Pneumokokinė infekcija ypač pavojinga vaikams iki penkerių metų

Publikavimo data: 2016-07-26 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, kad pneumokokinė infekcija yra viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje, kurių galima išvengti skiepijantis.
 
Remiantis pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių. Infekcija yra paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. PSO vaikų skiepijimą pneumokokine vakcina išskiria kaip prioritetinį.
 
Susirgimo rizika:

  • didelė - vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų suaugusiems. Taip pat asmenims sergantiems lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, širdies, plaučių, inkstų ir kepenų ligomis, vartojantiems alkoholį ir rūkantiems;
  • ypač didelė – imunosupresiniams asmenims t.y. sergantiems onkologinėmis, reumatinėmis ir kitomis ligomis, kuriems yra persodinti organai ar kaulų čiulpai, pašalinta blužnis, užsikrėtusiems ŽIV, hemodializuojamiems.

Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami:

  • vaikai (pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių);

  • rizikos grupių asmenys (nuo 2015 m. gruodžio 1 d., pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymą).

 
Užkrečiamųjų ligų  ir AIDS centro duomenimis (2015 m. gruodžio mėn. – 2016 m. birželio mėn. laikotarpiu), šalyje paskiepyti 47083 vaikai (0-17 metų). Per tą patį laikotarpį, paskiepyti ir rizikos grupėms priklausantys asmenys: 3106 suaugę ir 4109 vaikai (2-18 metų).
 
Lietuvoje 2016 metais iki liepos 1 dienos užregistruoti 38 pneumokokinės infekcijos atvejai. Pernai per tą patį laikotarpį užfiksuota 20 atvejų.
 
Pneumokokinė infekcija  – tai ūmi bakterinė infekcija, kurią sukelia Streptococcus pneumoniae  – gramteigiamas diplokokas, aptinkamas viršutiniuose kvėpavimo takuose. Infekcijos sukėlėjas plinta oro lašeliniu būdu, patenka į žmogaus apatinius kvėpavimo takus, dauginasi ir dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.
 
Daugiau apie pneumokokinę infekciją skaitykite čia.
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistai.
 
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.+370 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .