Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną specialistai susibūrė diskusijai

Publikavimo data: 2012-05-28 Spausdinti Spausdinti

Šiandien – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Pirmą kartą Lietuvoje paminėti šią dieną, atkreipti dėmesį į Lietuvos moterų sveikatos problemas visuomenę pakvietė ir apskritojo stalo diskusiją surengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokslų akademijos Motinos ir vaiko komisija bei Lietuvos akušerių-ginekologų draugija.

Gegužės 24 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusią moterų sveikatos specialistų apskritojo stalo diskusiją „Infekcinių ligų grėsmės moterų sveikatai“ buvo galima stebėti internetu. Diskusija buvo tiesiogiai transliuojama ir Lietuvos viešosiose bibliotekose.

Vienas svarbių moterų sveikatą sąlygojančių veiksnių – infekcinės ligos, kurios lemia tiek bendrą moterų sveikatos būklę, tiek reprodukcinę sveikatą, tiek jų vaikų sveikatą. „Lietuvoje kasmet užkrečiamosios ligos sudaro apie 20 proc. nuo visų registruotų susirgimų ir ši tendencija nemažėja. Per pastaruosius trejus metus Lietuvoje smarkiai išaugo infekcinių susirgimų, valdomų vakcinomis, skaičius.  Pavyzdžiui, pernai kokliušo atvejų užregistruota 60 proc. daugiau  nei užpernai. Vėjaraupių atvejų padaugėjo 30 proc.“, – sakė  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, M.Romerio universiteto docentas dr. Saulius Čaplinskas.

Specialistai diskutavo apie gimdos kaklelio vėžio profilaktiką, lytiškai plintančias infekcijas, nėščiųjų infekcijas ir tyrimus dėl užkrečiamųjų ligų, mažėjančias vakcinacijos apimtis, motinų požiūrį į skiepus. Taip pat vieningai sutarė, kad būtina didinti moterų, o tuo pačiu ir visos visuomenės sveikatos raštingumą.

„Dažnai ne šviečiame ir informuojame, o sėjame baimę ir gąsdiname. Moterys mėgsta naujas formas ir madas, tad reikia ieškoti naujų būdų, kaip pateikti informaciją apie sveikatos profilaktiką, kad ji būtų įdomi ir suprantama“, – sakė Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.Iš kairės: dr. doc. S.Čaplinskas, sveikatos viceministrė N.Ribokienė, dr. G.Navaitis.

Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė doc. dr. Matilda Bylaitė kalbėjo apie lytiškai plintančių infekcijų problemas – pacientės dažnai neturi pinigų atlikti tyrimams, kurių pilnai nefinansuoja valstybė. Tai viena LPI plitimo priežasčių.

Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono Reprodukcinės sveikatos patariamosios tarybos pirmininkė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė atkreipė dėmesį, jog moterys dėl savo anatomijos lytiškai plintančioms infekcijoms yra imlesnės nei vyrai. Valstybinio patologijos centro direktorius prof. dr. Arvydas Laurinavičius priminė, kad ne visos Lietuvos moterys pasinaudoja valstybės suteikiama galimybe nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Apskritojo stalo diskusijoje dalyvavo ir LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys psichologas ir psichoterapeutas dr. Gediminas Navaitis,  Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas prof. habil. dr. Vytautas Basys,  Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos prezidentė prof. dr. Daiva Vaitkienė,  Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos prezidentė dr. Sonata Varvuolytė ir kiti.


  
Diskusija apie moterų sveikatos problemas sulaukė didelio specialistų susidomėjimo.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .