Kviečiame pasitikrinti žinias apie rankų higieną

Publikavimo data: 2015-09-24 Spausdinti Spausdinti

Pasaulinės aplinkos ir sveikatos dienos (rugsėjo 26 d.) proga Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad žarnyno infekcinių ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą dažniausiai patenka nuo nešvarių rankų ir maisto ruošos metu nesilaikant higienos reikalavimų. Oficialiosios statistikos duomenimis, kasmet mūsų šalyje vidutiniškai apie 70 proc. susirgusiųjų su maistu plintančiomis užkrečiamosiomis ligomis užsikrečia namuose. Kai kuriomis žarnyno infekcinėmis ligomis užsikrečiama nurijus vos kelis ligų sukėlėjus, kurie nematomi plika akimi.

Patikrinti žinias apie rankų higiena galite čia
 
Kaip ligas sukeliantys mikroorganizmai patenka į maistą?
Mes gyvename aplinkoje, kur gausu įvairių mikroorganizmų. Bakterijomis, sukeliančiomis žarnyno užkrečiamąsias ligas, gali būti užteršta žalia mėsa, paukštiena, subproduktai, termiškai neapdorotas karvių ar ožkų pienas, kiaušiniai ir kitas gyvūninis maistas. Į maistą patogeniniai mikroorganizmai gali patekti nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjais užterštų virtuvės paviršių bei įrankių. Todėl maisto saugumui yra labai svarbi rankų higiena ir aplinkos, kurioje tvarkomas maistas, švara.
Keletas praktinių patarimų:
  • neruoškite maisto kitiems, jei turite žarnyno funkcijos sutrikimų;
  • prieš gamindami maistą nuimkite laikrodžius, apyrankes, žiedus. Po žiedu gali būti tiek bakterijų, kiek gyventojų yra Europoje. Milijonai įvairiausių ligų sukėlėjų gali tarpti po laikrodžiu ar apyranke;
  • ruošdami maistą nelieskite plaukų, kadangi ant vieno plauko gali būti apie 50 tūkstančių nedraugiškų mums mikroorganizmų;
  • venkite kosėti, čiaudėti, pūsti nosį, neliekite akių, dantų, plaukų;
  • pleistru užklijuokite bet kokias žaizdeles ant rankų.
ULAC primena, kad prasidėjo iniciatyva/konkursas „Švarių rankų šokis 15“. Ši iniciatyva kviečia kūrybiškai pažvelgti į švarių rankų svarbą – sukurti originalų šokį. Iniciatyva „Švarių rankų šokis 15“ skirta ugdyti teisingus vaikų rankų higienos įpročius ir į rankų plovimo procesą pažvelgti linksmai.
Konkurso taisykles rasite čia.


Plakatas „Kodėl reikia plauti rankas“ skirtas parsisiuntimui


 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .