Vengrijoje tymais susirgo vienuolika vienos ligoninės medikų

Publikavimo data: 2017-03-13 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai, remdamiesi Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos (angl. EWRS) duomenimis (2017 m. kovo  9 d.), praneša apie tymų protrūkį
Mako miesto (Vengrijoje) ligoninėje. Protrūkio metu tymais susirgo vienuolika sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojų.

Specialistai informuoja, kad sveikatos priežiūros darbuotojams kyla didesnė rizika užsikrėsti tymų virusu darbo metu. Jeigu sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojai yra imlūs tymams (neskiepyti, nepilnai skiepyti, nesirgę) – jie dažnai tampa užkrato platintojais, kelia riziką pacientų ir gyventojų sveikatai. Remiantis moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas tymams susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, pasiskiepykite.
 
Taip pat svarbu žinoti, kad darbdavys turi pasirūpinti darbuotojų skiepijimais, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. spalio 14 d. Nr. V-716Dėl darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų ir pareigybių sąrašo patvirtinimo“ įsakymą (Valstybės žinios, 2004-10-23, Nr. 155-5664).

ULAC duomenimis, Lietuvoje 2016 m. užregistruoti 22 tymų atvejai, iš jų – 9 vaikai (nuo 1 mėnesio amžiaus iki 1 metų) ir 13 suaugusiųjų (nuo 25 iki 43 metų). Daugiausiai atvejų užregistruota Tauragės apskrityje (13 atvejų). Susirgimai registruoti ir Klaipėdos, Kauno, Alytaus apskrityse. Dauguma susirgusiųjų – suaugę asmenys, kurie buvo skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės. Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.
 
Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15). Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.
 
Apie kitus tymų protrūkius Europoje ir pasaulyje skaitykite čia.

Daugiau apie tymus skaitykite čia.

Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.+370 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .