Atnaujinti Europos Sąjungos sergančiųjų tuberkulioze priežiūros standartai

Publikavimo data: 2018-09-18 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir Europos respiratologų draugija (ERS) parengė 21 į pacientus sutelktą standartą, kuriais savo darbe turėtų vadovautis gydytojai praktikai ir visuomenės sveikatos srities specialistai, siekdami optimaliai diagnozuoti tuberkuliozę, ją gydyti ir užtikrinti jos prevenciją Europoje. Į standartus įtraukti naujausi technologiniai pokyčiai ir tarptautinės rekomendacijos dėl tuberkuliozės diagnozavimo, gydymo ir prevencijos.
 
Europos Sąjungos sergančiųjų tuberkulioze priežiūros standartais (ESSTPS) siekiama užpildyti esamas žinių apie tuberkuliozės gydymo ES ir (arba) EEE spragas.
 
ESSTPS paskirtis – pateikti visuomenės sveikatos priežiūros ekspertams, gydytojams praktikams ir sveikatos priežiūros programas vykdantiems asmenims struktūriškai suskirstytą įrodymais grindžiamų standartų, kuriuose aprašyti būtiniausi reikalavimai, padedantys užtikrinti optimalią sergančiųjų tuberkulioze priežiūrą, rinkinį.
 
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2016 m. Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse sergamumo tuberkulioze rodiklis siekė 10,9 atv. /100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis yra daugiau kaip keturis kartus didesnis ir atitinkamai siekia 46,6 atv./100 tūkst. gyventojų. Aukštesnis nei Lietuvoje šis rodiklis registruotas tik Rumunijoje, kur jo atitinkama reikšmė siekia 64,7 atvejo.
 
Tuberkuliozė plinta per orą nuo atvira plaučių tuberkulioze sergančių žmonių. Tuberkuliozės simptomai priklauso nuo pažeisto organo. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius. Jei pasireiškia kosulys, trunkantis ilgiau nei 2-3 savaites, rekomenduojama pasitikrinti dėl tuberkuliozės.
 
ESSTPS standartus lietuvių kalba rasite čia.

Daugiau apie tuberkuliozę skaitykite čia.Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 5 230 0124, zigmas@ulac.lt, www.ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .