Zika virusas

Informacinis biuletenis
Atnaujinta 2016 m. sausio 29 d.
 
Pagrindiniai faktai
  • Zika virusinė infekcija – liga, kurią sukelia  Aedes genčiai priklausančių uodų  platinamas virusas.
  • Žmonėms, sergantiems Zika virusine infekcija, paprastai pasireiškia lengvas karščiavimas, odos bėrimas (egzantema) ir konjunktyvitas. Šie simptomai paprastai trunka 2-7 dienas.
  • Specifinio gydymo ar vakcinos nuo šios infekcijos šiuo metu nėra.
  • Geriausia prevencijos forma  - apsisaugojimas  nuo uodų įkandimų.
  • Šis virusas cirkuliuoja Afrikoje, Pietų Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno baseino šalyse.
Zika virusas – tai uodų platinamas virusas, kuris pirmą kartą buvo nustatytas Ugandoje 1947 m. makakoms. Vėliau, 1952 m., virusas nustatytas žmonėms Ugandoje ir Tanzanijoje. Zika virusinės infekcijos protrūkiai registruoti Afrikoje, Pietų Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno baseino šalyse.

Zika virusas priklauso flavivirusų giminei, jį platina Aedes genties uodai (paprastai aktyvūs ryte ir vėlyvą popietę/vakare), viruso rezervuaras nežinomas.

Požymiai ir simptomai
Zika virusinės infekcijos inkubacinis laikotarpis (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo) nėra visiškai aiškus, tačiau tikėtina, kad jis trunka kelias dienas. Simptomai panašūs į kitų arbovirusinių infekcijų, tokių kaip Dengė karštligė, kuri taip pat pasireiškia karščiavimu, odos bėrimu, konjunktyvitu, raumenų ir sąnarių skausmu, galvos skausmu. Šie simptomai paprastai būna lengvi ir trunka 2-7 dienas.

2013 m.  ir 2015 m. Prancūzijos Polinezijoje bei Brazilijoje užregistruoti dideli šios infekcijos protrūkiai. Nacionalinės sveikatos priežiūros institucijos protrūkių tyrimų ataskaitose nurodė galimas Zika virusinės infekcijos komplikacijas, pasireiškiančias nervų sistemos pažeidimais ir autoimuninėmis ligomis. Neseniai Brazilijoje vietos sveikatos priežiūros institucijos šiaurės rytų Brazilijoje stebėjo Zika virusinės infekcijos atvejų skaičiaus padidėjimą bendrojoje populiacijoje ir tarp naujagimių, sergančių mikrocefalija. Agentūros, tiriančios  Zika virusinės infekcijos  protrūkius, atranda vis daugiau įrodymų apie sąsajas tarp Zika viruso ir  mikrocefalijos. Tačiau būtini tolesni tyrimai, norint išsiaiškinti, kaip kūdikių mikrocefalija yra susijusi su Zika virusine infekcija. Taip pat tiriamos ir kitos galimos šios infekcijos priežastys.

Perdavimas
Zika virusas perduodamas žmonėms per infekuotų Aedes genties, paprastai, tropiniuose regionuose gyvenančių Aedes aegypti uodų, įkandimą. Tai tie patys uodai, kurie platina Dengė karštligę, čikunguniją ir geltonąją karštinę.

Pirmieji Zika virusinės infekcijos protrūkiai registruoti Ramiojo vandenyno baseino šalyse  2007 m. ir 2013 m. Japonijos archipelage ir Prancūzijos Polinezijoje, taip pat 2015 m. Pietų Amerikoje (Brazilijoje ir Kolumbijoje) bei Afrikoje (Žaliojo Kyšulio Respublikoje). Be to, daugiau nei 13 Amerikos kontinento šalių registravo pavienius Zika virusinės infekcijos atvejus, rodančius greitą geografinę Zika viruso sklaidą.

Diagnostika
Zika virusas diagnozuojamas PGR (polimerazės grandininės reakcijos) metodu ir viruso išskyrimo iš kraujo mėginių būdu. Diagnozavimas serologiniais tyrimais sudėtingas, nes virusas gali kryžmiškai reaguoti su kitais flavivirusais, tokiais kaip Dengė, Vakarų Nilo ir geltonosios karštligės.

Prevencija
Svarbus užsikrėtimo Zika virusine infekcija veiksnys yra uodai ir jų veisimosi vietos. Šalyse, kuriose plinta virusas,  infekcijos prevencija ir kontrolė grindžiama uodų skaičiaus mažinimu, mažinant jų atsiradimo židinius (pašalinant ar pakeičiant veisimosi vietas), taip pat mažinant uodų ir žmonių kontaktus.

Tai galima padaryti naudojant vabzdžių repelentus, dėvint drabužius (pageidautina šviesios spalvos), kuo labiau dengiančius kūną, naudojant fizinius barjerus, pavyzdžiui, lango tinklelius, uždaras duris ir langus, miegant po tinkleliu nuo uodų. Taip pat svarbu ištuštinti, valyti ir uždengti  įvairias talpas, kuriose gali užsilaikyti vanduo: kibirus, gėlių vazonus ar senas padangas, kad neliktų vietų uodams veistis.

Ypatingo dėmesio ir paramos turėtų susilaukti žmonės, kurie negali tinkamai apsisaugoti patys, pavyzdžiui, maži vaikai, ligoniai ir senyvi pacientai.

Keliautojai turėtų imtis aukščiau nurodytų atsargumo priemonių apsisaugoti nuo uodų įkandimų.
 
Gydymas
Zika virusinė infekcija paprastai persergama gana lengvai, ji nereikalauja specifinio gydymo. Žmonės, sergantys Zika virusine infekcija, turėtų daugiau ilsėtis,  gerti daug skysčių, skausmą ir karščiavimą gydyti įprastais vaistais. Jei simptomai pasunkėja, būtina kreiptis į gydytoją ir su juo pasikonsultuoti. Šiuo metu vakcinos nuo Zika virusinės infekcijos nėra.

PSO atsakomosios priemonės
Zika virusinę infekciją sukontroliuoti siekianti PSO remia šalis tokiomis priemonėmis kaip:
  • stebėjimo stiprinimas;
  • laboratorinių pajėgumų virusui nustatyti plėtra;
  • bendradarbiavimas su įvairiomis šalimis naikinant uodų populiacijas;
  • Zika virusine infekcija sergančių asmenų klinikinės priežiūros ir stebėsenos rekomendacijų rengimas;
  • prioritetinių Zika virusinės infekcijos ir galimų jos komplikacijų tyrimų sričių nustatymas ir rėmimas.
Lankstinukas keliaujantiems į Rio de Žaneirą, bendros rekomendacijos
Lankstinukas keliaujantiems į Rio de Žaneirą, Zikos infekcija
Plakatas "Ką reikėtų žinoti apie Zika virusinę infekciją"
Atnaujintos Zikos virusinės infekcijos prevencijos rekomendacijos
Zikos virusinės infekcijos epidemija
Penktasis atnaujinimas, 2016 m. balandžio 11 d.
Zikos virusinė infekcija išplito 41 pasaulio šalyje
Informacija apie Zikos virusinę infekciją donorystės įstaigoms
Dažniausiai užduodami klausimai apie Zikos virusinę infekciją
Dažniausiai užduodami klausimai apie Zika virusinę infekciją ir nėštumą
Naujos grėsmės. Uodų platinamos ligos Europoje
Europos ligų prevencijos  ir kontrolės centro informacija apie Zika virusinę infekciją 2016-02-02
Pernešėjų platinamos ligos
Pranešimas spaudai
Informacinis plakatas zika 1
Informacinis plakatas zika 2
Informacinis plakatas zika 3

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .