Lietuvoje padaugėjo susirgimų salmonelioze

Publikavimo data: 2017-07-31 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje sergamumo salmonelioze rodiklis padidėjo 23 proc. lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Šiemet užregistruoti 454 salmoneliozės atvejai, o praėjusiais metais – 373.
 
ULAC specialistai primena, kad salmoneliozė yra viena dažniausiai registruojamų zoonozių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Per paskutinius 10 metų (2006-2016) segamumas salmonelioze mūsų šalyje palaipsniui mažėjo, tačiau buvo 2-3 kartus didesnis už Europos Sąjungos vidutinį.
 
Ligų epidemiologinės priežiūros duomenys rodo, kad pagrindiniais salmoneliozės rizikos perdavimo veiksniai yra vištų kiaušiniai, broilerių mėsa ir jų produktai.
 
Šiltasis metų laikas yra labai palankus įvairioms bakterijoms (ypatingai salmonelėms) plisti, todėl

ULAC medikai rekomenduoja:
  • Maisto gaminimui naudoti šviežią, gerai termiškai apdorotą mėsą, paukštieną, kiaušinius, pieną.
  • Žalią mėsą, kiaušinius laikyti šaldytuve ir atskirai nuo kitų produktų. 
  • Visada nusiplauti rankas prieš gaminant maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis.
  • Pagaminus maistą nuvalyti visus virtuvės paviršius, išplauti įrankius ir indus. Nuolat nukenksminti kempinėles, šluostes, jas virinant ar pamerkiant į buityje naudojamus dezinfekuojančius tirpalus.
  • Nepalikti paruošto maisto kambario temperatūroje ilgiau nei 2 val. Nesuvalgytą ar iš anksto paruoštą maistą laikyti šaltai, kad bakterijos negalėtų jame  pasidauginti.
 
Daugiau apie salmoneliozę skaitykite čia.
 
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.8 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .