Sveikatos politikų argumentai, kodėl siekiama naikinti ULAC - neatsakingi prieš visuomenę

Publikavimo data: 2019-10-15 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai viešoje erdvėje išgirdę sveikatos politikų argumentus, kad dėl antivakcininių judėjimų ir tymų protrūkio reikia naikinti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą – sunerimę. Pažymime, kad dvejones dėl skiepų Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vadina vienu rimčiausių 2019 m. iššūkių pasaulio sveikatai ir tai, neabejotinai, yra iššūkis ne tik visai Lietuvos visuomenei. Todėl Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai atsakingai pareiškia, kad kai kurių sveikatos politikų įvardinti ULAC naikinimo argumentai - antivakcininis judėjimas ir iš Europos atėjusi tymų epidemija – negalėtų būti argumentais naikinti gerąją patirtį turinčią įstaigą - Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą.  
 
Siekiant vakcinomis valdomų ligų prevencijos, Pasaulio sveikatos organizacija šalims rekomenduoja išlaikyti ne mažesnes kaip 90 - 95 procentų vaikų skiepijimo apimtis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje skiepijimų apimtys atitinka šių rekomendacijų intervalus, o tuberkuliozės (BCG) ir hepatito B skiepijimo apimtys net viršija 95 proc. Visgi, būtina įvertinti tą aplinkybę, kad žmogus ir mikroorga­nizmai yra veikiami tiek vidinės, tiek išorinės aplinkos, todėl sergamumas užkrečiamosiomis ligomis nuolat kinta.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ir prieš dešimt metų, ir šiandien  primena, kad būtina skiepytis ne tik nuo tymų, bet ir nuo kitų infekcijų, kurios sugrįžta dėl visoje Europoje mažėjančių skiepijimų apimčių ir deda visas pastangas, kad kuo išsamesnę informaciją gautų tiek specialistai, tiek visa visuomenė. Pažymime, kad antivakcinininkų judėjimas skaičiuoja tiek pat metų, kiek ir pirmosios išrastos vakcinos.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai pažymi, kad šiuo metu, kai visoje Europoje atgijo užkrečiamos ligos, pasireiškiančios protrūkiais bei aktyvėja priešininkų prieš skiepus judėjimai ir tuo pačiu auga visuomenės švietimo poreikiai yra ypač aktualu ne mažinti, o plėtoti gerąją praktiką ir patirtį užkrečiamųjų ligų srityse. Todėl tikslinga ne naikinti, o stiprinti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą ir jame sukoncentruotas kompetencijas.
 
Daugiau apie ULAC veiklas galima rasti ULAC interneto puslapyje ČIA  
 
Kontaktinis asmuo:
Zigmas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas
tel. (8 5) 230 0124, mob. tel. 8 684 33174,
el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .