Ką turėtų žinoti ketinantys vykti į World Pride festivalį Madride (Ispanija)

Publikavimo data: 2017-06-07 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pranešimais, informuoja, kad Europos šalyse padaugėjo susirgimų virusiniu hepatitu A (toliau - VHA). Nuo 2016 m. birželio 1 d. iki gegužės 15 d. penkiolikoje Europos Sąjungos šalių ( Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Airijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Portugalijoje, Slovėnijoje,  Ispanijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje) užregistruoti 1173 to paties viruso tipo sukelti VHA atvejai. Kai kuriose šalyse sergamumas VHA 5 kartus didesnis, nei buvo 2015 metais. Daugumą susirgusiųjų sudarė vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais (VSV), kurie nebuvo paskiepyti nuo hepatito A. Pagrindinis užsikrėtimo būdas lytiniai santykiai.
 
Atsižvelgdama į šiais metais birželio 23 - liepos 2 dienomis vyksiantį WorldPride festivalį Madride, Ispanijos sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų ministerija pranešė, kad šalyje šiuo metu  registruojamas padidėjęs sergamumas virusiniu hepatitu  A (VHA). Šiais metais užregistruota daugiau nei 1,5 tūkstančio ligos atvejų. Tuo tarpu per tą patį laikotarpį pernai – kiek daugiau nei 200 atvejų.

Hepatito A virusas (HAV) sukelia kepenų uždegimą (virusinį hepatitą A). Šis virusas plinta fekaliniu - oraliniu būdu, t.y. juo užsikrečiama kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną, dažniausiai su užterštu maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį HAV patenka su infekuoto asmens išmatomis (fekalijomis), ypač jei tvarkančio maistą asmens higienos įgūdžiai pasinaudojus tualetu yra blogi. Vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, didžiausia rizika užsikrėsti šiuo virusu,-  oraliniai lytiniai santykiai su užsikrėtusiu partneriu. Daliai užsikrėtusiųjų ši liga nepasireiškia jokiais simptomais, todėl toks žmogus, pats nežinodamas, gali platinti virusą.
 
Inkubacinis hepatito A periodas trunka 1–50 d. (dažniausiai 28 d.). 70 – 80 proc. suaugusiųjų infekcija pasireiškia išreikštais požymiais. Pirmieji ligos simptomai – karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Po 1–2 savaičių dažnai padidėja kepenys ir gali išryškėti gelta, taip pat patamsėja šlapimo spalva, o išmatos būna šviesios. Vidutiniškai VHA tęsiasi apie 1 mėnesį, tačiau kartais užtrunka iki 6 mėnesių.
 
ULAC duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruota 17 susirgimo ūmiu virusiniu hepatitu A atvejų, tarp kurių susirgimo atvejų (ar protrūkių) tarp vyrų, turinčių lytinius santykius su vyrais, užregistruota nebuvo, tačiau rizika užsikrėsti išlieka visiems, kurie nesirgo ar yra nepaskiepyti. Pagal Lietuvos vaikų skiepų kalendorių vaikai nuo VHA nemokamai neskiepijami, todėl didesnė dalis jaunuolių galimai yra nepasiskiepiję ir neturi imuniteto prieš virusinį hepatitą A, ir yra imlūs infekcijai.

Pagrindinė ir efektyviausia profilaktikos priemonė nuo VHA yra skiepai. Todėl, atsižvelgdami į galimą VHA plitimo riziką WorldPride masinio susibūrimo vietose Madride, ULAC medikai rekomenduoja :
  • rizikos grupių asmenis, planuojantiems dalyvauti minėtame renginyje, pasiskiepyti VHA vakcina;  
  • renginio metu mažinti rizikingą seksualinę elgseną; lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus; kuo dažniau plauti rankas siekiant  mažinti užsikrėtimo hepatito A virusu riziką per rankas ir su maistu;
  • kreiptis medicinos pagalbos, jei po renginio atsirastų VHA ar lytiškai plintančių infekcijų požymių.
Taip pat svarbu būti pasiskiepijus nuo virusinio hepatito B, kuris taip pat plinta lytinių santykių metu.
Norintiems pasiskiepyti nuo hepatito A ar B reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, arba susirasti medicinos kabinetą, kuris teikia skiepų paslaugas. Tai galite padaryti ULAC interneto svetainėje skiepų paslaugų paieškoje.
 
Kontaktinis asmuo žiniasklaidai:
Zigmantas Nagys 
tel. (8 5) 230 0124, mob. tel. 8 684 33174
el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .