Konferencijoje – specialistų dėmesys parazitinių ligų rizikai ir diagnostikos naujovėms

Publikavimo data: 2013-05-22 Spausdinti Spausdinti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinika 2013 m. gegužės 21 d. surengė praktinę-mokslinę konferenciją „Echinokokozė – aktualiausia ir letališkiausia parazitozė Lietuvoje“. Konferencija buvo skirta pagerbti prof. habil. dr. Povilo Čibiro atminimui.Nuotraukoje - prof. dr. Saulius Čaplinskas (kairėje) ir prof. habil. dr. Arvydas  Ambrozaitis.

Šioje konferencijoje daugiausiai buvo kalbama apie šunų, kačių bei kitų gyvūnų platinamas sunkias parazitines ligas tokias kaip echinokokozė, toksoplazmozė, taip pat buvo apžvelgta įvežtinių parazitozių rizika ir diagnostikos naujovės.

ULAC duomenimis, Lietuvoje 2003-2012 m. užregistruota 199 echinokokozės atvejai. Jei iki 2003 m. buvo registruojami tik pavieniai šios sunkios ligos atvejai, nuo 2004 m. situacija Lietuvoje pasikeitė – susirgimų echinokokoze labai padaugėjo. Sergamumo rodiklis padidėjo nuo 0,05 iki 0,79 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Didesnis sergamumo echinokokoze rodiklis registruojamas kaimo vietovėse, nes pagrindiniai infekcijos platintojai yra rudosios lapės, usūriniai šunys bei naminiai šunys. Per šiuos metus daugiausiai atvejų buvo užregistruota Vilniaus, Telšių, Klaipėdos bei Rokiškio miestų ir rajonų savivaldybėse.

Itin sudėtinga diagnostika bei gydymas, reikalaujantis aukštos įvairių sričių specialistų kvalifikacijos, sudėtinga epidemiologinė bei epizootologinė priežiūra, lengvas užsikrėtimo kelias, didelis parazito atsparumas aplinkoje – visa tai įtakoja susirgimų šia liga skaičiaus augimą bei aktualumą Lietuvoje. 

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu, toksoplazmozė buvo įtraukta į pavojingiausių žmonių sveikatai zoonozių sąrašą. Ši parazitinė infekcija ypatingai pavojinga nėščioms moterims dėl galimo jos perdavimo vaisiui ir įgimtos toksoplazmozės vystymosi bei asmenims, kurių imunitetas yra nusilpęs, dėl galimos itin sunkios ligos eigos.

ULAC duomenimis, 2003-2012 m. buvo užregistruoti 1532 įgytos ir 14 įgimtos toksoplazmozės atvejų. Daugiausiai toksoplazmozės susirgimų užregistruota Vilniaus, Ignalinos ir Utenos miestų ir rajonų savivaldybėse.

Dažniausiai žmonės šiomis parazitozėmis užsikrečia nuo užterštos aplinkos, todėl kalbant apie šių ligų profilaktiką labai svarbu tinkama gyvūnų priežiūra (reguliarus gydymas nuo kirminų, išmatų surinkimas, švara) bei gyventojų švietimas, atkreipiant dėmesį į asmeninę higieną.

Plačiau apie echinokokozę skaitykite čia.

Plačiau apie toksoplazmozę skaitykite čia.

Parengė Epidemiologinės priežiūros skyriaus specialistė Aušra Bartulienė.

Daugiau informacijos žiniasklaidai:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .