Per pirmus šių metų mėnesius ženkliai padaugėjo pasiskiepijusių nuo tymų

Publikavimo data: 2019-06-05 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius (sausio – balandžio mėn.) nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo  dvigubai daugiau asmenų nei pernai per tą patį laikotarpį -  atitinkamai 28 061 ir 13 553 asmenys.  30 kartų padidėjo 18 m. ir vyresniųjų pasiskiepijusių asmenų skaičius (nuo 292 - pernai iki 9019 - šiemet). Pasiskiepijusių vaikų iki 17 m. skaičius šiemet, lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo trečdaliu - atitinkamai 19 042 ir 13 261 vaikų.

Naujausiais ULAC duomenimis, iki birželio 4 d. tymais Lietuvoje susirgo 707 žmonės. Daugiausia susirgimų tymais registruota Kauno ir Vilniaus miestuose. Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais – 4 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.

Pasak Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, šių metų sausio – kovo mėn. Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse iš viso užregistruoti  3 789 susirgimai tymais. Daugiausia susirgimų tymais registruota Prancūzijoje (628 atvejai),  Rumunijoje (524 atvejai),  Lenkijoje (520 atvejų), Italijoje (332 atvejai), Vokietijoje (295 atvejai), Bulgarijoje (236 atvejai), Jungtinėje Karalystėje (193 atvejai), Belgijoje (177 atvejai) ir kt.

ULAC specialistai primena, kad ilgalaikis imunitetas nuo tymų  susidaro po dviejų  įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozių.

Kas gali skiepytis valstybės kompensuojama vakcina:
• Vaikai, kurie nebuvo paskiepyti dėl tam tikrų priežasčių pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
• Kontaktiniai asmenys, kurie buvo sąlytyje su sergančiuoju tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.
• Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.
• Asmuo, žinantis, kad buvo kontakte su sergančiuoju ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į teritorinį visuomenės sveikatos departamentą.

Savo arba darbdavio lėšomis rekomenduojama pasiskiepyti:
• Asmenims, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų.
• Asmenims, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze.
• Asmenims, nesirgusiems tymais.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama infekcija plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Daugiau informacijos apie tymus skaitykite čia.

Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
tel. 8 684 33174, zigmas@ulac.lt, www.ulac.lt
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .