos istorijos paskatina priimti sprendimus dėl sveikatos. Apie tai ministras kalbėjo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
 
SAM: nesunkia COVID-19 ligos forma sergantys pacientai bus gydomi nauju vaistu
Pirmadienį Lietuvą pasiekė naujų COVID-19 liga sergantiems pacientams skirtų vaistų siunta. Farmacijos kompanijos „Roche“ sukurtas preparatas „Ronapreve“ (kasirivimabo ir imdevimabo derinys) bus skiriamas nesunkia COVID-19 ligos forma sergantiems ligoninių pacientams, kuriems nereikia papildomo deguonies.
 
Seimo pirmininkė: profesijų sąrašas dėl privalomų skiepų gali būti plečiamas
Profesijų sąrašas dėl privalomų skiepų nuo koronaviruso gali būti plečiamas, Vyriausybei pasiūlius tokį reikalavimą įvesti medikams ir socialiniams darbuotojams, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Iš SAM – aktualiausia informacija dėl galimybių paso atnaujinimo ir privalomų skiepų
 
Prezidento patarėja: privalomas skiepijimas turi eiti kartu su žalos atlyginimu
Prezidentas Gitanas Nausėda kaip pagrįstą vertina siūlymą nustatyti privalomą skiepijimą tam tikrų sektorių darbuotojams, tačiau kartu turi būti nustatytas žalos kompensavimo mechanizmas, sako šalies vadovo patarėja socialiniams klausimams Irena Segalovičienė.
 
2021-12-29
  
Įvardintos žadamo griežto karantino sąlygos: galima įsigyti tik vaistų, maisto produktų, teikiamos tik būtinosios paslaugos
Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė tvirtina, kad 240 COVID-19 reanimacijos lovų užimtumas ligoninėse ir toliau išlieka kriterijumi, kuomet būtų imamasi griežtesnių apribojimų. Nors viceministrė pabrėžia, kad situacija gydymo įstaigose išlieka stabili, tačiau omikron atmaina šalyje tik pradeda plisti, todėl ji neatmeta ir griežto karantino galimybės.
 
Panika dėl omikron sukelta be reikalo? Ekspertai perspėja, kad raudoną lemputę užgesinti toli gražu per anksti
Susirgimai naująja omikron atmaina gali ir nebūti tokie sunkūs, tačiau tam patvirtinti vis dar labai trūksta duomenų, konstatuoja specialistai. Negana to, jie pastebi, kad esama ir prieštaringų duomenų, kurie taip optimistiškai nenuteikia. Kaip bebūtų, sutinkama, kad dar sausį omikron taps dominuojančia atmaina ir nuvilnijus gruodžio šventėms neišvengiamai padidins sergančiųjų skaičių.
 
COVID-19 statistika: 1596 nauji atvejai, 18 mirčių, pirmą skiepą gavo 1,8 tūkst. žmonės
  
Mokslas skubantiems. Ką apie omikron jau žino mokslas?
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkas dr. Gytis Dudas pasakoja, ką apie omikron jau žino ir ko dar nežino mokslas. Taip pat laidoje apie ypatingus gyvius – ekstremofilus.
 
Geros žinios iš NVSC: aktyvių COVID-19 protrūkių sumažėjo penktadaliu, situacija ugdymo įstaigose yra stabili
Priešpaskutinę šių metų savaitę aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių Lietuvoje fiksuota 20 proc. mažiau, lyginant su laikotarpiu prieš tai – rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys. Protrūkių žemėlapyje palankios tendencijos stebimos visuose sektoriuose. 
  
Viceministrė įvardino, kokios priemonės būtų taikomos esant griežtam karantinui: dalis paslaugų visiškai užsidarytų
Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė tvirtina, kad 240 COVID-19 reanimacijos lovų užimtumas ligoninėse ir toliau išlieka kriterijumi, kuomet būtų imamasi griežtesnių apribojimų. Nors viceministrė pabrėžia, kad situacija gydymo įstaigose išlieka stabili, tačiau omikron atmaina šalyje tik pradeda plisti, todėl ji neatmeta ir griežto karantino galimybės.

Nacionalinis kraujo centras kviečia skiepytis nuo koronaviruso: galimybių pasą išduos iškart Gruodžio 28 d. įsigaliojus naujoms Galimybių paso taisyklėms ir siekiant užtikrinti didesnį bei patogesnį vakcinacijos nuo koronaviruso (COVID-19) prieinamumą Lietuvoje, Nacionalinis kraujo centras (NKC) ne tik plečia vakcinacijos apimtis įrengdamas naujas skiepijimo vietas, bet ir jose dirbti nukreipdamas daugiau profesionalų. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad pasiskiepijus sustiprinančiąja doze galimybių pasas pratęsiamas iškart neribotam galiojimui, o esant poreikiui – ir per pusvalandį.
 
2021-12-28
 
Prof.dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
 
Čaplinskas kritikuoja komunikaciją apie COVID-19: jei žmonės šėldami koncerte nesupras, kodėl reikia pasisaugoti, to ir nedarys
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko nuomone, institucijoms reiktų keisti komunikacijos apie koronavirusą formą – kalbėti ne apie jau žinomas normas, bet priminti, kaip elgtis teisingai, pavyzdžiui, tinkamai dėvėti apsauginę kaukę. 
 
Panorama. Nuo antradienio įsigalioja pokyčiai dėl galimybių paso – prekybininkai perspėja dėl būsimų nesklandumų (Prof. Dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras)
 
SEL koncerto vaizdai sukrėtė ir visuomenę, ir medikus: kodėl vieniems galima viskas, o kitiems – ne
Prof. Dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras
Šventinį savaitgalį, gruodžio 25 dieną Kaune vykęs grupės SEL koncertas smarkiai supykdė visuomenę. Koncerte be kaukių ir nesilaikydami jokių atstumų linksminosi tūkstančiai grupės gerbėjų. Tuo metu tėvams nebuvo leidžiama patekti į jų vaikų Kalėdines šventes, mat tai dėl pandemijos yra griežtai ribojama.

Mokytojams skiepų prievolės nebus I Info diena
Vyriausybė nebesiūlys įtraukti mokytojų tarp specialybių, kurioms skiepytis būtų privaloma. Švietimo ministrė tikina, kad pasiskiepiję yra 94 procentai pedagogų. 
 
2021-12-27
 
Čaplinskas apie omikron plitimą ir saugumą švenčiant su artimaisiais: ką būtina žinoti
Toliau plintant naujai koronaviruso atmainai omikron, dalis šalių šventiniu laikotarpiu ėmėsi griežtesnių priemonių virusui suvaldyti. Lietuvoje pokyčių dėl to nėra. Ar tai tinkamas sprendimas ir ką galima patarti žmonėms, kurie visgi nuspręs kartu minėti žiemos šventes? 
 
Čaplinskas apie saugumą per šventes dėl omikron atmainos: galime apgauti vieni kitus, bet ne virusą
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas apie saugias ir sveikas Kalėdas. 
 
Профессор: нет никаких сомнений в том, что все мы рано или поздно столкнемся с вирусом
В этом году Рождество в Литве пройдет в более свободных условиях, нежели год назад, дополнительных ограничений не будет. Однако подчеркивают, что ужесточится контроль за тем, как жители выполняют действующие рекомендации. Директор Центра инфекционных заболеваний и СПИДа, вирусолог Саулюс Чаплинскас рассказал в передаче "День на Delfi TV", как безопасно отметить праздники.
 
Čaplinskas: nėra abejonių, kad taip plintant virusui kiekvienas iš mūsų su juo susidursime
Šios Kalėdos bus daug laisvesnės nei pernai – papildomi ribojimai nebus įvedami. Visgi pabrėžiama, kad griežtės asmenų kontrolė ir patikra, kaip jie laikosi ministerijos išplatintų rekomendacijų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius, virusologas Saulius Čaplinskas „Delfi TV“ laidoje „Delfi diena“ patarė, kaip saugiai sutikti šventes.

Neatmeta galimybės ateityje privalomai skiepyti visus: reikia prisitaikyti prie pandemijos pokyčių
Lietuva gali pasekti kitų Europos šalių pavyzdžiu ir įvesti privalomą skiepijimą. Visgi privaloma vakcinacija būtų taikoma ne visiems gyventojams, o tik dirbantiems konkrečiose srityse. Pandemijos eigą kardinaliai gali pakeisti omikron atmaina, tad vakcinos nebebus vienintelis būdas kovoti su pandemija.
 
Prof. Kėvalas: didelė dalis dėl COVID-19 į reanimaciją patenkančių vaikų – nutukę
Jeigu vaikų vakcinacija nuo COVID-19 būtų efektyvi, į ligoninę nepatektų, ko gero, nė vienas vaikas, mano Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas. Kaip ir pandemijos pradžioje, taip ir dabar į ligoninę patenka nedidelė dalis vaikų, o dažniausiai tai yra vaikai, pasižymintys nutukimu, sergantis diabetu ar lėtinėmis ligomis. 
  
LRT trumpai. Omikron atmainos simptomai: į ką atkreipti dėmesį?
Pradėjus fiksuoti pirmuosius užsikrėtimo omikron atmaina atvejus Lietuvoje, o Jungtinėje Karalystėje jiems išaugus iki rekordinio skaičiaus, svarbu pastebėti pirmuosius simptomus ir reaguoti į juos. Santaros klinikų Biobanko skyriaus vedėjas-vyresnysis medicinos biologas Daniel Naumovas LRT.lt sakė, kad omikron sukeliami simptomai skiriasi nuo kitų atmainų. 
  
Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: paankstinta stiprinančioji vakcinos dozė ir pokyčiai dėl galimybių paso
Paankstinta stiprinamoji vakcinos dozė, artėjantys pokyčiai dėl galimybių paso ir mokyklų tinklo pertvarka, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos. 
 
Visa Europa – raudonoje zonoje: geltonojoje teliko viena teritorija pasaulyje
Nuo pirmadienio, gruodžio 27 dienos, į koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašo raudoną zoną iš geltonos perkeliama Rumunija, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. 
  
2021-12-23
 
2021-12-22 Sveikatos reikalų komiteto posėdis Prof.dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
(59:45 min)

 
Omikron atmaina ir nauji ribojimai I Žinios 
Privaloma vakcinacija, galimas mokyklų uždarymas, nebūtinų paslaugų stabdymas - tokie svarstymai vis dažniau girdimi Lietuvoje. 
 
Šios Kalėdos bus daug laisvesnės nei pernai: kaip elgtis, kad vėliau netektų gailėtis
Vis dėlto, kaip elgtis, kad vėliau netektų gailėtis ir kas pavojingiau: dalyvauti mišiose su kauke ar trumpam užbėgti pas močiutę be kaukės? Į šį klausimą atsakė Užkrečiamųjų ligų ir aids centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas.
 
Patarė, kurią vakciną – „Pfizer“ ar „Moderna“ – verčiau rinktis revakcinacijai: tai priklauso nuo amžiaus ir lyties
Nuo gruodžio 28 dienos keisis galimybių paso išdavimo tvarka. Jis nebebus išduodamas tiems, kuriems po antrojo skiepo nuo COVID-19 ligos praėjo daugiau nei 7 mėnesiai, o sustiprinančioji vakcinos nuo koronaviruso dozė dar negauta. Kokią vakciną geriau rinktis sustiprinančiąjai dozei, pasiteiravome profesoriaus Sauliaus Čaplinsko ir gydytojo onkoimunologo dr. Mariaus Striogos.
 
Vytenio Andriukaičio žinia besiruošiantiems švęsti Kalėdas: praeitos savaitės skaičiai šokiruoja
Artėjant didžiausioms metų šventėms – Kalėdoms – Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Povilas Andriukaitis siunčia gyventojams įspėjimą. Jis skaičiuoja, kad praėjusią savaitę COVID-19 nusinešė maždaug tiek europiečių gyvybių, kiek gyvena Mažeikiuose. Todėl kad šventės netaptų dar viena baisia tragedija, specialistas dalijasi svarbiausiais patarimais kalėdiniam laikotarpiui.
 
Svarbi valanda. Kol Lietuva dėl omikron svarsto naujus ribojimus, kitos valstybės grįžta prie suvaržymų
 
2021-12-22
 
Prof. S. Čaplinskas apie vakcinų efektyvumą prieš omikron atmainą: yra vienas būdas apsaugai sustiprinti
Praėjus pusei metų po pasiskiepijimo bet kuria vakcina, neutralizuojantys antikūnai nebėra veiksmingi prieš omikron atmainą, kurios penki atvejai jau nustatyti Lietuvoje, sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius profesorius Saulius Čaplinskas. Jo manymu, tai turėtų būti geras paskatinimas pasiskiepyti sustiprinančiąja doze. 
 
Tarp naujai patvirtintų omikron atvejų Lietuvoje – ir įvežtiniai, ir vietiniai
Pagal naujausius laboratorijų pateiktus duomenis, Lietuvoje šiuo metu iš viso patvirtinta 14 omikron atvejų (apie penkis pranešta praėjusią savaitę, apie naujus devynis atvejus informacija gauta šią savaitę). Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atliktų epidemiologinių tyrimų duomenimis, didžioji dalis šių atvejų yra įvežtiniai, rašoma NVSC pranešime žiniasklaidai. 
  
Išvardijo grėsmes, kurias COVID-19 kelia vaikams: neretai ištinka pavojingas sindromas, daliai reikia intensyviosios terapijos
Vaikus reikia skiepyti nuo COVID-19. Ypač tuos, kurie turi gretutinių ligų, tarkime, serga diabetu, plaučių, širdies ligomis, yra nutukę. Taip sakė laidos „LRT forumas“ dalyviai medikai. Be to, statistika rodo, kad kalbos, jog vaikai neserga koronaviruso infekcija, yra mitas. Būtent 5-11 metų sergančių vaikų daugėja. 
  
Profesorius Usonis – apie pavojingą tėvų elgesį: greitai grįšime į prieš 50 metų buvusią situaciją
Praėjusį pirmadienį į Lietuvą atkeliavo pirmoji vakcinų nuo COVID-19 siunta, skirta 5–11 metų vaikų vakcinacijai. Skiepytis neskuba ir paaugliai nuo 12 metų bei nėščiosios. Kodėl šios visuomenės grupės taip vengia vakcinacijos nuo COVID-19, ar pagrįstos jų baimės ir kas gali grėsti nepasiskiepijus, laidoje „Delfi tema“ kalbėjome su vaikų ligų gydytoju, profesoriumi Vytautu Usoniu bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesore, gydytoja akušere ginekologe Meile Minkauskiene.

VVKT ragina gyventojus vadovautis tik oficialiuose šaltiniuose skelbiama informacija apie COVID-19 vakcinas
Vakcinacija nuo COVID-19 ligos Lietuvoje vyksta jau metus. Kaip skelbia Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), įvairios suinteresuotų asmenų grupės nenuilsdamos gyventojams skleidžia įvairias melagienas ir moksliniais tyrimais nepagrįstus faktus apie COVID-19 vakcinas ir šių poveikį, todėl tarnyba primena, kad informacijos apie COVID-19 vakcinas reikėtų ieškoti tik oficialių institucijų skelbiamuose šaltiniuose. 
 
Grebenkovienė: revakcinacijos tempai džiugina, proveržio skiepijant vaikus nesitikima
Bendri skiepijimosi sustiprinančiąja COVID-19 vakcinų doze tempai džiugina, bet proveržio skiepijant 5-11 metų amžiaus vaikus ar vyresnio amžiaus žmones nesitikima, sako Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė. 
  
2021-12-21
 
Prof. Dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
 
Ragina ruoštis dar neregėtam išbandymui: įvertino, ar dar galime išvengti karantino
Senajame žemyne vyriausybės ruošiasi dar vienai užsikrėtimų bangai. Suvaržymų griebiasi Vokietija, Airija, Nyderlandai. O Prancūzijoje penktadienio naktį įsigaliojo nebūtinų kelionių draudimas iš Jungtinės Karalystės (JK), pranešė LNK žinios. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro vadovas ir virusologas Saulius Čaplinskas vis dėlto abejojo, ar tikrai būtų gera mintis Lietuvoje vėl įvesti karantiną. Jo nuomone, tai parodytų, kad per tuos pandemijos metus taip ir nieko neišmokome.
 
Dėl Omikron plitimo mažinimo kol kas nesiimama ryžtingų priemonių – kokia delsimo kaina?
Omikron atmaina plinta žaibiškai, naujų atvejų jau nustatyta ir Lietuvoje, tačiau valdžios atstovai ir vėl delsia dėl plitimo rizikos mažinimo griežtinti reikalavimus. Epidemiologo prof. S. Čaplinsko teigimu, griežtesnė kontrolė teigiamų rezultatų duotų nebent trumpalaikėje perspektyvoje. Tuo tarpu ilgalaikei naudai reikalinga visų žmonių sąmoninga ir atsakinga elgsena pandemijos metu. Būtent šių savybių skatinimas bei ugdymas jau antri metai yra pamiršta pandemijos valdytojų misija, todėl Omikron išplitimas – neišvengiamas.
 
Prof. Dr. Sauliaus Čaplinsko komentarai LRT radijo laidai rusų kalba (08:06 -13:05 min)

Gydytojas apie žmones be imuniteto COVID-19: omikron bus tokia pat pavojinga, kaip ir kitos atmainos
Kembridžo universitetinės ligoninės gydytojas ir mokslininkas Tumas Beinortas teigia, kad epideminė situacija Jungtinėje Karalystėje teikia optimistinių vilčių – dėl omikron atmainos augant susirgimų skaičiui, hospitalizuojamų žmonių, palyginti su ankstesnėmis COVID-19 bangomis, yra mažiau. Situaciją jis aiškina imunitetu – šalyje, anot gydytojo, jį turi jau apie 96 proc. gyventojų. 
 
Rekordinis mirčių skaičius Lietuvoje: mokslininkai įvardija svarbiausias priežastis
Lapkritį mirusių žmonių skaičius Lietuvoje pasiekė rekordines aukštumas – Lietuvos statistikos departamentas paskelbė, kad per mėnesį netekome 4572 piliečių.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas paaiškina: dėl tokių niūrių rekordų kalta ne valdžia, o prasti vakcinacijos rodikliai, mat dauguma mirusių nuo COVID-19 nebuvo paskiepyti.
 
 
LRT forumas. Kokios priemonės galėtų paspartinti vangų vaikų skiepijimą nuo COVID-19?
Šįvakar diskutuoja – LRT RADIJO bendradarbė Izraelyje Živilė Avital Juonytė, LRT RADIJO bendradarbė Portugalijoje Ernesta Žukauskaitė-Monteiro, Visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė, Kauno klinikų vaikų ligų klinikos gydytoja doc. dr. Lina Jankauskaitė, VU medicinos fakulteto profesorius dr. Vytautas Usonis, Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas. 
 
Švenčių laukiama įtampoje – dėl omikron užsienyje stebimi pacientų antplūdžiai kelia nerimą Lietuvos ligoninėms
Vis daugiau šalių šventiniu laikotarpiu dėl omikron atmainos įveda griežtesnius ribojimus, apie tam tikras priemones svarstoma ir Lietuvoje. Jau fiksuota 13 šios atmainos atvejų. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės, kovojant su omikron, labai svarbu pasiskiepyti stiprinamąja doze, o nuo trečiadienio tai bus galima anksčiau – praėjus trims mėnesiams po pilnos vakcinacijos. Vyriausybė kol kas tik aptarė galimas griežtesnes priemones, tačiau jų įvedimo dar nesvarstė.
 
Delfi tema. Ar saugu nuo COVID-19 skiepyti nėščiąsias ir vaikus?
Kodėl šios visuomenės grupės taip vengia vakcinacijos nuo COVID-19, ar pagrįstos jų baimės ir kas gali grėsti nepasiskiepijus, šiandien laidoje kalbame su vaikų ligų gydytoju, profesoriumi Vytautu Usoniu bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesore, gydytoja akušere ginekologe Meile Minkauskiene.
 
2021-12-20
 
Pokalbis su  Prof dr. S. Čaplinsku apie Omikron atmainą. LRYTAS.TV„Nauja diena“
 
Prof.dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras LRT RADIJO laidai “Ryto garsai” ( 01:26:16 min). Ar galima vienu metu užsikrėsti ir Delta, ir Omikron koronaviruso atmainomis?

Prof dr. S. Čaplinsko komentarai. Siūloma sujungti dalį sveikatos priežiūros įstaigų į vieną, o kai kurie parlamentarai mano, kad taip bandoma iš posto dar kartą išmesti ULAC vadovą I Žinios
Dalis parlamentarų siūlo sveikatos priežiūros įstaigų reformą, keliančią įstaigų vadovų pasipriešinimą ir pasipiktinimą Seimo salėse. Siūloma sujungti dalį sveikatos priežiūros įstaigų į vieną, o kai kurie parlamentarai mano, kad taip bandoma iš posto dar kartą išmesti ULAC vadovą.

Čaplinskas apie omikron atmainą: kiekvienas iš mūsų turime didelę tikimybę su ja susidurti dar šią žiemą
Įvairiose pasaulio šalyse sparčiai plintant užkrečiamesnei koronaviruso omikron atmainai, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas mano, kad tas pats laukia ir Lietuvos. „Yra toks posakis dabar, kad omikron plinta visur vienu metu, kaip cunamis. Per dvi, per dvi su puse dienos ten, kur vykdoma plati diagnostika, atvejų skaičius padvigubėjo. Jeigu Lietuvoje dabar turime penkis registruotus atvejus, jeigu toliau vyks tokia pakankamai intensyvi diagnostika Lietuvoje, po dviejų dienų turėsime dešimt, dar po dviejų – 20 ir t.t. Ko gero, jau šią žiemą kiekvienas iš mūsų turime didelę tikimybę su juo susidurti“, – LRT RADIJUI sako S. Čaplinskas.

Prof. S. Čaplinskas apie vakcinų efektyvumą prieš omikron atmainą: yra vienas būdas apsaugai sustiprinti
Praėjus pusei metų po pasiskiepijimo bet kuria vakcina, neutralizuojantys antikūnai nebėra veiksmingi prieš omikron atmainą, kurios penki atvejai jau nustatyti Lietuvoje, sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius profesorius Saulius Čaplinskas. Jo manymu, tai turėtų būti geras paskatinimas pasiskiepyti sustiprinančiąja doze. 
 
S. Čaplinskas apie homoseksualių asmenų kraujo donorystę: atėjo laikas pergalvoti strategiją (2021-12-17, 13:31)
Siūloma leisti homoseksualiems asmenims duoti kraujo, anksčiau duoti kraujo pasidarius tatuiruotę, skelbia Nacionalinis kraujo centras. Pasak pranešimo, Sveikatos apsaugos ministerijos parengti pakeitimai numato, kad nuo gegužės mėnesio nebeliktų homoseksualius vyrus diskriminuojančio klausimo dėl lytinių santykių – visų donorų lygiai būtų klausiama apie nesaugius lytinius santykius. Apie naują siūlymą pakomentavo gydytojas Saulius Čaplinskas laidoje „Nauja diena“. Laidą „Nauja diena“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 13:00 valandą per „Lietuvos ryto“ televiziją. 
 
Профессор Чаплинскас: штамм "омикрон" - особенный
В среду в Литве подтвердили два первых случая заражения штаммом "омикрон", в пятницу – еще три. Профессор Саулюс Чаплинскас сказал, что "омикрон" в Литве активнее будет распространяться в январе. По его словам, единственный и самый эффективный способ защиты - вакцина, поэтому профессор призвал жителей не медлить с бустерной дозой. 
 
Medikas pateikė tris argumentus, kodėl reikia skiepyti 5–12 metų vaikus: susiduria su dar nematytomis komplikacijomis
Prasidėjus 5–11 metų vaikų vakcinacijai nuo koronaviruso, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ragina nežaisti su ugnimi ir šia galimybe pasinaudoti. Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ diskutavę medikai išvardijo eilę argumentų, kodėl reikia tai daryti.
 
2021-12-16
 
Prof.dr.Saulius Čaplinksas (interviu ir komentarai)
 
LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“. Čaplinskas kritikuoja omikron rizikos valdymą: kartoti tas pačias klaidas nėra tikslinga
Vilniuje ketvirtadienio vakarą nusileido lėktuvas iš Pietų Afrikos Respublikos, jo keleiviams – ypatingas dėmesys. Padidinta keleivių kontrolė numatyta siekiant sumažinti omikron plitimo riziką. Tiesa, tokia tvarka netaikoma atvykstantiems iš kitų šalių, net jei jose ir fiksuoti omikron atvejai. Virusologas Saulius Čaplinskas šią tvarka vadina „savotiška apgaule“. 
 
LRT. Čaplinskas kritikuoja institucijų reakciją į omikron: senais metodais kelio atmainai, kuri plinta kaip cunamis, neužkirsime
Apie omikron atmainą ir jos valdymą – virusologas Saulius Čaplinskas. 
 
Delfi rytas. Profesoriaus prognozės dėl pandemijos: omikron išplis sausį, padėti gali tik viena priemonė
Vakar Lietuvoje buvo patvirtinti pirmieji du koronaviruso omikron atmainos atvejai. Medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas sako, jog naujoji atmaina sparčiai ims plisti sausio mėnesį. Profesoriaus teigimu, vienintelė ir efektyviausia priemonė apsaugai išlieka skiepai, todėl gyventojus ragina neatidėlioti ir pasiskiepyti sustiprinančiąja doze. Apie galimą tolimesnę pandemijos eigą – plačiai ir išsamiai reportaže
 
LNK Žinios (19:35  Prof. Dr. S. Čaplinsko komentaras)
 
Paskiepytiems „AstraZeneca“ vakcina turi gerų žinių: paaiškino, kuo ji gali būti pranašesnė už kitas
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas profesorius Saulius Čaplinskas socialniame tinkle „Facebook“ parašė: „Praėjusią savaitę „AstraZeneca“ generalinis direktorius Pascalis Soriotas teigė, kad bendrovės COVID-19 vakcina gali užtikrinti ilgesnę apsaugą nei mRNR vakcinos, tokios kaip „Pfizer“, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak jo, tai gali paaiškinti stabilesnį Jungtinės Karalystės, kurioje buvo daug plačiau naudojama „AstraZeneca“ vakcina, hospitalizavimo rodiklį, palyginti su didėjančia COVID-19 hospitalizacija žemyninėje Europoje“. 
 
Gera žinia pasiskiepijusiems „AstraZeneca“: gali būti, kad sukuria geresnę apsaugą nuo koronaviruso?
Ar „AstraZeneca“ COVID-19 vakcina suteikia ilgesnę apsaugą nei mRNR – „Pfizer“ ir „Moderna“ gamintojų – vakcinos? Tokį klausimą socialiniame tinkle uždavęs virusologas prof. Saulius Čaplinskas teigia, kad nors tam pakankamai įrodymų nėra, teorinė prielaida leistų kalbėti apie stipresnį ląstelinį imunitetą.
 
Prof.dr.Saulius Čaplinksas apie ULAC reorganizaciją (01:00 min)
 
Prof.dr.Saulius Čaplinksas. Kai kraują dovanoja, paprastai labai retai būna, kad žmogus turi kažkokią pavojingą ligą  (37:55 min)

ULAC: per kelis mėnesius, tikėtina, omikron atmaina taps dominuojančia
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro naujausio rizikos vertinimo duomenimis, tikimybė plisti pandeminio viruso omikron atmainai ES/EEE šalyse yra LABAI DIDELĖ. Per ateinančius du mėnesius ES/EEE šalyse tikimasi tolesnio spartaus omikron atmainos plitimo ir užsikrėtimo atvejų skaičiaus didėjimo, rašoma Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pranešime.
 
LRT trumpai. Ką žinome apie omikron atmainą?
Koronaviruso atmaina omikron tampa vis didesne problema pasaulio valstybėms. Daugumoje jų atvejų skaičius kyla į kone rekordines aukštumas. Mokslininkai sako, kad apie šią atmainą vis dar žinome per mažai. 
  
Europos vaistų agentūra COVID-19 ligai gydyti rekomendavo du preparatus
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį rekomendavo du naujus preparatus COVID-19 gydymui Bendrijos narėse. Kaip pranešė EVA, Švedijos farmacijos bendrovės „Orphan Biovitrum“ sukurtas imunosupresinis preparatas „Kineret“, vartojamas uždegiminėms ligoms gydyti, gali „sumažinti apatinių kvėpavimo takų pažeidimus ir užkirsti kelią sunkiam kvėpavimo nepakankamumui“. EVA taip pat skelbia, kad kompanijos „GlaxoSmithKline“ vaisto „Xevudy“ tyrimai parodė, kad jis „reikšmingai sumažina hospitalizavimo ir mirties riziką pacientams, sergantiems bent viena lėtine liga“.
 
EVA kitą savaitę spręs dėl „Novavax“ vakcinos nuo COVID-19 registravimo ES
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį pranešė, kad kitą savaitę spręs dėl kompanijos „Novavax“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 registravimo Europos Sąjungoje (ES). „Novavax“ savo vakcinoje naudoja nedideles daleles, laboratorijoje pagamintas iš koronaviruso spyglio baltymo. Bendrovės sprendimas naudoti šią išbandytą ir patikrintą technologiją pakurstė viltis, kad tai gali padėti sumažinti žmonių skepsį vakcinų atžvilgiu.
  
2021-12-15

Prof.dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
 
Į darbą greitasis antigeno testas tinka, o į parduotuvę – jau ne: paaiškino, kodėl taip yra
Nuo gruodžio 1 d. pasikeitusi tvarka dėl testavimo piktina ne tik darbuotojus, už kurių testus valstybė nebemokės, bet ir norinčius gauti galimybių pasą, kuriam greitieji antigeno testai nebetiks. Dalis gyventojų teigia nesuprantantys, kodėl einant į darbą šis tyrimas tinka, o į parduotuvę – jau ne.

Specialistai baiminamasi, jog Omikron išstums iki šiol vyravusią delta atmainą
 
Profesorius įspėjo, ko laukti plintant omikron: sveikatos sistemai gali grėsti perpildymas
Jau patvirtinus omikron atmainą ir toliau įtariant naujus jos atvejus Lietuvoje specialistai kol kas su nerimu žiūri, kaip tai pakeis pandemijos eigą ir ar galima sulaukti didesnio ligoninių užpildymo. Virusologas prof. Saulius Čaplinskas konstatuoja, kad nors buvusio rekordinio ligonių skaičiaus gal ir nepasieksime, bet didesnis spaudimas sveikatos sistemai neišvengiamai gali kilti.

Virusologas prof. Čaplinskas apie gamtos kerštą žmonijai ir politikų klaidas kurios brangiai kainuoja
 
Paskelbus apie omikron atvejus, mokslininkas įspėja: daugelyje šalių atvejų skaičius kyla labai greitai, gelbėja tik stiprinamoji dozė
Trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad Lietuvoje užfiksuoti pirmieji du omikron atmainos atvejai. Mokslininkų teigimu, apie šią atmainą dar žinome per mažai, taip pat apie jos keliamą pavojų žmogaus gyvybei. 
  
Medikams tenka stoti į akistatą su skiepų priešininkais: plūsta keiksmais ar net paleidžia šunis
Lėti vakcinacijos tempai šalyje – itin didelė problema, kurią gilina įvairūs veiksniai. Pacientų nuogąstavimus ir skeptišką nusiteikimą vakcinomis kelia ne tik socialiniuose tinkluose skelbiamos mokslu nepagrįstos teorijos, bet ir artimųjų atkalbinėjimai. Nevyriausybinės organizacijos informuoja apie atvejus, kuomet paaiškėja, kad nuo miesto nutolusiose gyvenvietėse žmonės yra izoliuojami nuo žinių apie skiepus. Kaip išspręsti šias problemas?

ES agentūra: sustabdyti omikron atmainos plitimą vien skiepais – per mažai laiko
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) trečiadienį įspėjo, kad vien skiepai nesustabdys naujosios pandeminio koronaviruso omikron atmainos plitimo, ragindamas skubiai imtis „ryžtingų veiksmų“.
 
Nerimo žinutės iš PSO: blogai, kad žmonės omikron atmainą laiko lengva, ji plinta nematytu greičiu
 
Prasideda 5–11 metų vaikų skiepijimas nuo COVID-19
Trečiadienį prasideda 5–11 metų vaikų skiepijimas nuo COVID-19 ligos. Karštosios linijos 1808 koordinatorės Gretos Beinaravičiūtės teigimu, vakcinuotis nuo koronaviruso infekcijos jau užregistruota per 2 tūkst. šios amžiaus grupės vaikų. 
  
2021-12-14
  
NVSC apie dabartinę koronaviruso padėtį: situacija primena švytuoklę
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys rodo, jog antrąją gruodžio savaitę aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių fiksuota mažiau nei prie štai, tačiau protrūkių žemėlapio traukimasis nebuvo reikšmingas.

Pirmieji omikron tyrimų rezultatai: atsparesnė vakcinoms, tačiau mažiau pacientų patenka į ligoninę
Koronaviruso atmaina omikron pasireiškia ne tokiomis sudėtingomis pasekmėmis, kaip ankstesnės COVID-19 atmainos, tačiau yra labiau atsparios „Pfizer-BioNTech“ dviejų dozių vakcinai, skelbiama pirmajame didelio masto tyrime Pietų Afrikos Respublikoje.

Koronavirusas į kapus pasiuntė tris jaunus žmones – visi nepasiskiepiję
Antradienio rytą pranešta apie tris naujas 30-39 m. amžiaus grupės asmenų mirtis nuo COVID-19 ligos. Koronavirusas nusinešė anykštėno, kauniečio ir to paties miesto rajono gyventojos gyvybes, rodo atnaujinti Statistikos departamento duomenys.

Panevėžiečiui įtariama omikron atmaina: asmuo grįžo iš kelionės
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) tiria kelis įtartinus COVID-19 mėginius, aiškinantis, ar tai nėra omikron atmaina. Vienas iš asmenų, kuriam įtariama ši atmaina – panevėžietis, grįžęs iš kelionės.
 
2021-12-13

Prof.dr. S.Čaplinskas
 
Įsiteisėjo teismo sprendimas dėl ULAC vadovo Čaplinsko grąžinimo į darbą
 
COVID-19 tyrimuose – netikėta išvada: kas dažniau platina virusą?
Vyrai COVID-19 platina dažniau nei moterys ar vaikai, o juo užsikrėsti rizika didesnė, jei šalia Jūsų netrūksta skardžiabalsių arba mėgstančių netikėtai užtraukti kokią dainą. Štai toks naujas tyrimas ką tik papildė mūsų žinias apie tai, ką iki šiol žinojome apie COVID-19.

Armonaitė: drąsiai galiu teigti – suvaldėme pandemiją.

Apie pacientų gautus COVID-19 tyrimų rezultatus šeimos gydytojai informuojami žinute.
 
NVSC: praėjusią savaitę registruoti 6 gripo atvejai.
 
Užgesus mažylio gyvybei, medikai prakalbo, kaip vaikai kovoja su koronavirusu: net sloga gali tapti didele kliūtimi
Paaiškėjus, kad COVID-19 dar rudenį nusinešė vienerių metų ir devynių mėnesių amžiaus vaiko gyvybę, medikai siunčia įspėjimą tėvams. Teiginys, kad koronavirusas vaikams nepavojingas yra tik brangiai kainuojantis mitas. Šiuo metu didžiosiose šalies ligoninėse yra gydomi įvairaus amžiaus vaikai – medicininė pagalba teikiama ir kūdikiams, ir paaugliams, Kaune reanimacijoje yra gydomas trimetis.

Karštai su tv3.lt: ar Lietuva turi ryžtis privalomai vakcinacijai?
Pastaruoju metu naujoji koronaviruso atmaina omikron gąsdina pasaulį, o Europos valstybės viena po kitos skelbia apie privalomą skiepijimą ir baudas to nedarantiems. Šį pirmadienį TV3 aktualijų laida „Karštai su tv3.lt“ klausia – ar Lietuva turėtų pasekti kitų valstybių pavyzdžiu ir įvesti mūsų šalyje privalomą skiepijimą?
 
SAM: apie pacientų gautus COVID-19 tyrimų rezultatus šeimos gydytojai informuojami žinute
Pacientui atlikus tyrimą dėl COVID-19 ligos, šeimos gydytojai apie gautą rezultatą yra informuojami žinute e. sveikatos sistemoje. Gydytojui pageidaujant, šios žinutės gali būti siunčiamos ir jo elektroniniu paštu, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.
 
Navickienė: svarstytume nemokėti ligos išmokų nesiskiepijantiems
Daliai verslo siūlant nemokėti nedarbo išmokų išeinantiems iš darbo nesiskiepijantiems darbuotojams, socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad labiau būtų linkusi svarstyti nemokėti jiems ligos išmokų
 
Skiepų neigėjų mitai
Patikrino, ar specialios vonios gali „anuliuoti“ COVID-19 vakcinų poveikį
Pranešimai apie naują skiepų neigėjų sumanymą dalintis būdu, kaip „anuliuoti“ vakcinos nuo COVID-19 poveikį, išsimaudžius buitinių valymo chemikalų kokteilyje, plinta internete. Patikrinus paaiškėjo, kad ši idėja yra visiška nesąmonė, kuri gali labai rimtai pakenkti.

2021-12-11

COVID-19 tyrimuose – netikėta išvada: kas dažniau platina virusą?
Vyrai COVID-19 platina dažniau nei moterys ar vaikai, o juo užsikrėsti rizika didesnė, jei šalia Jūsų netrūksta skardžiabalsių arba mėgstančių netikėtai užtraukti kokią dainą. Štai toks naujas tyrimas ką tik papildė mūsų žinias apie tai, ką iki šiol žinojome apie COVID-19.

Skelbiama, kad Lietuvoje nuo koronaviruso mirė pirmasis vaikas
Vėlyvą šeštadienio vakarą pasirodė, informacija, kad koronavirusas pasiglemžė vaiko gyvybę. Tokią informaciją galima rasti pateiktuose Lietuvos statistikos departamento duomenyse.
 
Mokslininkai išaiškino, kokie gyvenimo pokyčiai laukia pasibaigus COVID-19 pandemijai: praeities nebeatkursime
Klausimas dėl sugrįžimo į normalų gyvenimą ramybės neduoda ir Didžiosios Britanijos nacionaliniam statistikos biurui (ONS). 2020-ųjų kovo 27-ąją tarnyba pradėjo didelės šalies gyventojų dalies apklausą. Gyventojų buvo teiraujamasi, kada, jų manymu, pavyks sugrįžti į normalų gyvenimą. Tai buvo daroma visai netrukus po to, kai prasidėjo pirmoji pandemijos banga, o koronaviruso atvejų ir mirčių skaičius sparčiai augo. 
  
Sunkia koronaviruso forma užsikrėtę net ir užvėrę ligoninės duris lieka pavojuje – mirti gali per metus
Pasirodo, koronavirusu užsikrėtę žmonės net ir užvėrę ligoninės duris išlieka rizikos grupėje. Floridos mokslininkų teigimu, net pusė sunkia COVID–19 forma sirgusių žmonių, per metus gali mirti nuo komplikacijų. Medikai Lietuvoje tikina, kad tokia statistika nestebina, nes COVID–19 pažeidžia kone visą organizmą.
 
Žinomas italų specialistas mano, kad privalomą vakcinaciją reikia įvesti ir žurnalistams
Profesorius Francescas Vaya, Nacionalinio Lazzaro Spallanzanio užkrečiamųjų ligų instituto Romoje direktorius, mano, kad Italijoje privalomą vakcinaciją reikia taikyti ir žurnalistams. Žinomas specialistas tai pareiškė šeštadienį paskelbtame interviu laikraščiui „La Repubblica“.
 
Profesorius pataria, kaip po COVID-19 ligos greičiau susigrąžinti uoslę ir skonį: tam reikės tik kelių minučių per dieną
Naujausi tyrimai rodo, kad net apie 80 proc. asmenų, susirgusių COVID-19, skundžiasi uoslės ir skonio sutrikimais. Kaip pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prorektorius, gydytojas neurologas prof. Kęstutis Petrikonis, daugumai asmenų skonis ir kvapas sugrįžta per metus, o norintiems, kad tai atsitiktų greičiau jis pasiūlė treniruotes, kurios galėtų padėti susigrąžinti jusles greičiau. 
 
Gydytojai rekomenduoja skiepyti 5–11 metų vaikus nuo koronaviruso ir sklaido mitus, kad vaikai sunkiai neserga
Lietuvos vaikų gydytojai rekomenduoja nuo koronavisruso skiepyti 5–11 metų vaikus. Ketvirtadienį prasidėjus registracijai, apie 1300 šio amžiaus vaikų užrašyti skiepui nuo COVID 19.

PSO: omikron plinta greičiau ir silpnina vakcinų teikiamą apsaugą
Koronaviruso omikron variantas yra labiau užkrečiamas nei delta atmaina bei sumažina vakcinų veiksmingumą, tačiau, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, sukelia ne tokius sunkius simptomus, sekmadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). 
 
skiepų neigėjų mitai
 
Patikrino, ar specialios vonios gali „anuliuoti“ COVID-19 vakcinų poveikį
Pranešimai apie naują skiepų neigėjų sumanymą dalintis būdu, kaip „anuliuoti“ vakcinos nuo COVID-19 poveikį, išsimaudžius buitinių valymo chemikalų kokteilyje, plinta internete. Patikrinus paaiškėjo, kad ši idėja yra visiška nesąmonė, kuri gali labai rimtai pakenkti.

Tyrimas rodo, kad alergiški žmonės turi mažesnę tikimybę susirgti COVID-19
Kai prasideda šienligės sezonas ir akys ašaroja, o nosis bėga, galite pajusti nedidelę kompensaciją už šias kančias. Vienas tyrimas išsiaiškino, kad egzistuoja neigiamas ryšys tarp jautrumo įvairioms alergijoms ir tikimybės užsikrėsti COVID-19, bent jau tarp JK gyventojų.
 
Stiprinamąja vakcinos nuo COVID-19 doze jau pasiskiepijo trečdalis šalies senjorų
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pažeidžiamiausioje, 65 metų ir vyresnių asmenų, amžiaus grupėje net trečdalis asmenų jau pasiskiepijo pakartotine vakcinos doze.

2021-12-10
 
EVA: skirti stiprinamąją COVID-19 vakcinos dozę „saugu ir veiksminga“ po trijų mėnesių
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį pareiškė, kad „saugu ir veiksminga“ skirti vakcinos nuo COVID-19 stiprinančiąsias dozes praėjus trims mėnesiams nuo pagrindinio kurso pabaigos.
 
EVA: omikron atmainos sukeltų susirgimų atvejai „daugiausia lengvi“, bet tyrimai tęsiasi
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį pranešė, kad omikron atmainos sukeltų susirgimų COVID-19 atvejai kol kas atrodo esantys „daugiausia lengvi“, tačiau perspėjo, kad vis dar aiškinasi, ar šis koronaviruso variantas gali sukelti sunkią ligą. 
  
„Vaikai serga COVID-19“ – profesorius Usonis įvardijo dvi priežastis, kodėl turi skiepytis mažiausieji
VU Medicinos fakulteto profesoriaus Vytauto Usonio nuomone, skiepijimas nuo koronaviruso yra reikalingas visų vaikų amžiaus grupėms. Patirtys rodo, kad nors vaikai neserga sudėtinga COVID-19 forma, nerimą kelia liekamosios būklės. 
 
Kitąmet COVID-19 ieškos ir nuotekose: teigia, kad tai padės aptikti naujas atmainas, valdyti protrūkius
Nuo kitų metų pradžios Lietuvos didžiųjų miestų nuotekose planuojama ieškoti COVID-19 sukelėjo. Ministerija sako, kad tai bus papildoma priemonė pandemijai valdyti – esą taip bus galima iš anksto užkirsti kelią galimiems protrūkiams, be to, tai padėtų aptikti naujas viruso atmainas. Tyrimus planuojanti vykdyti laboratorija skaičiuoja, kad įranga kainuos maždaug 130–150 tūkst. eurų. 
 
Išvardijo naujausius koronaviruso simptomus: pasitikrinkite, ar jų nejaučiate
Vis labiau baiminasi, kad Omicron variantas netrukus taps toks pat pražūtingas kaip ir Delta. Labai svarbu padaryti viską dabar, kad sumažintume rimto protrūkio riziką.
 
Patarė, ką valgyti persirgus COVID-19: šie maisto produktai padės greičiau atsigauti ir sustiprinti imunitetą
Maistas ir gėrimai atlieka svarbų vaidmenį sveikstant nuo COVID-19, teigia mitybą tyrinėjantys mokslininkai. Kaip ir bet kurios kitos infekcijos atveju, sveikstančiam kūnui reikia daugiau energijos ir skysčių nei įprastai, taip pat papildomų baltymų ląstelėms ir audiniams atstatyti. Tačiau COVID-19 daugeliu atžvilgių skiriasi nuo kitų infekcijų, rašo „BBC Food“. Taigi ar yra ideali mityba po COVID-19, kuri padėtų susigrąžinti sveikatą?
 
Atsakė į tėvų klausimus: ką daryti su skiepais nuo COVID-19, jei vaikas persirgo ir kam priklauso stiprinančioji dozė
Lietuvoje prasidėjęs vaikų ir paauglių skiepijimas nuo koronaviruso tėvams kelia nemažai klausimų.
 
Sunkia COVID-19 forma sirgę žmonės per metus gali mirti nuo komplikacijų: medikų tai nestebina
Pasirodo, kad koronavirusu užsikrėtę žmonės net ir užvėrę ligoninės duris išlieka rizikos grupėje. Floridos mokslininkų teigimu, net pusė sunkia COVID-19 forma sirgusių žmonių per metus gali mirti nuo komplikacijų. Medikai Lietuvoje tikina, kad tokia statistika nestebina, nes COVID-19 pažeidžia kone visą organizmą. 
 
2021-12-09
 
„BioNTech“: paskiepytieji trimis „Pfizer“ vakcinos dozėmis – veiksmingai apsaugoti nuo omikron
Vakcina nuo pandeminio koronaviruso, sukurta bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“, „vis dar veiksmingai“ apsaugo nuo naujosios omikron atmainos trimis preparato dozėmis paskiepytus žmones, trečiadienį pranešė Vokietijoje įsikūrusi „BioNTech“.
 
PSO ir JAV mokslininkai: omikron variantas nėra baisesnis už kitas viruso atmainas
Pandeminio koronaviruso omikron variantas tikriausiai nėra baisesnis už kitas COVID-19 sukėlėjo atmainas, naujienų agentūrai AFP sakė svarbiausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir JAV mokslininkai, nors ir įspėjo, kad reikia tolesnių tyrimų naujosios atmainos sukeliamos ligos sunkumui įvertinti.
 
Rengiama tvarka atlyginti žalai už nepageidaujamas reakcijas į COVID-19 skiepus
Sveikatos apsaugos ministerija rengia tvarką atlyginti žalai už nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19, teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
 
Duomenų mokslininkas apie omikron: jau aiškėja, kad vakcinos prasčiau saugos nuo užsikrėtimo
Pasaulis su nekantrumu laukia mokslininkų išvadų apie naująją koronaviruso omikron atmainą, kiek ji sparčiau plinta ir ar jos sukeliama liga dažniau gali baigtis mirtimi.
 
PSO vadovas: omikron atmaina kelia didesnę pakartotinės infekcijos grėsmę
Pirminiai duomenys rodo, kad COVID-19 sukeliančio koronaviruso omikron atmaina gali lengviau negu ankstesni variantai užkrėsti žmones, kurie jau yra anksčiau persirgę arba pasiskiepiję, bet užsikrėtusieji paprastai sunkiai nesuserga, ketvirtadienį nurodė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

JAV imunologas Fauci: apibrėžimas „visiškai paskiepytas“ netrukus keisis
Amerikiečių imunologas Anthony Fauci sako, kad jau netrukus keisis apibrėžimas, kas Jungtinėse Valstijose bus laikomas „visiškai paskiepytu“. „Tai klausimas kada, o ne ar“, – sakė jis trečiadienį stočiai CNN, turėdamas omenyje klausimą, ar bus reikalinga stiprinančioji vakcinos dozė, kad žmogus būtų laikomas visiškai paskiepytu
 
JK tyrimas rodo, kad „Pfizer“ ir „VaxZevria“ vakcinų nuo COVID-19 derinimas su „Moderna“ užtikrina geresnį imuninį atsaką
Remiantis pirmadienį paskelbtais rezultatais, Didžiojoje Britanijoje atliktas COVID-19 vakcinų derinimo tyrimas parodė, kad stipresnis imuninis atsakas pasireiškė tiems asmenims, kurie buvo paskiepyti pirmąja „VaxZevria“ („AstraZeneca“) arba „Pfizer-BioNTech“ vakcinos doze, o po devynių savaičių – „Moderna“, praneša „Reuters“.
 
2021-12-09
 
Virusologas Saulius Čaplinskas Delfi TV laidoje „Dienos interviu“ įvertino naują omikron atmainą ir tikino, kad kol kas panikuoti tikrai nereikia, galbūt net priešingai.
Naujoji omikron atmaina sparčiai plinta daugelyje pasaulio šalių. Estijoje nustatyti jau šeši užsikrėtimo COVID-19 ligą sukeliančio viruso SARS-CoV-2 įtariamos naujosios omikron padermės atvejai. Ar Lietuva deda visas pastangas, kad išvengtų naujos atmainos plitimo? 
 
Dudas apie omikron atmainą: labiausiai neramina faktas, kad jos evoliucija nebuvo stebėta
Pietų Afrikos Respublikos Vyriausybei informavus apie aptiktą naują COVID-19 atmainą, skirtingos valstybės griebėsi būtiniausių priemonių, kurios leis gauti šiek tiek laiko – iš omikron atmainos paveiktų šalių atvykti į didžiąją dalį Europos valstybių užsieniečiams tapo neįmanoma. Nors viena aišku, kad naujoji atmaina yra itin sparčiai užkrečiama, tačiau jos keliamas pavojus – vis dar nežinomas. 
 
 Pirmieji omikron testai: „Pfizer“ vakcina gali būti iki 40 kartų mažiau efektyvi prieš naująją atmainą
„Pfizer–BioNTech“ vakcinos antikūniai gali būti iki 40 kartų mažiau efektyvūs prieš naująją koronaviruso omikron atmainą nei prieš originaliąją, rodo pirmieji laboratoriniai testai Pietų Afrikos Respublikoje, skelbia „Sky News“ portalas. 
 
ES agentūros pritaria įvairių vakcinų nuo COVID-19 derinimui
Europos Sąjungos sveikatos apsaugos institucijos antradienį pritarė įvairių vakcinų nuo COVID-19 derinimui ir sakė, kad kai kuriais atvejais tai gali nulemti geresnį imuninį atsaką nei vienos kurios nors vakcinos naudojimas. 
 
Laba diena, Lietuva. Ekspertai įvertino COVID-19 grėsmę vaikams: liekamieji reiškiniai išsivysto net persirgus besimptome forma
Ekspertai: delta atmaina daug pavojingesnė vaikams – reikia pamiršti, kad vaikai COVID-19 neserga. 
 
Lietuvoje iš mirties gniaužtų gelbėjami vaikai ir kūdikiai: nauja COVID-19 atmaina vis daugiau jų guldo į ligonines
Dėl delta koronaviruso atmainos į ligonines patenka vis daugiau vaikų – vien šį rudenį per kelis mėnesius ligoninėse nuo COVID-19 gydyti 405 vaikai ir paaugliai. Ekspertai neigia mitus – esą vaikai serga tik lengva koronaviruso forma – iš mirties gniaužtų gelbėja ir kūdikius, ir paauglius, sergančius sunkia pneumonija. 
 
Epidemiologas: omikron atmaina atrodo prasčiau, nei iki šiol visos buvusios
Nors apie naująją omikron atmainą vis dar turima per mažai duomenų tiek kelti didesniam aliarmui, tiek ir labiau atsipalaiduoti, manoma, kad vis tik tam tikra imuninė apsauga po skiepų ar persirgimo išliks. Specialistai pažymi, kad tai, kiek žalos ši atmaina gali pridaryti, labai priklausys nuo bendro imunizacijos lygio. 
 
2021-12-07
 
Čaplinskas apie naujas COVID-19 atmainas: vyksta natūrali viruso evoliucija
Omikron atmaina jau pasiekė Baltijos šalis. Ar Lietuva padarė viską, kad pavyktų išvengti atmainos plitimo šalyje ir ar ne per daug bijome to, apie ką dar žinome labai mažai? Apie naują plintančią COVID-19 atmainą kalbėjome su užkrečiamųjų ligų specialistu, profesoriumi Sauliumi Čaplinsku.
 
Prof. Stankūnas ragina skiepyti ir vaikus – statistika rodo, kad ne visi serga tik lengva forma
Grupė organizacijų dėl galimybių paso nuo 12 metų prezidento prašo išaiškinimo kreiptis į Konstitucinį Teismą. Šiuo klausimu prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiko su premjere Ingrida Šimonyte. Prezidentas pabrėžė – galimybių pasas privalo būti epidemijos valdymo įrankis, o ne priverstinis skiepijimosi skatinimo instrumentas, todėl valstybė turi užtikrinti vaikams galimybę nemokamai periodiškai testuotis. Premjerė patikino – nemokamas testavimas mokyklose išliks.

LRT forumas. Mokslininkai ir ekspertai: ką žinome apie omikron ir ko galime laukti?
„LRT Forume“ šiandien – taip pat tik mokslininkai ir specialistai: Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė, VU Gyvybės mokslų centro imunologė prof. Aurelija Žvirblienė, Nacionalinio vėžio instituto imunologas Marius Strioga, duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius, VU Gyvybės centro mokslininkas Gytis Dudas.

Gydytojai pavargo: įsitikinimų dėl skiepų „neišmuši“, tačiau viskas pasikeičia, kai kas iš artimųjų numiršta
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad dar neapsisprendusių pasiskiepyti nuo COVID-19 garbaus amžiaus gyventojų jau nebeįtikins niekas kitas – tik šeimos gydytojai. Jie patys, nors yra skatinami ir finansiškai, teigia, kad šis darbas jau darosi bergždžias, mat žmonės nelinkę pakeisti savo nuomonės. O jei ir nusprendžia pasiskiepyti, tai paskatinti artimojo ligos ar, deja, netekties.
 
Naujas filmas apie COVID-19: jame – ir intubavimas, ir morgas
Lietuvos Šaulių sąjunga pristato naują savanorių sukurtą filmą, kuriame nuo mirties vaduojami COVID-19 pacientai dūsta ir atgailauja, kad laiku nepasiskiepijo. Kūrybinėje grupėje darbavosi ir buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Koronavirusas atakuoja ne tik kvėpavimo sistemą: įsidėmėkite šiuos simptomus
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – liga, kuri niekur nedingo. Dėl streso, netinkamos mitybos, žalingų įpročių, netgi koronaviruso poveikio ji pasireiškia pandemijos metu kur kas dažniau. Liaudiškai rėmeniu vadinama liga gali pridaryti bėdų: sukelti erozinį ezofagitą, stemplės susiaurėjimą ar netgi išprovokuoti vėžį. Moksliniai tyrimai rodo, kad tarp rėmens gydymui skiriamų vaistų  ir COVID-19 infekcijos yra tiesioginis ryšys

Kaip atskirti gripą nuo koronaviruso? Štai, ką reikia žinoti
„Deja, tarp šių virusų nėra ryškių skiriamųjų simptomų. Žinome, kad gripo pradžia dažniausiai  būna labai staigi pradžia, dažnai temperatūra būna aukštesnė nei 38 laipsniai, pasireiškia galvos, raumenų skausmai. Tačiau Covid-19 infekcija labai panašiai pasireiškia ir daliai žmonių irgi gali prasidėti tokia pat staigia ir ūmia eiga, todėl sunku rasti skiriamuosius požymius. Aišku, jei liga pasireiškia skonio ir kvapo netekimu, tada jau aišku, kad tai koronavirusas, tačiau šie požymiai dažniausiai pasireiškia ne ligos pradžioje.
 
2021-12-04
 
Čaplinskas: modifikuoti vakciną naujai COVID-19 atmainai galima per 2-3 mėnesius
Visame pasaulyje plinta nauja COVID-19 omikron atmaina. Daugeliui kyla abejonių dėl dabartinių vakcinų veiksmingumo prieš naują mutaciją, tačiau Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas ramina ir sako, kad naujos technologijos leidžia modifikuoti vakcinas labai greitai.

Tyrėjai: septynios vakcinos nuo COVID-19 yra veiksmingos kaip stiprinamosios dozės
Septyni preparatai, vartojami kaip vakcinos nuo COVID-19 stiprinamosios dozės, dažniausiai sukelia stiprų imuninį atsaką, bet rezultatai įvairavo priklausomai nuo skiepų derinio, sakoma penktadienį paskelbtoje studijoje.
 
COVID-19 grimasos: koronavirusu serga beveik 20 tūkst. lietuvių, 126 būklė – sunki

Netrukus bus išbandyta kitokia vakcina nuo koronaviruso: imunitetas būtų dar stipresnis?
Oksfordšyre įsikūrusi įmonė netrukus pradės klinikinius antrosios kartos vakcinos nuo COVID-19 tyrimus – tai lengvai naudojamas odos pleistras, kuris, pasitelkdamas T ląsteles, naikina užkrėstas ląsteles ir gali suteikti ilgiau išliekantį imunitetą nei dabartinės vakcinos.
 
2021-12-03

S. Čaplinskas pateikė savo rekomendacijas Kalėdų laikotarpiui ir paaiškino, kam vertėtų atlikti antikūnų testą
Profesorius Saulius Čaplinskas įsitikinęs, kad su virusu reikėjo išmokti gyventi jau seniai, tačiau šventiniu laikotarpiu ragina ir toliau nepamiršti senų, bet efektyviausių saugumo reikalavimų.

EVA pradeda „Valneva“ vakcinos nuo COVID-19 vertinimą
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė, kad pradėjo vertinti Prancūzijos ir Austrijos biotechnologijų kompanijos „Valneva“ vakciną nuo COVID-19, kurios ES jau numačiusi įsigyti 60 mln. dozių.
 
Mokslininkai pagaliau mano radę priežastį, kodėl po „Vaxzevria“ skiepo gali susidaryti itin retų kraujo krešulių
Mokslininkai mano radę priežastį, kas pasiskiepijus „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto vakcina („Vaxzevria“) nuo COVID-19 sukelia itin retus kraujo krešulius, rašo BBC.
Jungtinės Karalystės (JK) ir JAV mokslininkai puikiai parodė, kaip baltymas kraujyje pritraukiamas prie pagrindinio vakcinos komponento. Jie mano, kad tai sukelia grandininę reakciją, apimančią imuninę sistemą, kuri gali baigtis pavojingų krešulių susidarymu.


Pasaulyje plintant omikron atmainai, SAM pateikė rekomendacijas artėjančiam šventiniam laikotarpiui
Artėjantis šventinis laikotarpis daugeliui reiškia dažnesnius susitikimus su artimaisiais, draugais, lankymąsi prekybos centruose, renginiuose. Epideminei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso omikron atmainai, šios, džiaugsmą nešančios šventinės tradicijos, gali tapti ir rizikos bei pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 viruso plitimui, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

„Pfizer“ vadovas: skiepytis nuo COVID-19 teks dar ilgai
Anot „Pfizer“ vadovo, žmonėms gali tekti dar ilgai kiekvienais metais skiepytis nuo koronaviruso. Dr. Albertas Bourla mano, kad to prireiks norint išsaugoti „labai didelę apsaugą“.
 
Įspėjo apie neseniai atrastą liekamąjį COVID-19 reiškinį: tai gali stipriai pakeisti mūsų ateities visuomenę
Vis plačiau imama kalbėti apie reiškinį, vadinamą „kognityviniu rūku“ (brain fog), kuris būdingas ne tik sergant COVID-19, bet gali išlikti ir kurį laiką po pasveikimo. Pagrindiniai jo simptomai yra dėmesio koncentracijos sunkumai, susilpnėjusi atmintis, sulėtėjęs, neaiškus mąstymas ar netgi sumišimo jausmas. Deja, šis reiškinys vis dar ištirtas per mažai ir nėra tiksliai žinoma, per kiek laiko minėtos kognityvinės funkcijos atsistato ir ar jos atsistato visiškai.

2021-12-02
 
Čaplinskas apie ŽIV ir COVID-19 panašumus: susirgus tenka prisitaikyti prie naujo gyvenimo būdo.
Pirma taisyklė tiek kalbant apie ŽIV, tiek apie COVID-19, reikia siekti, kad kuo daugiau žmonių žinotų savo tiek ŽIV, tiek COVID statusą ir atitinkamai keistų savo elgseną“, – pastebi profesorius. Asmenys turi stengtis neužkrėsti savo artimųjų ir aplinkinių. ŽIV atveju reikia koreguoti savo elgesį bei teisingai vartoti paskirtus vaistus. Tuo metu koronaviruso atveju reikia pasiskiepyti bei, kaip išskiria profesorius, reikia keisti savo higienos įpročius.
 
PSO perspėja dėl mažų skiepijimo ir testavimo apimčių „toksiško derinio“
Pasauliniu mastu mažos skiepijimo ir testavimo apimtys yra „toksiškas derinys“, ruošiantis palankią dirvą naujiems COVID-19 variantams. Valstybės privalo užtikrinti, kad rizikos grupėms priklausantys ir pažeidžiami asmenys būtų „nedelsiant“ visiškai vakcinuoti.

Vaistininkė pataria, kaip slaugyti COVID-19 sergantį artimąjį
Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, ligonis privalo laikytis izoliavimosi namuose pareigų. Jam draudžiama vykti viešuoju transportu atlikti reikalingų tyrimų ar į izoliacijos vietą, draudžiama palikti ją be sveikatos priežiūros specialisto leidimo. Visą izoliavimosi laiką negalima nepriimti svečių (lankytojų) ir būtina laikytis sveikatos priežiūros specialisto nurodymų

Lietuva prisijungė prie COVAX dalijimosi vakcinomis iniciatyvos: donacijoms lietuviai skirs „AstraZeneca“ 
 
AIDS: dešimtmečiais vykdomi tyrimai, o vakcinos vis dar nėra
kodėl dešimtmečius trunkantys ŽIV/AIDS moksliniai tyrimai padarė tiek mažai pažangos kuriant skiepą, kuris padėtų išvengti ligos, 2020 metais nusinešusios apie 680 tūkst. gyvybių? Vienas iš atsakymų – todėl, kad nuo pat ŽIV atradimo 1983 metais AIDS vakcinos tyrimams iš esmės trūko tokios politinės valios ir milžiniškų investicijų, kokios buvo skirtos vakcinos nuo COVID-19 kūrimui. Tačiau kita priežastis – mokslinių žinių apie ŽIV sudėtingumas, investicijų trūkumas

Net jei vakcinos būtų mažiau veiksmingos, ginklas prieš omikron jau yra
Bendrovė „GlaxoSmithKline Plc.“ (GSK), kartu su „Vir Biotechnology Inc.“ prekiaujanti COVID antikūnų preparatais, teigia tikinti, kad jos kuriamas antikūnas greičiausiai paveiks šią atmainą, nes yra nukreiptas į dalį spyglio baltymo, kurį turi daugelis skirtingų, tolimai giminingų koronavirusų. Net jeigu naujoji atmaina pasirodys besanti atspari vakcinoms ir monokloniniams antikūnams, gydytojai neliks be arsenalo. Antivirusiniai preparatai, tokie kaip „Pfizer Inc.“ kuriamos eksperimentinės tabletės, greičiausiai vis tiek bus veiksmingi, teigė W. Barclay. Ir taip yra dėl tų tablečių poveikio organizmui.

2021-12-01
 
Kas yra kolektyvinis imunitetas ir ar realu jį pasiekti? S.Čaplinsko komentaras
Tada, kai pasaulyje atsirado vakcina nuo COVID-19, imta kalbėti ir apie kolektyvinį imunitetą. Ar realu jį pasiekti? Pagaliau – kas yra kolektyvinis imunitetas ir kodėl tai svarbu? Ar skiepus galima vadinti ne tik apsauga nuo ligos, bet ir socialiniu veiksmu? Ar, pasauliui susidūrus su pandemija, atsisakymas skiepytis nėra egoizmas?

Minima Pasaulinė AIDS diena, Lietuvoje nuosekliai mažėja sergamumas šia liga
Trečiadienį Minima Pasaulinė AIDS diena, Lietuvoje nuosekliai mažėja sergamumas šia liga. Šių metų minėjimo šūkis – „Įveikime netolygumus. Įveikime AIDS“. 
 
Jeigu tik kas – iškart reikalauja antibiotikų: gydytojai įspėja apie tragiškas netinkamo jų vartojimo pasekmes

Viruso atmainų gyvenimas: vienos sukelia bangas, kitos tuoj išnyksta.
Pietų Afrikos Respublikoje aptikta nauja B.1.1.529 atmaina kol kas kelia daugiau klausimų nei atsakymų, sako mokslininkai. Pasak jų, daugiau aiškumo turėtų atsirasti per dvi savaites. Vis tik, kaip pastebi Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas, atmainų nereikia bijoti. Dažnai kaip atsiranda, taip jos ir išnyksta Spaudos apžvalgos archyvas

 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .