ULAC medikai primena, kad įvežtinio poliomielito pavojus išlieka

Publikavimo data: 2020-05-08 Spausdinti Spausdinti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 1988 m. poliomielitu sirgo daugiau nei 350 000 žmonių, o kiekvieną dieną buvo užfiksuojama po beveik 1000 naujų atvejų. Vykdant vakcinacijos kampanijas, nuo 1988 m., kuomet poliomielito endeminių teritorijų buvo 125 šalyse, 2019 m. skaičius sumažėjo iki dvejų (Pakistanas, Afganistanas).  PSO nurodo, kad vienam iš 200 poliomielitu susirgusiam asmeniui pasireiškia paralyžius, o iš jų 5–10 proc. dėl šios priežasties miršta.
 
Pernai pasaulyje užregistruota virš penkių kartų daugiau susirgimų poliomielitu, kuriuos sukėlė 1 tipo laukinio poliomielito virusas, lyginant su užpernai tuo pačiu laikotarpiu – atitinkamai 173 ir 33 atvejai. Daugiausia susirgimų registruota Pakistane (144 atvejų), Afganistane – 29 atvejai. Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis užregistruotas 1972 metais
 
Pasak PSO, tik sėkmingas ilgalaikių skiepijimų programų įgyvendinimas visame pasaulyje lėmė ženklų vakcinomis valdomų ligų sergamumo ir mirtingumo sumažėjimą.
 
Didžiausi laimėjimai visuomenės sveikatos srityje, ne tik raupų išnaikinimas pasaulyje, bet ir 2002 m. Europos regiono, kaip „laisvo“ nuo poliomielito sukėlėjo, sertifikavimas. Nuo tų metų Europos regione (bei Lietuvoje) neregistruota šio susirgimo atvejų, tačiau, pasak PSO, kol poliomielito viruso cirkuliacija pasaulyje nėra sustabdyta, visos šalys turi išlikti budrios dėl įvežtinės poliomielito rizikos.
 
Europos 2015–2020 m. vakcinacijos veiksmų plane valstybėms narėms rekomenduojama, norint išlikti „laisva“ nuo poliomielito šalimi, svarbu išlaikyti dideles skiepijimo nuo poliomielito aprėptis bei užtikrinti imigrantų bei tranzitu keliaujančių asmenų iš endeminių šalių bei vietinių gyventojų, vykstančių į endemines teritorijas, skiepijimus.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai teigia, kad veiksmingiausia prevencijos priemonė nuo šio susirgimo – skiepai. Nuo 1957 m. Lietuvoje pradėta skiepyti poliomielito vakcina. Buvo vartojama gyva, susilpninta per burną skiepijama poliomielito vakcina (OPV). 2007 m. Lietuvoje sustabdytas OPV vakcinos skiepijimas ir skiepijama tik švirkščiamoji inaktyvinta poliomielito vakcina (IPV).
 
Lietuvoje vaikai nuo poliomielito yra skiepijami pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. ir 6–7 m. amžiaus vaikai). ULAC duomenimis, Lietuvoje pernai (2019 m.) nuo poliomielito paskiepyta 92,1 proc. vienerių metų amžiaus vaikų.
 
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, skiepai nuo poliomielito įtraukti į 30 ES/EEE šalių nacionalinius skiepijimo kalendorius ir į Jungtinės Karalystės nacionalinį skiepijimo kalendorių.
 
ULAC medikai primena, kad poliomielitas – ūmi virusinė liga, kuria sergant, dėl nugaros smegenų pažeidimo, išsivysto vangūs paralyžiai. Liga plinta per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Imlumas poliomielitui yra visuotinas. Persirgus ar pasiskiepijus susidaro specifinis ilgalaikis imunitetas. Susirgus poliomielitu specifinio gydymo nėra, t.y. antivirusiniai vaistai poliomielito viruso neveikia.
 
Anksčiau skiepytiems keliautojams, vykstantiems į endemines teritorijas, prieš kelionę rekomenduojama viena vakcinos dozė nuo poliomielito.
 
Karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.
 
Daugiau apie poliomielitą galite skaityti čia.
 
Paveikslas. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius

 
Kontaktinis asmuo:  
Ieva Janavičiutė
Viešųjų ryšių specialistė
tel. +370 5 230 0124;
mob.+370 672 94281
El. p. ieva.janaviciute@ulac.lt
http://www.ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .