Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

Publikavimo data: 2019-05-03 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) gegužės 5-ąją kviečia paminėti Pasaulinę rankų higienos dieną ir primena, kad geri rankų higienos įgūdžiai sumažina užkrečiamųjų ligų riziką bei yra viena pagrindinių infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių sveikatos priežiūros įstaigose.
 
ULAC jungiasi prie Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kampanijos  „Saugok gyvybes - plauk rankas“.
 
Kasmet PSO įvardina konkrečius sveikatos priežiūros poreikius ir siūlo temą, akcentuodama rankų higienos svarbą, kaip esminę su sveikatos priežiūra susijusių ligų (hospitalinių infekcijų) prevencinę priemonę bei kaip sveikatos priežiūros paslaugų kokybės dalį, užtikrinančią pacientų ir sveikatos priežiūros darbuotojų saugą visame pasaulyje.
 
2019 m. šūkis – „Tinkama priežiūra visiems –  jūsų rankose“ (Clean care for all – it's in your hands)
 
Šiemet PSO kviečia:

· Sveikatos priežiūros specialistus tinkamai vykdyti rankų higienos reikalavimus (laikytis 5 pagrindinių rankų higienos momentų).
· Ligoninių vadovus ir kitus administracijos darbuotojus skatinti ir užtikrinti tinkamą rankų higienos laikymąsi sveikatos priežiūros įstaigose bei taikyti infekcijų prevencijos ir kontrolės standartus, imtis reikalingų veiksmų ir tobulinti praktiką.
· Infekcijų kontrolės specialistus sveikatos priežiūros įstaigose rankų higieną vertinti kaip įstaigos veiklos kokybės rodiklį.
· Politikos formuotojus rankų higieną vertinti kaip nacionalį sveikatos priežiūros kokybės rodiklį ir užtikrinti, kad infekcijų prevencija ir kontrolė atitiktų tarptautinius standartus.
· Pacientus ir jų atstovus domėtis tinkama rankų higiena, siekiant išvengti infekcijų ir žinoti, jog tinkama/ kokybiška priežiūra yra jų teisė.
  
Kodėl svarbi rankų higiena?
 
Dažniausiai infekcijų sukėlėjai perduodami per rankas. Dėl nepakankamos arba netinkamos rankų higienos didėja infekcinių susirgimų rizika. Rankų higiena – viena pagrindinių prevencinių priemonių, siekiant išvengti ligų, užkirsti kelią mikroorganizmų plitimui ir kryžminiam jų perdavimui. Net 80 proc. infekcinių susirgimų galima išvengti tinkamai plaunant rankas.
 
Kur ir kada dažniausiai užteršiamos rankos?
 
Ant kiekvieno žmogaus odos nuolat gyvena ir dauginasi įvairūs mikroorganizmai (bakterijos, virusai, grybeliai), kurie įgyjami liečiant įvairius paviršius (pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus, durų rankenas, laiptų turėklus ir kitus daiktus), bendraujant su žmonėmis, glostant gyvūnus.
 
Kada būtina plauti rankas?
 
Rankas būtina plauti visada, kai:
· jos akivaizdžiai nešvarios;
· prieš valgant;
· pasinaudojus tualetu;
· prieš ir po maisto gaminimo;
· po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais;
· prieš vaiko maitinimą.
· pakeitus vystyklus;
· grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo;
· pasinaudojus visuomeniniu transportu;
· pabuvus viešose vietose;
· pabendravus su sergančiu žmogumi;
· po nosies valymo;
· pažaidus su gyvūnais.
 
Penki momentai, kuomet būtina personalo rankų higiena sveikatos priežiūros įstaigose:
 
1. Prieš sąlytį su pacientu, kad apsaugotume pacientą nuo pavojingų patogenų, esančių ant rankų.
2. Prieš aseptinę medicininę procedūrą, kad apsaugotume pacientą nuo kenksmingų patogenų bei užkirstume kelią paciento patogenams pakliūti į jo kūną.
3. Susiteršus rankas kūno skysčiais ir po pirštinių nusimovimo, kad apsaugotume save ir darbo aplinką nuo pavojingų patogenų.
4. Po sąlyčio su pacientu, kad apsaugotume save ir aplinką nuo paciento mikroorganizmų.
5. Po sąlyčio su paciento aplinka, jei lietėte paciento aplinkos daiktus, paviršius spintelę, lovą ir kt., kad apsaugotumėt save ir aplinką, kurioje dirbate (nuo pavojingų patogenų).
 
Kaip tinkamai plauti rankas?

Rankų plovimui su muilu ir vandeniu minimalus plovimo laikas turėtų būti ne mažiau nei 20 sekundžių ( 40-60 sek. ). Labai svarbu tinkamai plauti rankas.Kokias rankų higienos priemones rinktis?

Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą be antimikrobinių priedų, neutralaus ph, dozatoriuose. Kietas muilas nerekomenduojamas viešose vietose, tačiau gali būti naudojamas namuose, jei juo naudojasi vienas žmogus ar šeimoje niekas neserga užkrečiamąja liga.  Plauti reikėtų vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo nuriebalina, skatina odos pabrinkimą (patinimą), išsausėjimą.
Daugiau informacijos apie Pasaulinę rankų higienos dieną rasite čia.
 
Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
tel. 8 684 33174, zigmas@ulac.lt, www.ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .