Vyko išplėstinis ŽIV/AIDS/LPI koordinavimo tarybos posėdis

Publikavimo data: 2019-12-09 Spausdinti Spausdinti

Gruodžio 5-ąja vyko išplėstinis ŽIV/AIDS/LPI profilaktikos ir kontrolės veiksmų plano koordinavimo tarybos posėdis (seminaras), organizuotas kartu su Pasaulio sveiktos organizacijos (PSO) atstovybe Lietuvoje.
 
Išskirtinį dėmesį ŽIV/AIDS temai parodė PSO, kurios atstovas – PSO Europos regiono TB/ŽIV ir hepatitų programos specialistas dr. A. Mozalevskis renginyje skaitė pranešimą. Jis kalbėjo apie su ŽIV/AIDS susijusius iššūkius pasaulyje ir Europoje, domėjosi Lietuvos ŽIV/AIDS profilaktikos geros praktikos pasiekimais.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. dr. S. Čaplinskas savo pranešime pristatė su ŽIV/AIDS susijusius ateities iššūkius Lietuvoje, kurių dauguma neatsiejama nuo socialinių paslaugų ir ŽIV ligos bei priklausomybių gydymo plėtros regionuose ŽIV užsikrėtusiems asmenims ir jų artimiesiems.
 
Koordinavimo tarybos posėdyje savo patirtimi dalijosi svečias iš Suomijos – ŽIV/AIDS ir hepatitų stebėsenos kontaktinis asmuo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centre dr. H. Brummer-Korvenkonti, kuris savo pranešime pažymėjo, jog Suomijoje visa informacija apie užkrečiamas ligas kaupiama valstybiniame užkrečiamųjų ligų registre, o ŽIV prevencijai ir kontrolei daug dėmesio skiria savivaldybės, kurias tai daryti įpareigoja įstatymas. Atsakydamas į klausimus, suomių ŽIV/AIDS stebėsenos lyderis pažymėjo, jog jų šalyje ŽIV ir kitų užkrečiamųjų ligų stebėsena yra atskirta nuo ūkio subjektų priežiūros funkcijų tiek nacionaliniu tiek regionų lygmenyse ir tai leido pasiekti gerų ŽIV prevencijos rezultatų.
 
Dar vienas tarptautinis ekspertas – Šiaurės matmens partnerystės visuomenės sveikatos ir socialinės gerovės gerinimo srityje ŽIV, tuberkuliozės ir susijusių infekcijų ekspertų grupės vadovas dr. A. Arsalo pristatė šios organizacijos vykdomas veiklas bei padėkojo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ekspertams už aktyvų indėlį į šios tarptautinės grupės veiklą bei palinkėjo naudotis aukšto lygio šalies ekspertų potencialu rengiant sprendimus.

Taip pat posėdyje buvo pristatyti su ŽIV/AIDS susiję Lietuvos strateginiai dokumentai, tarptautinio projekto "Integrate" rezultatai, apklausos dėl ŽIV stigmos indeksas ir tarptautinio bendradarbiavimo ketinimai dalyvaujant JAV ambasados atstovei.

ŽIV/AIDS, lytiškai plintančių infekcijų prevencijos ir kontrolės 2018–2020 m. veiksmų planas apima įvairias priemones, kurių įgyvendinime dalyvauja įvairių sektorių institucijos. Šio plano įgyvendinimo koordinavimui SAM sudaryta koordinavimo taryba (iš 19 įv. sektorių narių), kurios pirmininkas SAM viceministras A. Šešelgis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iki š. m. lapkričio 1 d. Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 3291 asmeniui, iš kurių beveik kas septintas yra miręs nuo įvairių priežasčių, įskaitant AIDS.

Kontaktinis asmuo:
Zigmas Nagys
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Švietimo ir komunikacijos skyrius
tel. 85 2300125; mob. 8 684 33174, zigmas@ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .