Pranešama apie uodų platinamų ligų grėsmes

Publikavimo data: 2017-08-02 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šiuo metu stebimas uodų platinamų ligų – Vakarų Nilo karštligės, Zikos virusinės infekcijos, dengė karštligės, čikungunijos – grėsmes Europoje ir pasaulyje. Apie tai pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC).
 
Nuo 2015 m. iki dabar nustatytos 72 šalys ir teritorijos, kuriose šias ligas sukeliančius virusus perduoda uodai.
 
Nuo 2016 m. birželio iki lapkričio ELPKC registravo Vakarų Nilo perdavimo atvejus ES ir kaimyninėse šalyse. Apie tai informuotos kraujo perpylimo tarnybos. ES valstybėse buvo pranešta apie 214 Vakarų Nilo karštligės susirgimo atvejų, o kaimyninėse šalyse – 267.
 
Šiais metais nuo sezono perdavimo pradžios iki liepos 27 d. – penki Vakarų Nilo karštligės susirgimo atvejai nustatyti Graikijoje, o keturi – užregistruoti Izraelyje.
 
Čikungunija, dengė ir Zikos virusų  infekcijos yra pernešėjų platinamos ligos, kuriomis kiekvienais metais pasaulyje suserga 50-100 milijonų žmonių. Per paskutinį dešimtmetį šalių, kuriose vyksta intensyvus šių virusų plitinimas, sąrašas – plečiasi. Čikungunija virusinė infekcija yra registruojama Azijoje, Afrikoje ir nuo 2013/2014 m. Karibuose, Amerikoje ir Ramiojo vandenyno šalyse. Dengė karštligės viruso perdavimas aktyvus Azijoje, Ramiajame vandenyne, Karibuose, Amerikoje ir Afrikoje. Zikos viruso aktyvus perdavimas vyksta Azijoje, Ramiajame vandenyne, Karibuose, Amerikoje ir Afrikoje.
 
 
Praėjusią savaitę ELPKC informavo, kad 2016 m vietinių čikungunija, dengė ar Zikos viruso plitimo  atvejų ES ir EEE valstybėse nenustatyta. Šį mėnesį dengė ir čikungunija virusai intensyviausiai plinta Šri Lankoje, o Zikos – Indijoje, Tailande, Brazilijoje, Papua Naujojoje Gvinėjoje, Karibų salose.
 
Skiepų nuo minėtų infekcijų nėra, todėl  asmenims, keliaujantiems į endemines teritorijas, ULAC medikai rekomenduoja:
 
 • naudoti priemones, apsaugančias nuo uodų įkandimų (insekticidais paruoštą tinklą lovai apgaubti, jais išpurkšti tamsias patalpų vietas, naudoti uodus atbaidančias medžiagas, repelentus);
• vaikams iki 3 mėnesių patariama naudoti insekticidais paruoštus tinklelius lovoms;
• dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis, mūvėti ilgas kelnes, vengti tamsių spalvų drabužių, kurie vilioja uodus;
• gyvenamąsias patalpas saugoti nuo uodų.
 
Šalių, kuriose vyksta Zikos viruso plitimas, sąrašą surasite čia.
 
Daugiau informacijos apie užkrečiamąsias ligas skaitykite čia.
 
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.+370 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .